Strona główna

Nawigacja

  • Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym

  • „Zawodowy strzał w10!”

    Informujemy Państwa, że w ramach akcji „Zawodowy strzał w10!” planowane jest kolejne działanie służące pomocy w wyborze dalszego etapu kształcenia dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych oraz promocji szkół kształcących w zawodach w województwie lubelskim – „Tydzień wyboru drogi kształcenia”.
    W ramach tej akcji Uczniowie i ich Rodzice będą mieli możliwość skontaktowania się telefonicznego z doradcami zawodowymi, którzy będą w określonych godzinach dyżurowali pod wskazanymi niżej numerami telefonów.
    Rodzice i Uczniowie będą mieli możliwość porozmawiania z wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi o zasadach dokonywania wyboru szkoły, ofercie szkół i zawodów w naszym województwie oraz upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach doradcy zawodowi będą podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej będącej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń. Zarówno w szkołach jak i poradniach pełnić będą dyżury osoby kompetentne, które będą mogły wspierać zainteresowanych i odpowiadać na pytania.
    Proponowana Państwu sieć wsparcia będzie funkcjonowała przez tydzień – od 7 do 11 marca 2022 r., w godzinach od 14.00 do 18.00.
    Numery telefonów, przy których będą dyżurowali doradcy zawodowi:
    1)    781 701 533
    2)    500 303 388
    3)    509 731 851
    4)    736 231 037
    5)    883 848 356
    6)    533 315 190
    7)    668 356 436
    Rodzice i Uczniowie mogą także dzwonić w tym tygodniu bezpośrednio do szkół kształcących w zawodach, wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2022/2023 https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php
    W związku z powyższym proszę Państwa Dyrektorów o przekazanie informacji o tej akcji wszystkim rodzicom i uczniom klas VII i VIII.
    W załączeniu list Lubelskiego Kuratora Oświaty do Rodziców i Uczniów.

  • List Lubelskiego Kuratora Oświaty

  • Wideokonferencja dla rodziców

    Wideokonferencja dla rodziców "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o sytuacji w Ukrainie?".

    Szanowni Państwo,
    w odpowiedzi na sygnalizowane potrzeby, Lubelski Kurator Oświaty, w czwartek 3 marca 2022 r. o godz. 16.30 organizuje w formule on-line spotkanie z psychologami, adresowane do rodziców dzieci i młodzieży, w temacie "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o sytuacji w Ukrainie?".
    Przewidziano wystąpienia:

    "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie?" - z p. Anna Radziwiłko - psycholog, konsultant ds. wychowania, opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz profilaktyki w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli - przedstawi praktyczne wskazówki, kiedy i jak rozmawiać z dziećmi w różnym wieku oraz z młodzieżą na ten temat, co należy mówić, czego unikać;
    "Jak przygotować dziecko na zmiany w domu/w szkole/ w klasie (w kontekście aktualnej sytuacji)?" - p. dr Wiesław Poleszak - psycholog, psychoterapeuta, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ośrodka Rozwoju Edukacji - specjalizuje się w problematyce wspierania dzieci i młodzieży w rozwoju, wychowania oraz w psychoprofilaktyce zachowań problemowych – przybliży sposób funkcjonowania dzieci i młodzieży, reagowanie na zmiany, przedstawi wskazówki, jak pomóc odnaleźć się dziecku/ młodemu człowiekowi w nowej rzeczywistości.

    Link do wideokonferencji:
    https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZmY2MTkyNjktZGYzZC00ZjhhLWEzYTktMjIyNDJkMGZiYzQ0%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22e006472f-3211-4ea2-a7c6-ebaa0cb3af78%22%2c%22Oid%22%3a%22d180fcff-1206-43fe-b5b5-8134a79f6b96%22%2c%22IsBroadcastMeeting%22%3atrue%7d&btype=a&role=a
     

  • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji   i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – głosi preambuła do ustawy na mocy której dzień 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

    Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

     

    Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

     

    ,,Gorejąc nie wiesz czy stawasz się wolny
    Czy to co Twoje będzie zatracone
    Czy popiół tylko zostanie i zamęt
    Co idzie w przepaść z burzą.
    Czy zostanie
    Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament
    Wiekuistego zwycięstwa zaranie?”
     

    Cyprian Kamil Norwid 
     

  • List - Ministra Edukacji i Nauki

    List ministra Edukacji i Nauki.docx

    Warszawa, 21 lutego 2022 r.

     

    Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

     

    od prawie dwóch lat zmagamy się z pandemią COVID-19. W sytuacji zagrożenia epidemicznego staramy się podejmować działania, które przyczyniają się do ograniczenia ryzyka zakażenia i zwiększenia bezpieczeństwa. Od wielu miesięcy przedszkola, szkoły
    i placówki funkcjonują w podwyższonym reżimie sanitarnym, który regulują ogólnie obowiązujące przepisy, w tym także wytyczne MEiN, MZ i GIS dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wprowadzenie podwyższonych standardów bezpieczeństwa służy temu, aby nauka i opieka mogły odbywać się w trybie stacjonarnym
    jak najdłużej. Dla rozwoju każdego dziecka – bez względu na to, na jakim etapie edukacji się znajduje – bardzo ważne jest systematyczne wsparcie nauczyciela, bezpośrednia komunikacja oraz nawiązywanie i podtrzymywanie relacji rówieśniczych w przyjaznym otoczeniu.

    Specjaliści z zakresu chorób zakaźnych podkreślają, że w walce z epidemią dużą rolę odgrywa solidarność społeczna, w tym także decyzje podjęte przez rodziców uczniów. Dlatego zwracam się z gorącym apelem o odpowiedzialne reagowanie w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych COVID-19 u Państwa dziecka. W przypadku podejrzenia zakażenia kluczowa jest konsultacja z lekarzem oraz nieposyłanie dziecka do szkoły lub przedszkola.

    Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza. Dziecko można zapisać na test na koronawirusa (SARS-CoV-2) przez kwestionariusz umieszczony na stronie:https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-dziecko-na-test-na-koronawirusa.

    Od 27 stycznia 2022 r. test można wykonać także w aptece, która spełnia standardy bezpieczeństwa. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-dzialania-rzadu-w-odpowiedzi-na-v-fale-pandemii.

    Pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi oraz konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przyczynią się do zminimalizowania nie tylko ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, ale także innych infekcji wirusowych, w tym grypy i zachorowań grypopodobnych. Te standardowe działania profilaktyczne mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo zdrowotne całej społeczności szkolnej, ale także ograniczają nieobecności w szkole. Lekarz, na podstawie wywiadu oraz badania dziecka, posiada kompetencje, aby dokonać rzetelnej oceny jego stanu zdrowia i określić dalsze postępowanie. Tylko w przypadku stwierdzenia choroby zaleca konieczność pozostania w domu i dalszą rekonwalescencję.

    Pragnę wszystkim Państwu bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe działania profilaktyczne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko w szkole,
    ale również poza nią. Profilaktyka, w tym szczepienia, jest skuteczną bronią nas wszystkich w walce z pandemią.

     

     

    Z wyrazami szacunku

    Z upoważnienia

    MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

     

                                                                                                                   Marzena Machałek

                                                                                                              Sekretarz Stanu
                                                                                                                       / – podpisany cyfrowo/

     

     

  • Zapisy na półkolonie

    W Domu Kultury w Tarnogórze w okresie od 14 do 18 lutego organizowane są przez lubelskie Centrum Inicjatyw Tanecznych półkolonie pt. Zimowa Akademia Kreatywności.

    Zapisy w Domu Kultury lub pod nr tel. 846183075. Więcej informacji na profilu facebooka SOKiS:


    Akademia_Kreatywnosci_luty_2022_(2).pdf​​​​​​​

  • Dzień Babci i Dziadka

    Szanowne Babcie,

    Drodzy Dziadkowie!

    Tarnogóra-Kolonia, 21 stycznia 2022 r.

  • Jasełka

           Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi                     i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, najmłodsi uczniowie naszej szkoły wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, najmłodsi chłopcy przebrani za  pasterzy, byli aniołowie oraz dostojni trzej królowie. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi, Józefa oraz małego Jezuska szukających schronienia na ciemną grudniową noc. 
    Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łezka                  w oku... Piękny śpiew kolęd i pastorałek  uświadomił wszystkim i  przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla dzieci z oddziału przedszkolnego jak i całej społeczności uczniowskiej.
    Po zakończonym spektaklu głos zabrała  dyrektor szkoły p. Elżbieta Tokarska, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim  świąteczne i noworoczne życzenia. 

  • W świątecznym nastroju

  • ,,Kartka dla Obrońców Granic”

    Nasza szkoła wzięła udział w akcji przygotowania przez uczniów kartek z pozdrowieniami i wyrazami wsparcia dla pełniących służbę na naszej wschodniej granicy żołnierzy Sił Zbrojnych RP, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji. Akcja „Kartka dla Obrońców Granic” organizowana jest przez Fundację Niepodległość przy współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty, patronuje jej Radio Lublin.

  • Dzień Pluszowego Misia

    Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,

    żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.

     

    Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,

    żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.

     

    Miś ma łapy bardzo miękkie, po to misiem jest,

    żeby trzymać go za rękę, kiedy tylko chcesz.

    Miś ma wszystko, czego trzeba, żeby misiem być,

    by do łóżka go zabierać, żeby o nim śnić.

     

         Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem, powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie dzieci . Miękki, puchaty i taki z łatką, najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i bohater wielu książek i filmów dla dzieci – Pluszowy Miś obchodzi swoje święto 25 listopada. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

    W naszej szkole też obchodziliśmy to milutkie święto w klasach I-III. Dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia i zobaczyły, jak wyglądały pierwsze misie. Rozmawiały też o misiach z bajek i książek. Były zagadki, kolorowanki, misiowe wyklejanki oraz filmy . Chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

    20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich skierowana jest na dzieci i ich prawa. W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, zapoznali się z obowiązującymi przepisami  dotyczącymi praw najmłodszych obywateli. Dowiedzieli się  także , do kogo mogą zwracać się o pomoc w trudnej sytuacji, jak nazywa się Rzecznik Praw Dziecka i jaka jest rola Rzecznika Praw Ucznia w naszej szkole. Najmłodsi poznawali swoje prawa w oparciu o wiersze, piosenki i piktogramy.

     

    Niech się wreszcie każdy dowie

    I rozpowie w świecie całym,

    Że dziecko to także człowiek,

    Tyle, że jeszcze mały.

    Dlatego ludzie uczeni,

    Którym za to należą się brawa,

    Chcąc wielu dzieci los odmienić,

    Stworzyli dla Was mądre prawa.

    Więc je na co dzień i od święta

    Spróbujcie dobrze  zapamiętać.

  • Narodowe Święto Niepodległości


                ,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych”

                                                                                                 

                                                                                             Józef Piłsudski


    10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy. Młodzi artyści słowem i pieśnią wyrazili przywiązanie do Tej, co nie zginęła, oddali hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. Utwory poetyckie zaprezentowane przez uczniów oraz piosenki  wprowadziły wszystkich w podniosły i patriotyczny nastrój. Patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta  o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą i historią.

    Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami!

  • Szkoła do Hymnu

    Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o godzinie 11:11  uczniowie wszystkich klas naszej szkoły wraz z nauczycielami uroczyście zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Włączyli się tym samym w ogólnopolską akcję ,,Szkoła do hymnu”, zorganizowaną pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

  • SZKOŁA PAMIĘTA….

    ,,Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,                                                                   

    Dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju”

     

    E. Daniszewska ,,Zaduszki”

        Nasza szkoła już od lat opiekuje się cmentarzem żołnierskim  z okresu I wojny światowej, usytuowanym na ostrzyckich wzgórzach. Każdego roku na przełomie października i listopada odwiedzamy  bezimienne i opuszczone groby znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Tarnogórze.  Robimy tam porządki, zapalamy znicze i przynosimy kwiaty. Cmentarze, samotne mogiły i resztki okopów przypominają nam o okresie minionej wojny. Zwycięzcy i zwyciężeni- zaciekli wrogowie- spoczywają we wspólnych mogiłach. Ich los jest najlepszym argumentem przeciw wojnie. 

  • Kampania EFSA „Wybieraj bezpieczną żywność”

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood. Większość działań będzie realizowana w okresie letnim i wczesną jesienią.

    Celem kampanii jest uświadomienie konsumentom jak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności odgrywa nauka.

    Konsumenci w Unii Europejskiej należą do najlepiej chronionych i poinformowanych o zagrożeniach w łańcuchu żywnościowym obywateli na świecie. Unijny system bezpieczeństwa żywności wytycza odpowiednie zasady i wymagania dla przedsiębiorców, organów kontrolnych, jak również daje konsumentom prawo do dostępu do wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa produkcji, przetwarzania, pakowania, etykietowania i sprzedaży żywności.

    W ramach tego systemu niezależni eksperci EFSA przeprowadzają ocenę ryzyka na podstawie przeglądu danych naukowych i badań. EFSA współpracuje z krajowymi organami bezpieczeństwa żywności w całej Europie, z krajowymi partnerami, a także międzynarodowymi organizacjami, aby wymagania dot. bezpieczeństwa żywności opierały się na rzetelnych dowodach naukowych.

    Kluczowym przesłaniem kampanii jest zachęcenie obywateli do dokonywania świadomych i pewnych wyborów żywieniowych.

    EFSA zachęca kraje UE do wsparcia kampanii w ramach lokalnych inicjatyw. Dlatego też w sierpniu br. Państwowa Inspekcja Sanitarna zainicjuje akcję edukacyjną wpisującą się tematyką w kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność”.

    Akcja edukacyjna  będzie realizowana jesienią.  Działania te będą skierowane głównie, ale nie jedynie, do rodziców  dzieci szkolnych i przedszkolnych.

    Przy realizacji działań kampanii EFSA Główny Inspektorat Sanitarny współpracuje z innymi organami urzędowej kontroli oraz jednostkami naukowymi w tym przede wszystkim: Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego –PZH - Państwowym Instytutem Badawczym.

    Więcej informacji na temat kampanii EFSA #EUChooseSafeFood dostępnych jest na stronie:

    https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl

     

    Zapraszamy do

    #EUChooseSafeFood

     

    Czy wiesz, że bezpieczeństwo żywności opiera się w dużej mierze na nauce?

    Kampania #EUChooseSafeFood może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących codziennych wyborów żywieniowych i wyjaśnić naukowe podstawy bezpieczeństwa żywności w UE.


    Kto określa, jaka żywność jest bezpieczna?

    Dlaczego nauka jest tak ważna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności ?

    Nauka odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że żywność na Twoim talerzu jest bezpieczna do spożycia. Od pola, przez gospodarstwo i producenta aż do Twojego talerza, naukowcy z całej Europy monitorują i oceniają żywność nieustannie, więc żywność, którą zdecydujesz się zjeść, jest bezpieczna. Porady EFSA pomagają informować o europejskich przepisach chroniących konsumentów.

  • XXI Dzień Papieski

                 Tradycyjnie, jak co roku,  w naszej szkole 18  października  obchodziliśmy XXI Dzień Papieski.  W tym roku hasłem przewodnim obchodów były słowa niejednokrotnie wypowiadane przez Ojca  świetego:  „NIE LĘKAJCIE SIĘ …!”   Chcąc uczcić ten dzień, uczniowie klas: III , IV i V  wystąpili w montażu słowno-muzycznym. Uczniowie  z wielkim uczuciem  i zaangażowaniem  recytowali piękne  wiersze i czytali słowa  świętego Jana Pawła II, które pozostawił po sobie. Jednym z elementów uroczystości było  przedstawienie  życiorysu Karola Wojtyły, nakreślenie ważniejszych  dat  i wydarzeń  z życia Ojca Świętego oraz ciekawostki z nim związane. Wysłuchaliśmy kilku pieśni i piosenek nawiązujących do osoby  Jana Pawła II.  Na koniec, wspólnie z publicznością, artyści  zaśpiewali "BARKĘ", ukochaną pieśń papieża.  Występ potwierdza, że dzieci,  jak również  szkolna  młodzież,  przywiązują wielką wagę do słów Ojca Świętego, do jego nauczania. 

  • I miejsce dla Klaudii

    Klaudia Zygmunt z klasy VII została laureatką powiatowego  konkursu plastycznego o tematyce patriotycznej ,,Musimy pamiętać”. Został on zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Łopienniku Nadrzecznym. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem  ,,W 100-tną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.” Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu upamiętniającego młodego poetę i żołnierza, który zginął w powstaniu warszawskim.

      Gratulujemy Klaudii i życzymy dalszych sukcesów.

  • Apel Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

    APEL_LPWIS_plakat_A3-1.pdf​​​​​​​

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Tarnogórze-Kolonii
    Tarnogóra-Kolonia 72
    22-375 Izbica
  • 84 618 30 85

Galeria zdjęć