Dowóz uczniów do szkoły o godzinę później niż w dni nauki szkolnej,
(Dworzyska- ok. godz. 8.05) odwóz o godz. 10.00.
Zapraszamy wszystkich uczniów na rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 dnia 2 września 2024 r.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
2023/2024
odbędzie się w naszej szkole
21 czerwca 2024 r. o godz. 9.00.
Po zakończeniu uroczystości
uczniowie spotykają się z wychowawcami w salach
Dowóz uczniów do szkoły będzie o godzinę później niż w dni nauki szkolnej, odwóz ok. godz. 11.00
Zapraszamy!
W dniach 10-11 czerwca grupa 28 uczniów klas 4-7 naszej szkoły uczestniczyła w 2-dniowej wycieczce w Bieszczady.
Na początek uczniowie zwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie zobaczyli budowle od XVII do XX wieku z południowo-wschodniej Polski, takie jak: budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, użyteczności publicznej, szkołę. Poznali ich historię oraz zwyczaje i tryb życia ówczesnych mieszkańców. Drugim punktem było zwiedzanie Soliny : zapory wodnej z elektrownią, rejs po jeziorze, przejazd kolejką gondolową nad zaporą, wieży widokowej z niesamowitym widokiem na panoramę gór.
Drugi dzień rozpoczął się do klimatycznej podróży Bieszczadzką Kolejką Leśną na trasie Majdan- Balnica- Majdan, która dostarczyła niezapomnianych widoków i wrażeń. Przejazd poprzedziło zwiedzanie zabytkowej stacji oraz poznanie dziejów ,,wąskotorówki’’ w Bieszczadach. Następnie Wielką Pętlą Bieszczadzką wycieczka udała się do Ustrzyk Górnych, po drodze odwiedzając typową ,,Bacówkę’’, wytwarzającą tradycyjne sery. Na zakończenie wycieczki odbyła się wizyta w zagrodzie pokazowej Żubrów w Mucznym, gdzie w naturalnym środowisku dzieci podziwiały ten rzadki i zagrożony gatunek zwierząt.
W trakcie całego wyjazdu pilot wycieczki przekazał wiele cennych faktów historycznych oraz ciekawostek dotyczących Bieszczad oraz okolic.
W bieżącym roku szkolnym realizowaliśmy innowację łączącą elementy informatyki, historii i biologii. Głównym jej celem było poznanie najbliższej okolicy, jej historii, zabytków, ciekawych miejsc i przyrody oraz kształtowanie u dzieci poczucia przynależności do Małej Ojczyzny. Uczniowie w trakcie jej realizacji zaznajomili się z możliwościami cyfrowej rejestracji obrazu, jego opracowania i obróbki na komputerze z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu ,,Laboratoria przyszłości”.
Dnia 12 czerwca 2024 r. uczniowie kl. 1 – 3 wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Czytanie na polanie 2024”, która realizowana jest w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Dzieci poznały historię teatrzyku kamishibai, wysłuchały bajki ,,Calineczka” H. Ch. Andersena czytanej przez nauczyciela biblioteki. Następnie rozwiązywały test wyboru, który sprawdzał zrozumienie treści. Kolorowały również obrazki związane tematycznie z wysłuchaną bajką.
Zajęcia zgodnie z założeniem odbyły się w plenerze na łonie natury.
Organizatorem akcji była biblioteka szkolna we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną im. Anny Platto w Izbicy – filia w Tarnogórze-Kolonii
15 maja w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych utrwalających przepisy ruchu drogowego. Celem wyjazdu było także doskonalenie praktycznych umiejętności jazdy na rowerze na placu który składał się z 40 znaków drogowych pionowych i poziomych, sygnalizacji świetlnej oraz różnego typu skrzyżowań . Jest to przykład realizacji podstawy programowej w innym miejscu niż szkoła. Dla uczniów klasy IV zajęcia były przygotowaniem do egzaminu na kartę rowerową.
Następnie uczniowie zwiedzili Rynek Wielki oraz jego okolice m.in. fortyfikacje miasta.
Dnia 30 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna
Uczniowie obejrzeli film pt. ,,Konstytucja prosto z zamku”, zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 maja i odczytali napisane przez siebie życzenia dla Polski. Akademia uzmysłowiła wszystkim jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.
Moja Ziemio ukochana!
Życzę słońca ci od rana,
Czystej wody i powietrza,
Żebyś była coraz lepsza
Pięknych pól, czystych lasów,
Trochę chmurek, śpiewu ptaków.
Pięknych kwiatów letnią porą,
Boś ty naszą jest podporą.
Bardzo wszyscy Cię kochamy
I się bardzo postaramy,
By najmniejszy skrawek Twój
Czysty był jak wody zdrój.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole podjętych zostało wiele różnorodnych działań. Na zajęciach rozwijających realizowany był projekt ,, Jesteśmy gospodarzami Ziemi” .Uczniowie wykonali plakaty, których głównym zadaniem było zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego w następstwie rozwoju cywilizacyjnego. Napisali też wiersze dla Ziemi. Na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka okolicznościowa. Cała społeczność szkolna włączyła się również w akcję sprzątania najbliższej okolicy. Uczniowie poczuli się prawdziwymi gospodarzami planety i wyruszyli z workami, aby posprzątać naszą miejscowość. Śmieci zostały następnie posegregowane i przygotowane do wywiezienia.
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
W obchody rocznicy zaangażowani byli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Młodsze dzieci z klas 1-3 obejrzały film edukacyjny ,, Pamięć drobinek’’ ,kolorowały żonkile i płomyki pamięci. Starsze klasy obejrzały film na podstawie opowiadania "Było-nie ma-jest" , wykonały również papierowe żółte żonkile-symbol akcji. Na szkolnym korytarzu została wykonana gazetka okolicznościowa. Nauczyciele przeprowadzili pogadanki, których celem było zobrazowanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, uczniowie wykonali grupową pracę plastyczną - wspólny płomień pamięci.
15 marca odbyły się w naszej szkole warsztaty wielkanocne, podczas których wykonywane były palmy i pisanki. Uczniów dzielnie wspierali rodzice, nauczyciele i panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Ostrzycy i w Tarnogórze-Kolonii. Członkinie kół gospodyń, mające wieloletnie doświadczenie w tworzeniu ludowych ozdób świątecznych, zaznajomiły uczestników spotkania z tradycją robienia palm i pisanek oraz krok po kroku pokazały w jaki sposób można je samodzielnie ozdobić. Każdy uczestnik wykonał tradycyjną palmę wielkanocną z bukszpanu, trzciny, bazi, gałązek, suszonych ziół oraz kwiatów z bibuły i wstążek. Uczniowie ze starszych klas ozdabiali też styropianowe jajka. Efekt końcowy przeszedł oczekiwania wszystkich, gdyż palmy okazały się przepiękne! Wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową, zwaną niegdyś w Polsce także Kwietną lub Wierzbną.
Wielkie podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrzycy i Koła Gospodyń Wiejskich ,,Łopuszanie” w Tarnogórze-Kolonii za propagowanie kultury lokalnej i tradycji ludowej wśród naszej społeczności szkolnej.
„NIECH NAM ŻYJĄ NASZE BABCIE I DZIADKOWIE TEŻ
BO BEZ NICH JEST ŚWIAT MARKOTNY O CZYM DOBRZE WIESZ…”
Tak śpiewali uczniowie naszej szkoły 22 stycznia na uroczystym przyjęciu zacnych gości. Święto Babci i Dziadka to wielkie święto. Obchodzimy je, ponieważ chcemy w ten sposób pokazać swoim babciom i dziadkom, że o nich pamiętamy i ich kochamy. W tych dniach dziadkowie obdarzeni są szczególnymi dowodami miłości. Szanujemy ich za cierpliwość, wyrozumiałość, dobroć i doświadczenie życiowe.
Zacni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki a niejednemu dziadkowi i babci ze wzruszenia zakręciła się łezka w oku. Z wielką dumą patrzyli na swoje wnuczęta. Mali artyści z wielkim przejęciem odtwarzali swoje role. Ogromną przyjemność sprawiły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane przez wnuków laurki i drobne upominki. Program artystyczny przygotowany przez dzieci nagrodzili gromkimi brawami. Po występach pochwałom nie było końca.
Uroczystość zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu oraz bliższego poznania się wzajemnie. To spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.
,,Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem”
Zgodnie z tradycją naszej szkoły przed świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia zorganizowane zostało spotkanie opłatkowe. Uroczystość uświetnił znakomity występ naszych uczniów. Uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny, prezentując przepiękne wiersze o tematyce bożonarodzeniowej oraz śpiewając polskie kolędy i pastorałki. Po odczytaniu przez księdza Grzegorza Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, złożeniu świątecznych życzeń i podzieleniu się opłatkiem, wszyscy zasiedli do poczęstunku. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy wigilijne i pyszne ciasta.
Kultywowanie tradycji jest bardzo ważną postawą i należy ją rozwijać od najmłodszych lat. Takie cele realizujemy podczas spotkań wigilijnych. Dzieci uczą się kultury spożywania posiłku, właściwego zachowania przy stole, ale również życzliwości dla kolegów i koleżanek, z którymi świętują. Tradycja opłatkowa ma na celu wzmocnienie więzi między bliskimi sobie ludźmi. Każdy starał się więc życzyć innym wiele dobrego. To było bardzo uroczyste i radosne spotkanie.
Niech te święta będą przepełnione miłością, wzajemnym szacunkiem, czasem spędzonym w gronie najbliższych. Zapomnijmy o codziennych troskach i cieszmy się obecnością drugiego człowieka obok nas.
WESOŁYCH ŚWIĄT!