18 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyło się wyjątkowe szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadzili doświadczeni strażacy z OSP KSRG Izbica. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele, którzy mieli okazję nauczyć się nie tylko teorii, ale także praktycznych umiejętności ratowania życia.
W programie znalazły się m.in.:
- Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO).
- Użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).
- Postępowanie w przypadku zadławień, oparzeń i innych nagłych wypadków.
Dziękujemy strażakom za profesjonalizm i zaangażowanie, a wszystkim uczestnikom za aktywny udział. Cieszymy się, że razem mogliśmy wzbogacić wiedzę i umiejętności, które mogą uratować życie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.
9 grudnia 2024 r. nasi uczniowie udali się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Burdanówka”. W dużej sali czekali na dzieci przemili gospodarze i pomocnica Mikołaja, a świąteczna sceneria stwarzała niepowtarzalny nastrój. W czasie zajęć uczniowie piekli i dekorowali pierniczki, oglądali filmy o tematyce świątecznej i spotkali się ze Świętym Mikołajem, który dla wszystkich miał przygotowane prezenty. W przerwach pomiędzy warsztatami dzieci miały możliwość pogrania w bilard, piłkarzyki i gry planszowe. Po pobycie pełnym wrażeń i pozytywnych emocji dzieci wróciły do szkoły. Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy zorganizowali wycieczkę jako upominek z okazji mikołajek.
Dnia 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. To wyjątkowe święto ustanowione w 2002 roku, w rocznicę powstania pierwszego pluszowego misia, zainspirowanego historycznym wystąpieniem prezydenta USA, Theodora Roosevelta. W tym dniu w naszej szkole zorganizowaliśmy wiele atrakcji:
- Prezentacja misiów: dzieci prezentowały ulubione pluszaki i opowiadały ich historie.
- Warsztaty plastyczne: uczniowie tworzyli prace z misiami, takie jak rysunki, maski czy własnoręcznie robione misie z modeliny.
- Czytanie bajek: nauczyciele czytali dzieciom opowiadania o kochanych misiach, takich jak Kubuś Puchatek czy Miś Uszatek.
- Konkursy i zabawy: dzieci brały udział w konkursie na najpiękniejszego misia, quizie wiedzy o misiowych bohaterach oraz wspólnych tańcach przy piosenkach
z bajek.
Dzień Pluszowego Misia to nie tylko szczególne zabawy, ale także przypomnienie
o wartościach takich jak przyjaźń, miłość i troska, które symbolizują misie. Wszyscy
uczestnicy świetnie się bawili, a dzień ten pozostanie na długo w naszej pamięci.
„Iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem”
28 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych połączony
z Dniem Tolerancji. Obchody tego święta przybliżają dzieciom zjawisko
interkulturowości i wskazują jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość
języków obcych oraz tolerancja wobec innych kultur, jak ważne jest
poszanowanie ich odmienności i różnorodności.
Na uroczystości dzieci obejrzały film o tym jak istotna jest znajomość
języków obcych oraz tolerancja i szacunek wobec innych krajów.
Do rozwiązania był quiz kulturowy, sprawdzający wiedzę o językach naszego
kontynentu. Orientacja dzieci w tym temacie jest godna pochwały .
Uczniowie z klas 4-8 mieli za zadanie napisać piosenkę o tym, po co
uczymy się języków obcych .Wszystkie klasy świetnie poradziły sobie z tym
zadaniem.
Podczas przerw dzieci mogły usłyszeć piosenki w różnych językach,
świetnie się przy nich bawiąc .
Uczniowie naszej szkoły są pełni empatii i wrażliwości na potrzeby innych, nie tylko ludzi,
ale także zwierząt. Samorząd Uczniowski z wielką radością informuje, że zakończyliśmy
akcję zbierania karmy dla bezdomnych psów i kotów. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz
przy wsparciu rodziców i nauczycieli udało się zgromadzić imponującą ilość jedzenia dla
,,Bezdomniaków” , które zostało przekazane przez przedstawicieli naszej szkoły do
Przychodni Weterynaryjnej ADVET w Krasnymstawie.
Dziękujemy za zaangażowanie SU.
16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach poświęconych tolerancji. Celem zajęć, zarówno w klasach IV-VII jak i I-III, było pokazanie, jak ważne jest zrozumienie różnorodności i rozwijanie w sobie wzajemnego szacunku. Uczniowie przez udział w zajęciach zrozumieli, że tolerancja zaczyna się od małych gestów - mamy nadzieję, że dzięki przeprowadzonym warsztatom nasza społeczność szkolna stanie się miejscem, gdzie każdy czuje się akceptowany i szanowany.
15 listopada odbyły się w naszej szkole ważne uroczystości. Obchody Święta Niepodległości zostały połączone z oficjalnym przyjęciem klasy I w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii. W obecności Pani Justyny Szewczak – Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Izbica, Pani Anety Kister-Kiełb – Dyrektora Samorządowego Ośrodka Oświaty w Izbicy, rodziców oraz grona pedagogicznego i swoich starszych kolegów, uczniowie klasy I złożyli uroczyste ślubowanie. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Elżbieta Tokarska. W ten sposób oficjalnie dołączyli do grona szkolnej społeczności. Ślubowanie przebiegło w miłej atmosferze. Starsi uczniowie przeprowadzili młodszych kolegów przez kolejne etapy uroczystości. Nasi pierwszoklasiści zaprezentowali niemałe umiejętności: były piosenki, wiersze, a także polonez, stanowiący ukoronowanie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszoklasiści obiecali, że będą się pilnie uczyć, a swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Dumni i zadowoleni uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy, upominki, życzenia i gratulacje.
Uroczystość była wzbogacona wierszami i pieśniami patriotycznymi, przypominającymio wartościach, które są dla nas ważne – niepodległości, wolności i odpowiedzialności za Ojczyznę.
Dzień Kundelka - nieformalne święto wszystkich piesków wielorasowych. Data ta nie jest przypadkowa, zbiega się z Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt.
Dzień Kundelka jest okazją do świętowania różnorodności psów, promowania odpowiedzialnej adopcji i wspierania schronisk i fundacji, które na co dzień opiekują się bezdomnymi psami.
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III rysowali i wyklejali podobizny swoich pupili. Starsi koledzy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności fotograficzne wykonując zdjęcia swoich piesków. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w galerii szkolnej. W naszej szkole również włączyliśmy się do akcji wspierania „bezdomniaków”. Uczniowie z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zbierali karmę dla czworonożnych przyjaciół, przebywających w Przychodni Weterynaryjnej ADVET w Krasnymstawie.
Pod koniec października uczniowie naszej szkoły odwiedzili miejscowy cmentarz, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy i austriaccy polegli w czasie I wojny światowej. Powyrywali chwasty i umyli pamiątkową tablicę. Na koniec zapalili znicze i położyli kwiaty. Porządkowanie grobów świadczy nie tylko o pamięci, ale i szacunku dla zmarłych.
W tegorocznej edycji, przypadającej w roku okrągłej, 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, BohaterON połączył siły z projektem „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” . Celem jest powiązanie wiedzy historycznej z tematami ważnymi dla współczesnych młodych ludzi i zadbaniem o ich dobrostan emocjonalny.
OTWARTE ZAWODY SPORTOWE W ZAPASACH ,,SSIREUM’’
O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY IZBICA
26 września w Izbicy rozegrano gminne indywidualne zawody w zapasach koreańskich, w rywalizacji uczestniczyli uczniowie z 5 szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów, aż 7 z nich stanęło na podium w swoich kategoriach
wagowych.
Dziewczęta :
I miejsce : Zofia Franczak,
II miejsce : Weronika Bociąg
III miejsce: Julia Turkiewicz
Chłopcy :
I miejsce : Mateusz Franczak
II miejsce : Marcel Rybak
III miejsce : Tomasz Olech , Adrian Kopiel
25 września, pod okiem jednostki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie, przeprowadzono w naszej szkole próbną ewakuację na wypadek zagrożenia pożarowego. Na sygnał alarmowy ( trzy dzwonki ), uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami opuścili budynek szkoły, udając się do tzw. ,,punktu zbornego’’. Cała akcja przebiegła szybko i sprawnie. Na zakończenie wizyty, strażacy zaprezentowali wszystkim sprzęt ratowniczy, którym dysponują i opowiedzieli o swojej pracy.
W dniu 23 września 2024 r. nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata – Polska
2024” . Hasło tegorocznej edycji ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia brzmi „Na Straży
Czystej Ziemi. Od 1994 roku”. Coroczne sprzątanie przyczynia się do wzrostu świadomości
ekologicznej uczniów i mieszkańców oraz poprawy czystości naszej miejscowości.
Wyposażeni w worki i jednorazowe rękawiczki uczniowie klas I – VIII pod opieką
wychowawców i nauczycieli zbierali wszystko to, co znalazło się na placu szkoły, wzdłuż
poboczy dróg i terenach w pobliżu szkoły. Zebrane śmieci zostały posegregowane i
przygotowane do zabrania. Wszystkim uczniom i nauczycielom, którym leży na sercu dbałość
o piękno najbliższej okolicy, dziękujemy za aktywny udział. Pamiętajmy, że jesteśmy
gospodarzami Ziemi.
W drugą sobotę września, każdego roku, obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub innego nagłego zdarzenia, najważniejsze jest, by wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji. W naszej szkole uczniowie również zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz sposobami reagowania
w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie ze zdobytą wiedzą, umiejętnościami, ale także wrażliwością i empatią będą wyciągać do innych pomocną dłoń.
Międzynarodowy Dzień Kropki to przede wszystkim święto kreatywności, które obchodzone jest w przedszkolach i szkołach podstawowych.
16 września uczniowie z klas młodszych tworzyli prace plastyczne, w których kropka odgrywa główną rolę. Maluchy, kierowane swoją nieograniczoną wyobraźnią, malowały jedyne w swoim rodzaju kropkowe dzieła sztuki. Niezależnie od wieku, każdy w tym dniu mógł postawić swoją „kropkę” i zobaczyć dokąd zaprowadzi go wyobraźnia. Dodatkową atrakcją tego dnia była fotobudka, w której uczniowie robili sobie pamiątkowe zdjęcia.
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną propagującą znajomość narodowego dziedzictwa literackiego. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania została poświęcona „Kordianowi” Juliusza Słowackiego. W tym roku mija 190 lat od kiedy dramat ten ukazał się po raz pierwszy drukiem. Fragmenty dzieła narodowego wieszcza zaprezentowali uczniowie z klasy ósmej.