Nasza szkoła wzięła udział w akcji przygotowania przez uczniów kartek z pozdrowieniami i wyrazami wsparcia dla pełniących służbę na naszej wschodniej granicy żołnierzy Sił Zbrojnych RP, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji. Akcja „Kartka dla Obrońców Granic” organizowana jest przez Fundację Niepodległość przy współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty, patronuje jej Radio Lublin.
Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,
żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.
Miś ma łapy bardzo miękkie, po to misiem jest,
żeby trzymać go za rękę, kiedy tylko chcesz.
Miś ma wszystko, czego trzeba, żeby misiem być,
by do łóżka go zabierać, żeby o nim śnić.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem, powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie dzieci . Miękki, puchaty i taki z łatką, najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i bohater wielu książek i filmów dla dzieci – Pluszowy Miś obchodzi swoje święto 25 listopada. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
W naszej szkole też obchodziliśmy to milutkie święto w klasach I-III. Dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia i zobaczyły, jak wyglądały pierwsze misie. Rozmawiały też o misiach z bajek i książek. Były zagadki, kolorowanki, misiowe wyklejanki oraz filmy . Chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich skierowana jest na dzieci i ich prawa. W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, zapoznali się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi praw najmłodszych obywateli. Dowiedzieli się także , do kogo mogą zwracać się o pomoc w trudnej sytuacji, jak nazywa się Rzecznik Praw Dziecka i jaka jest rola Rzecznika Praw Ucznia w naszej szkole. Najmłodsi poznawali swoje prawa w oparciu o wiersze, piosenki i piktogramy.
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać.
,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych”
Józef Piłsudski
10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy. Młodzi artyści słowem i pieśnią wyrazili przywiązanie do Tej, co nie zginęła, oddali hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. Utwory poetyckie zaprezentowane przez uczniów oraz piosenki wprowadziły wszystkich w podniosły i patriotyczny nastrój. Patriota to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą i historią.
Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami!
Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o godzinie 11:11 uczniowie wszystkich klas naszej szkoły wraz z nauczycielami uroczyście zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Włączyli się tym samym w ogólnopolską akcję ,,Szkoła do hymnu”, zorganizowaną pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
,,Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
Dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju”
E. Daniszewska ,,Zaduszki”
Nasza szkoła już od lat opiekuje się cmentarzem żołnierskim z okresu I wojny światowej, usytuowanym na ostrzyckich wzgórzach. Każdego roku na przełomie października i listopada odwiedzamy bezimienne i opuszczone groby znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Tarnogórze. Robimy tam porządki, zapalamy znicze i przynosimy kwiaty. Cmentarze, samotne mogiły i resztki okopów przypominają nam o okresie minionej wojny. Zwycięzcy i zwyciężeni- zaciekli wrogowie- spoczywają we wspólnych mogiłach. Ich los jest najlepszym argumentem przeciw wojnie.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood. Większość działań będzie realizowana w okresie letnim i wczesną jesienią.
Celem kampanii jest uświadomienie konsumentom jak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności odgrywa nauka.
Konsumenci w Unii Europejskiej należą do najlepiej chronionych i poinformowanych o zagrożeniach w łańcuchu żywnościowym obywateli na świecie. Unijny system bezpieczeństwa żywności wytycza odpowiednie zasady i wymagania dla przedsiębiorców, organów kontrolnych, jak również daje konsumentom prawo do dostępu do wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa produkcji, przetwarzania, pakowania, etykietowania i sprzedaży żywności.
W ramach tego systemu niezależni eksperci EFSA przeprowadzają ocenę ryzyka na podstawie przeglądu danych naukowych i badań. EFSA współpracuje z krajowymi organami bezpieczeństwa żywności w całej Europie, z krajowymi partnerami, a także międzynarodowymi organizacjami, aby wymagania dot. bezpieczeństwa żywności opierały się na rzetelnych dowodach naukowych.
Kluczowym przesłaniem kampanii jest zachęcenie obywateli do dokonywania świadomych i pewnych wyborów żywieniowych.
EFSA zachęca kraje UE do wsparcia kampanii w ramach lokalnych inicjatyw. Dlatego też w sierpniu br. Państwowa Inspekcja Sanitarna zainicjuje akcję edukacyjną wpisującą się tematyką w kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność”.
Akcja edukacyjna będzie realizowana jesienią. Działania te będą skierowane głównie, ale nie jedynie, do rodziców dzieci szkolnych i przedszkolnych.
Przy realizacji działań kampanii EFSA Główny Inspektorat Sanitarny współpracuje z innymi organami urzędowej kontroli oraz jednostkami naukowymi w tym przede wszystkim: Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego –PZH - Państwowym Instytutem Badawczym.
Więcej informacji na temat kampanii EFSA #EUChooseSafeFood dostępnych jest na stronie:
https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl
Zapraszamy do
#EUChooseSafeFood
Czy wiesz, że bezpieczeństwo żywności opiera się w dużej mierze na nauce?
Kampania #EUChooseSafeFood może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących codziennych wyborów żywieniowych i wyjaśnić naukowe podstawy bezpieczeństwa żywności w UE.
Kto określa, jaka żywność jest bezpieczna?
Dlaczego nauka jest tak ważna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności ?
Nauka odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że żywność na Twoim talerzu jest bezpieczna do spożycia. Od pola, przez gospodarstwo i producenta aż do Twojego talerza, naukowcy z całej Europy monitorują i oceniają żywność nieustannie, więc żywność, którą zdecydujesz się zjeść, jest bezpieczna. Porady EFSA pomagają informować o europejskich przepisach chroniących konsumentów.
Tradycyjnie, jak co roku, w naszej szkole 18 października obchodziliśmy XXI Dzień Papieski. W tym roku hasłem przewodnim obchodów były słowa niejednokrotnie wypowiadane przez Ojca świetego: „NIE LĘKAJCIE SIĘ …!” Chcąc uczcić ten dzień, uczniowie klas: III , IV i V wystąpili w montażu słowno-muzycznym. Uczniowie z wielkim uczuciem i zaangażowaniem recytowali piękne wiersze i czytali słowa świętego Jana Pawła II, które pozostawił po sobie. Jednym z elementów uroczystości było przedstawienie życiorysu Karola Wojtyły, nakreślenie ważniejszych dat i wydarzeń z życia Ojca Świętego oraz ciekawostki z nim związane. Wysłuchaliśmy kilku pieśni i piosenek nawiązujących do osoby Jana Pawła II. Na koniec, wspólnie z publicznością, artyści zaśpiewali "BARKĘ", ukochaną pieśń papieża. Występ potwierdza, że dzieci, jak również szkolna młodzież, przywiązują wielką wagę do słów Ojca Świętego, do jego nauczania.
Klaudia Zygmunt z klasy VII została laureatką powiatowego konkursu plastycznego o tematyce patriotycznej ,,Musimy pamiętać”. Został on zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Łopienniku Nadrzecznym. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem ,,W 100-tną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.” Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatu upamiętniającego młodego poetę i żołnierza, który zginął w powstaniu warszawskim.
Gratulujemy Klaudii i życzymy dalszych sukcesów.
W tym roku para prezydencka wybrała jako lekturę
,,Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej
Akcja utworu rozgrywa się początku XX wieku i mówi o problemie fałszu i obłudy oraz kryzysie moralności mieszczańskiej w tamtym okresie. Jest to niezwykle ważna opowieść, z wciąż aktualnym przesłaniem o tym, że nie warto zakłamywać swojego życia, że warto odważnie mówić o tym, co się wydarzyło. W naszej szkole czytanie ,,Moralności pani Dulskiej” miało miejsce 06.09.2021 r. Na wstępie został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zachęcał wszystkich Polaków do wzięcia udziału w akcji oraz wyjaśnił, dlaczego „Moralność pani Dulskiej” jest utworem ponadczasowym. Uczniowie z klasy VII zaprezentowali sylwetkę autorki dramatu, a następnie uczniowie z klasy VIII pięknie, głośno, z podziałem na role czytali fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej. Na korytarzu szkolnym pojawiła się również gazetka tematyczna z ilustracjami oraz plakaty ze znanych przedstawień.
https://lublin.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/konkursy-nsp-2021/wyszukiwanka-jezykowa/
https://lublin.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/konkursy-nsp-2021/spisowa-krzyzowka-jezykowa/
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
1 września 2021 r. godz. 9.00
Dowóz uczniów do szkoły o godzinę później niż w dni nauki szkolnej,( Dworzyska- ok. godz. 8.10) odwóz o godz. 10.00.
Zapraszamy wszystkich uczniów na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 dnia 1 września 2021 r.
W związku z istniejącą pandemią, rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa sanitarnego.
Do szkoły mogą wejść z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego rodzice dzieci nowo przyjętych do oddziału przedszkolnego i klas I-III. Na rozpoczęcie roku szkolnego do oddziału przedszkolnego i do klas I - III może wejść uczeń z jednym rodzicem lub opiekunem z zachowaniem dystansu od pozostałych rodziców. Uczniowie pozostałych klas wchodzą sami.
Prosimy przygotować uczniów na odbiór podręczników.
W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym oraz ze zbliżającym się końcem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 prosimy o umieszczenie w szkołach podległych Państwa gminom plakatów NSP 2021, które zostały do Państwa przekazane w ostatnim czasie, tak, aby w każdej szkole został powieszony plakat promujący Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Działanie to pozwoli na dodatkowe wzmocnienie popularyzacji spisu, biorąc pod uwagę tegoroczną naukę stacjonarną.
W załączeniu przekazujemy również wersję elektroniczną plakatów i ulotek promocyjnych.
Konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
Przypominamy, że Główny Urząd Statystyczny organizuje Konkurs promujący uczestnictwo w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, pt.: „Konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021”.
Konkurs jest adresowany do gmin, na terenie których osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, jak również osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania objęte Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 dokonają samospisu internetowego od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie https://spis.gov.pl/.
Zadaniem konkursowym dla gmin jest promowanie idei samospisu i budowanie wśród obywateli świadomości odpowiedzialności za państwo.
Zgłoszenia do udziału w Konkursie przyjmowane są do 30 września 2021 r. do godziny 23:59, za pośrednictwem aplikacji dostępnej pod adresem: https://rejestracja.stat.gov.pl/KonkursGmin/.
Koordynatorami konkursu na terenie województw są Urzędy Statystyczne. W Urzędzie Statystycznym w Lublinie osobą do kontaktu jest Magdalena Rosołowska m.rosolowska@stat.gov.pl tel. 81 53 327 14.
Udział w konkursie, to szansa na zdobycie cennych nagród, które stanowi sprzęt elektroniczny. Nagrodzone zostaną gminy o najwyższym wskaźniku samospisu internetowego w Polsce. Dodatkowo Komisje Konkursowe przyznają w każdym województwie nagrodę specjalną dla gminy najbardziej zaangażowanej we współpracę z urzędem statystycznym, wykazującej największą aktywność w zakresie promocji samospisu wśród społeczności lokalnej.
Wszystkie informacje, w tym Regulamin Konkursu, dostępne są na stronie https://spis.gov.pl/cyfrowa-gmina-nsp-2021. Ogłoszenie wyników nastąpi do 15 listopada 2021 r.
Zapraszam Państwa do udziału w Konkursie i aktywnego wsparcia służb statystyki publicznej w promowaniu samospisu wśród osób zobowiązanych do spisania się. Samospis to obowiązkowa, prosta i bezpieczna metoda wypełnienia obowiązku spisowego, która dodatkowo daje szansę na wygranie cennych nagród. Jednocześnie bardzo dziękuję za dotychczasowe wsparcie i działania na rzecz promocji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 i zachęcam Wszystkich Państwa do zgłaszania gmin do udziałuw Konkursie bo #liczymy się dla Polski.
Zachęcamy gminy do zgłaszania uczestnictwa w konkursie!
Szanowni Państwo,
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach. W materiałach znalazły się informacje dotyczące m.in. zakresu zadań dyrektora szkoły oraz współpracy z punktem szczepień. Oddzielny materiał został poświęcony kwestii obecności rodziców podczas szczepienia dziecka przeciw COVID-19.
Zestaw materiałów przygotowanych przez MEiN dołączamy do tej wiadomości. Szczegółowe informacje znajdą Państwo także na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/organizacja-szczepien--informacja-dla-dyrektorow-szkol-i-placowek.
Do wiadomości dołączamy również list Ministra Zdrowia do dyrektorów, nauczycieli i rodziców w sprawie szczepień uczniów w wieku 12-15 lat. List odpowiada na wiele pytań i wątpliwości związanych ze szczepieniami nastolatków.
Wśród załączników znajdą Państwo także Deklarację na szczepienia oraz Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19, a także materiały informacyjne dotyczące szczepień uczniów w wieku 12-18 lat, które jeszcze przed wakacjami wysyłaliśmy do szkół i placówek.
Zachęcam Państwa do śledzenia naszej strony internetowej, szczególnie zakładki Bezpieczny powrót do szkół, w której znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje związane z bezpieczną organizacją roku szkolnego 2021/2022 https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly.
Z wyrazami szacunku
Anna OstrowskaRzecznik Prasowy Ministerstwo Edukacji i Nauki
Załączniki
1.Organizacjaszczepieninformacjadladyrektorowszkoliplacowekmaterialyinfomacyjne.pdf
2.20210818_organizacjaszczepieninformacjadladyrektorowszkoliplacowek.docx
4.Deklaracjanaszczepienia.docx
5.Listministrazdrowiadodyrektorowszkolnauczycielirodzicowwsprawieszczepiennastolatkow.pdf
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego
2020/2021,
odbędzie się w naszej szkole
25 czerwca 2021 r. o godz. 9.00.
Dowóz uczniów do szkoły będzie o godzinę później niż w dni nauki szkolnej, odwóz ok. godz. 10.30.
W związku z istniejącą pandemią, zakończenie roku szkolnego
odbędzie się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa sanitarnego.