Pod koniec października uczniowie naszej szkoły odwiedzili miejscowy cmentarz, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy i austriaccy polegli w czasie I wojny światowej. Powyrywali chwasty i umyli pamiątkową tablicę. Na koniec zapalili znicze i położyli kwiaty. Porządkowanie grobów świadczy nie tylko o pamięci, ale i szacunku dla zmarłych.
W tegorocznej edycji, przypadającej w roku okrągłej, 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, BohaterON połączył siły z projektem „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” . Celem jest powiązanie wiedzy historycznej z tematami ważnymi dla współczesnych młodych ludzi i zadbaniem o ich dobrostan emocjonalny.
OTWARTE ZAWODY SPORTOWE W ZAPASACH ,,SSIREUM’’
O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY IZBICA
26 września w Izbicy rozegrano gminne indywidualne zawody w zapasach koreańskich, w rywalizacji uczestniczyli uczniowie z 5 szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów, aż 7 z nich stanęło na podium w swoich kategoriach
wagowych.
Dziewczęta :
I miejsce : Zofia Franczak,
II miejsce : Weronika Bociąg
III miejsce: Julia Turkiewicz
Chłopcy :
I miejsce : Mateusz Franczak
II miejsce : Marcel Rybak
III miejsce : Tomasz Olech , Adrian Kopiel
25 września, pod okiem jednostki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie, przeprowadzono w naszej szkole próbną ewakuację na wypadek zagrożenia pożarowego. Na sygnał alarmowy ( trzy dzwonki ), uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami opuścili budynek szkoły, udając się do tzw. ,,punktu zbornego’’. Cała akcja przebiegła szybko i sprawnie. Na zakończenie wizyty, strażacy zaprezentowali wszystkim sprzęt ratowniczy, którym dysponują i opowiedzieli o swojej pracy.
W dniu 23 września 2024 r. nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata – Polska
2024” . Hasło tegorocznej edycji ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia brzmi „Na Straży
Czystej Ziemi. Od 1994 roku”. Coroczne sprzątanie przyczynia się do wzrostu świadomości
ekologicznej uczniów i mieszkańców oraz poprawy czystości naszej miejscowości.
Wyposażeni w worki i jednorazowe rękawiczki uczniowie klas I – VIII pod opieką
wychowawców i nauczycieli zbierali wszystko to, co znalazło się na placu szkoły, wzdłuż
poboczy dróg i terenach w pobliżu szkoły. Zebrane śmieci zostały posegregowane i
przygotowane do zabrania. Wszystkim uczniom i nauczycielom, którym leży na sercu dbałość
o piękno najbliższej okolicy, dziękujemy za aktywny udział. Pamiętajmy, że jesteśmy
gospodarzami Ziemi.
W drugą sobotę września, każdego roku, obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub innego nagłego zdarzenia, najważniejsze jest, by wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji. W naszej szkole uczniowie również zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz sposobami reagowania
w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie ze zdobytą wiedzą, umiejętnościami, ale także wrażliwością i empatią będą wyciągać do innych pomocną dłoń.
Międzynarodowy Dzień Kropki to przede wszystkim święto kreatywności, które obchodzone jest w przedszkolach i szkołach podstawowych.
16 września uczniowie z klas młodszych tworzyli prace plastyczne, w których kropka odgrywa główną rolę. Maluchy, kierowane swoją nieograniczoną wyobraźnią, malowały jedyne w swoim rodzaju kropkowe dzieła sztuki. Niezależnie od wieku, każdy w tym dniu mógł postawić swoją „kropkę” i zobaczyć dokąd zaprowadzi go wyobraźnia. Dodatkową atrakcją tego dnia była fotobudka, w której uczniowie robili sobie pamiątkowe zdjęcia.
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną propagującą znajomość narodowego dziedzictwa literackiego. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania została poświęcona „Kordianowi” Juliusza Słowackiego. W tym roku mija 190 lat od kiedy dramat ten ukazał się po raz pierwszy drukiem. Fragmenty dzieła narodowego wieszcza zaprezentowali uczniowie z klasy ósmej.
Dowóz uczniów do szkoły o godzinę później niż w dni nauki szkolnej,
(Dworzyska- ok. godz. 8.05) odwóz o godz. 10.00.
Zapraszamy wszystkich uczniów na rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 dnia 2 września 2024 r.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
2023/2024
odbędzie się w naszej szkole
21 czerwca 2024 r. o godz. 9.00.
Po zakończeniu uroczystości
uczniowie spotykają się z wychowawcami w salach
Dowóz uczniów do szkoły będzie o godzinę później niż w dni nauki szkolnej, odwóz ok. godz. 11.00
Zapraszamy!
W dniach 10-11 czerwca grupa 28 uczniów klas 4-7 naszej szkoły uczestniczyła w 2-dniowej wycieczce w Bieszczady.
Na początek uczniowie zwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie zobaczyli budowle od XVII do XX wieku z południowo-wschodniej Polski, takie jak: budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, użyteczności publicznej, szkołę. Poznali ich historię oraz zwyczaje i tryb życia ówczesnych mieszkańców. Drugim punktem było zwiedzanie Soliny : zapory wodnej z elektrownią, rejs po jeziorze, przejazd kolejką gondolową nad zaporą, wieży widokowej z niesamowitym widokiem na panoramę gór.
Drugi dzień rozpoczął się do klimatycznej podróży Bieszczadzką Kolejką Leśną na trasie Majdan- Balnica- Majdan, która dostarczyła niezapomnianych widoków i wrażeń. Przejazd poprzedziło zwiedzanie zabytkowej stacji oraz poznanie dziejów ,,wąskotorówki’’ w Bieszczadach. Następnie Wielką Pętlą Bieszczadzką wycieczka udała się do Ustrzyk Górnych, po drodze odwiedzając typową ,,Bacówkę’’, wytwarzającą tradycyjne sery. Na zakończenie wycieczki odbyła się wizyta w zagrodzie pokazowej Żubrów w Mucznym, gdzie w naturalnym środowisku dzieci podziwiały ten rzadki i zagrożony gatunek zwierząt.
W trakcie całego wyjazdu pilot wycieczki przekazał wiele cennych faktów historycznych oraz ciekawostek dotyczących Bieszczad oraz okolic.
W bieżącym roku szkolnym realizowaliśmy innowację łączącą elementy informatyki, historii i biologii. Głównym jej celem było poznanie najbliższej okolicy, jej historii, zabytków, ciekawych miejsc i przyrody oraz kształtowanie u dzieci poczucia przynależności do Małej Ojczyzny. Uczniowie w trakcie jej realizacji zaznajomili się z możliwościami cyfrowej rejestracji obrazu, jego opracowania i obróbki na komputerze z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu ,,Laboratoria przyszłości”.
Dnia 12 czerwca 2024 r. uczniowie kl. 1 – 3 wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Czytanie na polanie 2024”, która realizowana jest w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Dzieci poznały historię teatrzyku kamishibai, wysłuchały bajki ,,Calineczka” H. Ch. Andersena czytanej przez nauczyciela biblioteki. Następnie rozwiązywały test wyboru, który sprawdzał zrozumienie treści. Kolorowały również obrazki związane tematycznie z wysłuchaną bajką.
Zajęcia zgodnie z założeniem odbyły się w plenerze na łonie natury.
Organizatorem akcji była biblioteka szkolna we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną im. Anny Platto w Izbicy – filia w Tarnogórze-Kolonii
15 maja w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych utrwalających przepisy ruchu drogowego. Celem wyjazdu było także doskonalenie praktycznych umiejętności jazdy na rowerze na placu który składał się z 40 znaków drogowych pionowych i poziomych, sygnalizacji świetlnej oraz różnego typu skrzyżowań . Jest to przykład realizacji podstawy programowej w innym miejscu niż szkoła. Dla uczniów klasy IV zajęcia były przygotowaniem do egzaminu na kartę rowerową.
Następnie uczniowie zwiedzili Rynek Wielki oraz jego okolice m.in. fortyfikacje miasta.
Dnia 30 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna
Uczniowie obejrzeli film pt. ,,Konstytucja prosto z zamku”, zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 maja i odczytali napisane przez siebie życzenia dla Polski. Akademia uzmysłowiła wszystkim jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.
Moja Ziemio ukochana!
Życzę słońca ci od rana,
Czystej wody i powietrza,
Żebyś była coraz lepsza
Pięknych pól, czystych lasów,
Trochę chmurek, śpiewu ptaków.
Pięknych kwiatów letnią porą,
Boś ty naszą jest podporą.
Bardzo wszyscy Cię kochamy
I się bardzo postaramy,
By najmniejszy skrawek Twój
Czysty był jak wody zdrój.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole podjętych zostało wiele różnorodnych działań. Na zajęciach rozwijających realizowany był projekt ,, Jesteśmy gospodarzami Ziemi” .Uczniowie wykonali plakaty, których głównym zadaniem było zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego w następstwie rozwoju cywilizacyjnego. Napisali też wiersze dla Ziemi. Na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka okolicznościowa. Cała społeczność szkolna włączyła się również w akcję sprzątania najbliższej okolicy. Uczniowie poczuli się prawdziwymi gospodarzami planety i wyruszyli z workami, aby posprzątać naszą miejscowość. Śmieci zostały następnie posegregowane i przygotowane do wywiezienia.