O szkole

Szkoła Podstawowa w Tarnogórze-Kolonii, która funkcjonuje od 1916 roku, położona jest na terenie gminy Izbica. Od 1 września 2016 roku organem prowadzącym szkołę jest Gmina Izbica. Obwód szkoły stanowią miejscowości: Tarnogóra-Kolonia, Ostrzyca, Bobliwo, Mchy, Ostrówek, Dworzyska, Wał i Romanów.   Szkoła mieści się w jednopiętrowym, podpiwniczonym budynku oddanym do użytku w 1997 roku. Dysponuje 7 salami lekcyjnymi, pracownią komputerową, stołówką, kuchnią, biblioteką szkolną i niepełnowymiarową salą gimnastyczną. Klasy lekcyjne są estetyczne, zadbane, jasne i przestronne. Uczniowie mogą też korzystać z trawiastego boiska usytuowanego za szkołą. Placówka umożliwia uczniom korzystanie z ciepłych posiłków, które dowożone są z Izbicy. W szkole ma swoją siedzibę Filia Biblioteki Gminnej w Izbicy i Oddział Samorządowego Przedszkola w Izbicy. Szkoła posiada wypracowaną wspólnie i przyjętą przez radę pedagogiczną w dniu 14 września 2017 roku koncepcję pracy, która uwzględnia potrzeby rozwojowe uczniów. Uczniowie znają i akceptują główne kierunki pracy szkoły i wraz z rodzicami chętnie włączają się w ich realizację. Nauczyciele w procesie edukacyjnym wykorzystują różnorodne metody i formy zajęć, uwzględniają korelację międzyprzedmiotową, oceniają uczniów zgodnie z przyjętymi zasadami, rozwijają umiejętność uczenia się oraz traktują ich w życzliwy, sprzyjający uczeniu się sposób. Oferta edukacyjna szkoły umożliwia realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie programowej, odnoszą sukcesy w konkursach na szczeblu gminnym i powiatowym. Program wychowawczo - profilaktyczny uwzględnia potrzeby rozwojowe dzieci oraz oczekiwania środowiska lokalnego. Szkoła uwzględnia w swojej ofercie edukacyjnej potrzeby, zainteresowania i uzdolnienia uczniów, proponując im bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych takich jak: zajęcia sportowe, gry na instrumencie, kółko czytelnicze "Czytam i tworzę", zajęcia plastyczne ,,Młody artysta", zajęcia z języka angielskiego, matematyki, zajęć komputerowych i języka polskiego. Nauczyciele współpracują ze sobą przy diagnozowaniu osiągnięć edukacyjnych uczniów, z uwzględnieniem poprzedniego etapu edukacyjnego. Analizuje się wyniki sprawdzianów zewnętrznych. Nauczyciele współpracują ze sobą w organizowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych, a wprowadzenie zmian dotyczących przebiegu procesów edukacyjnych następuje w wyniku ustaleń między nimi. Placówka identyfikuje możliwe zagrożenia oraz promuje pożądane zachowania, co pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa uczącym się przy wsparciu ze strony wychowawców i pracowników niepedagogicznych. Poczucie bezpieczeństwa zapewnia dobra znajomość uczniów i ich środowiska rodzinnego ze strony nauczycieli. Szkoła prowadzi także działania integrujące całą społeczność szkolną: uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców. Ponadto szkoła, współpracując z różnymi instytucjami, podejmuje inicjatywy na rzecz środowiska lokalnego oraz korzysta z jego zasobów w realizacji procesów edukacyjnych. Placówka jest postrzegana w środowisku jako dbająca o jakość nauczania i dobre relacje z rodzicami i lokalnymi podmiotami.