Wycieczka do Krasnegostawu
Dnia 01.03.2017r. uczniowie z klas I-III byli na wyjeździe edukacyjnym.
Najpierw uczniowie obejrzeli musical „O małej syrence w niejednej piosence”. Sztukę wystawił Teatr Moich Marzeń z Chorzowa.
Pełna muzyki i światła opowieść o małej syrence Vivien. Widzowie wraz z bohaterami sztuki zawędrowali w głębiny oceanu, gdzie poznali tam małą syrenkę Vivien, jej stanowczego ojca- króla Nefryta, zabawnego kraba Szachwarę oraz podstępną wiedźmę Zewlagę. Musical „O małej syrence w niejednej piosence” zachwycił dzieci oraz dorosłych. Znakomita gra świateł, wspaniałe kostiumy, mądre i melodyjne piosenki zabrały dzieci do krainy marzeń.
Następnie uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie. Zajęcia odbywały się w salce edukacyjnej „OGNIK”. W trakcie zajęć dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań w życiu codziennym, poznawały podstawy ochrony przeciwpożarowej, specyfikę służby strażaka, uczyły się unikać i rozpoznawać zagrożenia, z którymi mogą mieć do czynienia zarówno w domu jak i w szkole oraz właściwie reagować w sytuacji niebezpieczeństwa. Strażacy omówili z dziećmi sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby jak zachować się w trakcie zagrożenia. Wyjaśnili również m.in. co może wyniknąć w przypadku niewłaściwego użytkowania kuchenki gazowej czy też piecyka gazowego. Przeprowadzono ćwiczenia praktyczne z alarmowania służb ratunkowych, wizualizację zjawisk fizycznych występujących podczas pożaru, posługiwanie się informacjami zawartymi w znakach ewakuacyjnych oraz szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie uczyli się również obsługiwać podręczny sprzęt gaśniczy, ćwiczyli poruszanie się w zadymionych pomieszczeniach, prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem. Dużemu zaangażowaniu uczniów podczas zajęć służyły zakładane przez nich strażackie stroje. Dodatkowo dzieci miały okazję zwiedzić garaż oraz zobaczyć jakimi samochodami i jakim sprzętem dysponują strażacy. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat.
Nauka pływania rozpoczęta- zajęcia na krytej pływalni
Uczniowie klas I-III biorą udział w projekcie ,,Program Powszechnej Nauki Pływania” finansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zorganizowanym przez Zamojskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Projekt, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu naukę pływania najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia odbywają się na basenie MOSiR w Krasnymstawie. Raz w tygodniu jeździmy na pływalnię, tam czekają na nas instruktorzy i ratownicy, którzy prowadzą zajęcia. Uczniowie zdobywają podstawowe umiejętności pozwalające rozpocząć naukę pływania. Zajęcia prowadzone są w bardzo ciekawy sposób w formie ćwiczeń, gier i zabaw. Poznają techniki pływania oraz bezpiecznego zachowywania się w wodzie. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tych lekcjach, które są jednocześnie nauką i świetną zabawą,
W dniu 8 lutego bieżącego roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego człowieka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci z naszej szkoły również o Nich pamiętały. Uczniowie wspólnie ze swoimi nauczycielami przygotowali część artystyczną i upominki.
Licznie przybyli goście zasiedli na widowni i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie.Uczniowie klasy III zatańczyli krakowska i taniec z chustami animacyjnymi. Następnie był pokaz akrobatyczny oraz skecz. Uczniowie z klasy II zaprezentowali się w montażu słowno- muzycznym, a starsze klasy przygotowały dla swoich dziadków przepiękne przedstawienie baśni pt. „Kopciuszek” . Na zakończenie wszyscy przy akompaniamencie gitar zaśpiewali gromkie „Sto lat”. Po występach uczniowie wręczyli swoim dziadkom i babciom własnoręcznie wykonane prezenty. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie wszyscy dziadkowie zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieciom, ich babciom i dziadkom.
Dnia 3 lutego 2017r. tj. piątek o godz.15.30 odbędzie się w naszej szkole zebranie rodziców uczniów klas I-VI. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców.
14 stycznia 2017 w naszej szkole w godzinach od 14.00 do 18.00 została zorganizowana uroczysta zabawa choinkowa. W zabawie uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice. Zabawa przebiegała w bardzo miłej atmosferze przy muzyce współczesnej. Tradycyjnie jak co roku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w szkolnym koncercie pod hasłem ,,Muzyczne talenty". Chętni uczniowie prezentowali wybrane przez siebie utwory muzyczne. Każdy uczestnik konkursu przygotował interpretację i aranżację swojej ulubionej piosenki. Koncert ten dostarczył wszystkim uczniom choinki wielu pozytywnych wrażeń, a muzyczne show było miłym akcentem zabawy choinkowej. Wszyscy uczestnicy koncertu otrzymali słodkie upominki, które ufundowała Rada Rodziców. Na wszystkie dzieci czekał przepyszny poczęstunek przygotowany przez naszych niezawodnych rodziców. Dzieci zajadały przepyszne kanapki i ciasteczka. Na deser były mandarynki oraz soczki. Podczas choinki wszyscy bawili się wspaniale i wyśmienicie zarówno uczniowie ich rodzice jak i całe grono pedagogiczne.
List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców
Rada Rodziców, Dyrekcja i Nauczyciele
Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii
zapraszają na zabawę choinkową ,
która odbędzie się 14 stycznia 2017 r. od godz. 14.00 do godz. 18.00
HARMONOGRAM ZAJĘĆ NA FERIE ZIMOWE 2016/2017
Data |
Rodzaj zajęć |
Osoby prowadzące zajęcia |
16.01.2017 |
|
Ewa Szewczyk Agnieszka Harasim |
17.01.2017 |
|
Bożena Kowalska Agnieszka Adamczuk
|
18.01.2017 |
|
Barbara Karczmarzyk Jolanta Żabniak
|
19.01.2017 |
|
Renata Bęben Renata Jasielska
|
20.01.2017 |
|
Halina Krzysztoń Leszek Antoniak |
Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej Szkole
Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej Szkole uczniowie klas I-III obchodzili bardzo uroczyście. Od samego rana dzień zapowiadał się na emocjonujący, albowiem dzieciom towarzyszyły ich kochane misie - najlepsi przyjaciele, które każde przyniosło ze sobą z okazji ich święta. Na początku uroczystości dzieci zaprezentowały swoich milusińskich, następnie wysłuchały krótkiej historii utworzenia tego święta, które zostało ustanowione w 2002 roku, dokładnie w 100 rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Potem odbyły się różnego rodzaju zabawy i konkursy, w których brały udział misie i ich opiekunowie. Emocje sięgały zenitu. Zwycięzcy konkursów otrzymali drobne nagrody. Po wyczerpujących rozgrywkach nadszedł czas na wypoczynek w formie wysłuchania opowieści o Kubusiu Puchatku czytanej przez uczniów z klasy VI. Na koniec wszyscy uczestniczyli we wspólnym tańcu w rytm piosenki „Jadą, jadą misie…”. Wykonano również pamiątkowe zdjęcie.
Dnia 22 listopada 2016r. tj. wtorek o godz.15.30 odbędzie się w naszej szkole zebranie rodziców uczniów klas I-VI. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to oficjalne święto uchwalone 7 listopada 2014r. przez polski sejm na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Jego celem jest uświadamianie dzieciom, że posiadają swoje prawa, do których przestrzegania i realizacji zobowiązane są wszystkie dorosłe osoby. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii obchodziły ten dzień po raz drugi. Dzieci zapoznały się z informacjami wywieszonymi na tablicach szkolnych, które ilustrowały ważne dla nich prawa i obowiązki.
Od tego roku szkolnego Rzecznikiem Praw Dziecka w naszej szkole jest pani Agnieszka Harasim.
Dnia 10 listopada 2016 r odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości . Uczniowie klasy III, IV, V i VI wystąpili przed społecznością szkolną w odświętnych strojach. Recytowali wzruszające wiersze o ojczyźnie i pięknie śpiewali piosenki patriotyczne. Nie zabrakło też informacji o podejmowanych wielokrotnie przez Polaków próbach odzyskania suwerenności w czasie, gdy nasza ojczyzna znajdowała się pod jarzmem zaborców. Ta część artystyczna to hołd złożony obrońcom ojczyzny, wdzięczność przodkom za wolność i polską tożsamość.
Dnia 11 listopada 2016 r uczniowie naszej szkoły prezentowali program literacko - muzyczny na gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w kościele rzymskokatolickim p.w. Świętej Zofii w Tarnogórze.
We środę 9 listopada 2016 r. odbyła się wycieczka do Lublina, której uczestnikami byli uczniowie z klas III-VI. Na wspólną wyprawę do stolicy województwa wyruszyło z nami dwoje rodziców i czworo nauczycieli. Zebraliśmy się przed szkołą około godziny 7.15. Przez chwilę rozmawialiśmy. Potem opiekunki sprawdziły listę obecności, a policja stan techniczny autokaru, którym mieliśmy jechać. Spod szkoły wyruszyliśmy około godziny 7.30. Podróż minęła bardzo szybko. Po drodze przewodnik opowiadał nam ciekawostki o miejscach, przez które przejeżdżaliśmy.
Około 9.30 dojechaliśmy na miejsce. Lublin powitał nas opadami delikatnego, mokrego śniegu. Gdy dotarliśmy do Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, poszliśmy do szatni zostawić ubrania. W tym samym czasie nasza Pani Dyrektor poszła kupić dla wszystkich bilety. Weszliśmy do sali widowiskowej i zajęliśmy miejsca. Tam miał odbyć się spektakl teatralny pt. ,,Kto ty jesteś? Polak mały”. Na samym początku spektaklu pani prowadząca przywitała nas i zapowiedziała taniec polonez w wykonaniu zespołu ,, Leszczyniacy’’. Potem razem odśpiewaliśmy hymn Polski. Następnie obejrzeliśmy film o husarii, który był bardzo ciekawy. Po filmie ,,Leszczyniacy” znowu weszli na scenę i tym razem zatańczyli mazura w strojach szlacheckich. Wspólnie odśpiewaliśmy ,,Rotę”, a potem artysta z teatru muzycznego wykonał ,,Arię z kurantem” z opery ,,Straszny dwór’’ przy akompaniamencie fortepianu i skrzypiec. Jednak najwięcej emocji wzbudził krakowiak wykonany przez dzieci. Później pojawił się aktor, który grał Józefa Piłsudskiego. Ten aktor był ubrany w płaszcz w kolorze beżowym, oficerki i wojskową czapkę z orzełkiem. Po wejściu na scenę odczytał słowa pierwszego rozkazu wydanego przez Józefa Piłsudskiego do podległych mu żołnierzy w listopadzie 1918 roku. Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację multimedialną o II wojnie światowej i wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę ,,Warszawskie dzieci”. Cały spektakl był nawiązaniem do historii Polski i przypomnieniem najważniejszych wydarzeń z przeszłości naszego narodu. Był bardzo udany i został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Portu Lotniczego.Po dotarciu na miejsce pani przewodnik oprowadziła nas po hali odlotów i zapoznała z zasadami obowiązującymi na lotnisku. Wspólnie przeszliśmy trasę, jaką musi przebyć pasażer, aby wejść do samolotu. Po zwiedzeniu hali wyszliśmy na dwór, aby obserwować dwa startujące samoloty. Pierwszy wystartował samolot należący do czeskich sił zbrojnych, następnie samolot pasażerski, który leciał do Sztokholmu. Pani przewodnik powiedziała nam, że dopiero w tym roku szkolnym pracownicy lotniska przygotowali ofertę zwiedzania dla szkól i my byliśmy pierwszą szkołą, która ich odwiedziła. Bardzo dbali o to, żeby nam się podobało i na pożegnanie podarowali nam plakietki do zaczepienia na plecaki, takie jak pasażerowie przyczepią do swoich bagaży.
Następnie pojechaliśmy na zamek lubelski. Zwiedziliśmy dziedziniec i weszliśmy na basztę, z której podziwialiśmy panoramę Lublina. Widok z niej był przepiękny. Po zwiedzeniu zamku pojechaliśmy do Mc’Dolnalda. Około godziny 17.30 wróciliśmy do domu. Wycieczka była wspaniała. Pozostały miłe wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.
Uczennice klasy VI.
9 listopada 2016 roku uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Zamościa. Ów wyjątkowo zimny i deszczowy listopadowy dzień był pełen niezapomnianych wrażeń. Na początku w dobry nastrój wprowadził wszystkich seans filmowy pt.„ Trolle”, który obejrzeliśmy w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu. Następnie udaliśmy się do Sali Zabaw ,,Jaś i Małgosia”. Tutaj przez półtorej godziny uczestnicy wycieczki bawili się aż do utraty tchu. Do domu powrócili zmęczeni i zadowoleni.
Uczniowie naszej szkoły po raz drugi wzięli udział w obchodzonym 8 listopada europejskim programie „ŚNIADANIE DAJE MOC!”.
Zajęcia rozpoczęły się od spotkania z panią od przyrody, podczas którego dzieci dowiedziały się o roli prawidłowego żywienia. Uczniowie zapoznali się z piramidą zdrowia. Poznały najbardziej wartościowe produkty dla organizmu oraz warzywa i owoce bogate w witaminy.
Główną częścią zajęć było wspólne przygotowanie przepysznych i kolorowych kanapek oraz sałatek, które dzieci zjadły z wielkim apetytem.
Wyjście na cmentarz – 25.10.2016 r.
Nasza szkoła już od lat opiekuje się cmentarzem żołnierskim z okresu I wojny światowej, usytuowanym na ostrzyckich wzgórzach. Każdego roku na przełomie października i listopada odwiedzamy to miejsce, zapalamy znicze i przynosimy kwiaty. Cmentarze, samotne mogiły i resztki okopów przypominają nam o okresie minionej wojny. Zwycięzcy i zwyciężeni- zaciekli wrogowie- spoczywają we wspólnych mogiłach. Ich los jest najlepszym argumentem przeciw wojnie.
13 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Był to wyjątkowy dzień, w szkole został zorganizowany uroczysty apel. W imieniu wszystkich uczniów, zostały przekazane najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich nauczycieli pracujących w szkole oraz pracowników obsługi. Uczniowie z młodszych klas przygotowali program artystyczny podczas którego pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki obrazujące ciężką pracę nauczycieli. Uczniowie klas starszych przygotowali kabaretową scenkę pt. „Duża przerwa”, która bardzo się wszystkim podobała. Po występach dzieci głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły, która złożyła również najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły.
Z okazji Dnia Chłopaka, 30 września 2016 r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zorganizował zabawę dyskotekową. Podczas imprezy wręczono upominki wszystkim chłopcom uczącym się w naszej szkole. W czasie trwania zabawy, każda klasa zorganizowała sobie słodki poczęstunek w swojej sali. Wszyscy bawili się wyśmienicie.
information_poster.TAR.KOL.pdf
Z okazji VI Światowego Dnia TABLICZKI MNOŻENIA każdy uczeń który chciał miał możliwość na przerwach sprawdzenia swojej znajomości tabliczki mnożenia. "Sprawdzian" przygotowany był tak, że mogły wziąć w nim udział wszystkie dzieci, również te z klas młodszych, które dopiero zaczynają poznawać tabliczkę mnożenia.
W klasach IV - VI został przeprowadzony mini - konkurs wyłaniający "mistrzów" i "wicemistrzów" tabliczki mnożenia.
klasa IV
Mistrz tabliczki mnożenia: Natalia Knap
Wicemistrz tabliczki mnożenia: Paulina Dobosz
klasa V
Mistrz tabliczki mnożenia: Szymon Antoniak
Wicemistrz tabliczki mnożenia: Jakub Zieliński
Klasa VI
Mistrz tabliczki mnożenia: Kinga Korowaj
Wicemistrz tabliczki mnożenia: Sylwia Rosolińska
Gratulujemy!
Dnia 28 września 2016 roku w Szkole Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii odbyło się spotkanie z przedstawicielem Posterunku Policji w Izbicy starszym aspirantem Piotrem Pawlakiem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-VI. Celem spotkania było uzmysłowienie uczniom wagi, jaką należy przywiązywać do bezpieczeństwa na drodze, w szkole i poza nią oraz właściwego postępowania w przypadku spotkania z nieznajomym. Policjant w sposób dostępny i ciekawy przybliżył uczniom zasady ruchu drogowego, celowość noszenia znaczków odblaskowych, wspólnie utrwalali znaki drogowe, uświadomił uczniom jak ważna jest prawidłowa postawa ich samych w razie niebezpieczeństwa czy też zagrożenia. Udzielił również wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci .Spotkanie z policjantem , jego doświadczenie i profesjonalne podejście do tematu miało ogromne znaczenie w realizacji zagadnień związanych z ,,Bezpieczeństwem dzieci w szkole i poza nią.” oraz dostarczyło niesamowitych wrażeń. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.