Z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi w naszej szkole podjęto wiele działań. Każda klasa otrzymała zadanie do wykonania. Uczniowie zrobili plakat, którego głównym zadaniem było zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego w następstwie rozwoju cywilizacyjnego. Napisali listy do Ziemi oraz listy w imieniu Ziemi do ludzi. Zajęli się upcyklingiem czyli wykonaniem z „odpadów” przedmiotów użytecznych o wyższej wartości. Zamienili na jeden dzień samochód na rower i wybrali się na wycieczkę. Znaleźli w swojej okolicy zaśmiecone miejsce i wraz z rodzicami posprzątali je pamiętając o segregacji odpadów. Najmłodsze dzieci samodzielnie wykonały kwiaty jako prezent dla Matki Ziemi. Prace dzieci zostały wystawione na korytarzu szkolnym. Cała społeczność szkolna włączyła się również w akcję „Sprzątamy Dla Polski” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
„Najpiękniejszy Stroik Wielkanocny”
Przedmiotem konkursu jest wykonanie , techniką dowolną, według upodobań i umiejętności Stroika Wielkanocnego
Kategorie szkolne:
I – oddział przedszkolny i klasa „0”
II – kl. I-III
III – kl. IV-VIII
IV – Rodzice
Termin składania stroików do 24 marca!!!
Organizatorzy:
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii
Ksiądz Rafał Lamorski
Stroiki zostaną przeznaczone na Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się 10 kwietnia (Niedziela Palmowa) przy Kościele św. Zofii w Tarnogórze. Dochód ze sprzedaży stroików zostanie przeznaczony na upominki dla Dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.
ZAPISY
DO ODDZIAŁU PZEDSZKOLNEGO
ORAZ DO KLASY PIERWSZEJ
NA ROK SZKOLNY 2022/2023
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii
uprzejmie informuje, iż prowadzi zapisy do oddziału przedszkolnego i do klasy I
na rok szkolny 2022/2023
Wszelkie informacje dotyczące zapisu dziecka do szkoły
można uzyskać pod numerem telefonu 846183085
Karty zapisu dziecka są do pobrania w oddziale przedszkolnym i u dyrektora szkoły.
Do klas I przyjmowane są:
· dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2015) – objęte obowiązkiem szkolnym,
· dzieci 6 letnie (urodzone w roku 2016) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii
uprzejmie informuje, iż prowadzi zapisy do oddziału przedszkolnego i do klasy I
na rok szkolny 2022/2023
Wszelkie informacje dotyczące zapisu dziecka do szkoły
można uzyskać pod numerem telefonu 846183085
Karty zapisu dziecka są do pobrania w oddziale przedszkolnym i u dyrektora szkoły.
Do klas I przyjmowane są:
Informujemy Państwa, że w ramach akcji „Zawodowy strzał w10!” planowane jest kolejne działanie służące pomocy w wyborze dalszego etapu kształcenia dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych oraz promocji szkół kształcących w zawodach w województwie lubelskim – „Tydzień wyboru drogi kształcenia”.
W ramach tej akcji Uczniowie i ich Rodzice będą mieli możliwość skontaktowania się telefonicznego z doradcami zawodowymi, którzy będą w określonych godzinach dyżurowali pod wskazanymi niżej numerami telefonów.
Rodzice i Uczniowie będą mieli możliwość porozmawiania z wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi o zasadach dokonywania wyboru szkoły, ofercie szkół i zawodów w naszym województwie oraz upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach doradcy zawodowi będą podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej będącej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń. Zarówno w szkołach jak i poradniach pełnić będą dyżury osoby kompetentne, które będą mogły wspierać zainteresowanych i odpowiadać na pytania.
Proponowana Państwu sieć wsparcia będzie funkcjonowała przez tydzień – od 7 do 11 marca 2022 r., w godzinach od 14.00 do 18.00.
Numery telefonów, przy których będą dyżurowali doradcy zawodowi:
1) 781 701 533
2) 500 303 388
3) 509 731 851
4) 736 231 037
5) 883 848 356
6) 533 315 190
7) 668 356 436
Rodzice i Uczniowie mogą także dzwonić w tym tygodniu bezpośrednio do szkół kształcących w zawodach, wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2022/2023 https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php
W związku z powyższym proszę Państwa Dyrektorów o przekazanie informacji o tej akcji wszystkim rodzicom i uczniom klas VII i VIII.
W załączeniu list Lubelskiego Kuratora Oświaty do Rodziców i Uczniów.
Wideokonferencja dla rodziców "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o sytuacji w Ukrainie?".
Szanowni Państwo,
w odpowiedzi na sygnalizowane potrzeby, Lubelski Kurator Oświaty, w czwartek 3 marca 2022 r. o godz. 16.30 organizuje w formule on-line spotkanie z psychologami, adresowane do rodziców dzieci i młodzieży, w temacie "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o sytuacji w Ukrainie?".
Przewidziano wystąpienia:
"Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie?" - z p. Anna Radziwiłko - psycholog, konsultant ds. wychowania, opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz profilaktyki w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli - przedstawi praktyczne wskazówki, kiedy i jak rozmawiać z dziećmi w różnym wieku oraz z młodzieżą na ten temat, co należy mówić, czego unikać;
"Jak przygotować dziecko na zmiany w domu/w szkole/ w klasie (w kontekście aktualnej sytuacji)?" - p. dr Wiesław Poleszak - psycholog, psychoterapeuta, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ośrodka Rozwoju Edukacji - specjalizuje się w problematyce wspierania dzieci i młodzieży w rozwoju, wychowania oraz w psychoprofilaktyce zachowań problemowych – przybliży sposób funkcjonowania dzieci i młodzieży, reagowanie na zmiany, przedstawi wskazówki, jak pomóc odnaleźć się dziecku/ młodemu człowiekowi w nowej rzeczywistości.
Link do wideokonferencji:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZmY2MTkyNjktZGYzZC00ZjhhLWEzYTktMjIyNDJkMGZiYzQ0%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22e006472f-3211-4ea2-a7c6-ebaa0cb3af78%22%2c%22Oid%22%3a%22d180fcff-1206-43fe-b5b5-8134a79f6b96%22%2c%22IsBroadcastMeeting%22%3atrue%7d&btype=a&role=a
Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
,,Gorejąc nie wiesz czy stawasz się wolny
Czy to co Twoje będzie zatracone
Czy popiół tylko zostanie i zamęt
Co idzie w przepaść z burzą.
Czy zostanie
Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament
Wiekuistego zwycięstwa zaranie?”
Cyprian Kamil Norwid
List ministra Edukacji i Nauki.docx
Warszawa, 21 lutego 2022 r.
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,
od prawie dwóch lat zmagamy się z pandemią COVID-19. W sytuacji zagrożenia epidemicznego staramy się podejmować działania, które przyczyniają się do ograniczenia ryzyka zakażenia i zwiększenia bezpieczeństwa. Od wielu miesięcy przedszkola, szkoły
i placówki funkcjonują w podwyższonym reżimie sanitarnym, który regulują ogólnie obowiązujące przepisy, w tym także wytyczne MEiN, MZ i GIS dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wprowadzenie podwyższonych standardów bezpieczeństwa służy temu, aby nauka i opieka mogły odbywać się w trybie stacjonarnym
jak najdłużej. Dla rozwoju każdego dziecka – bez względu na to, na jakim etapie edukacji się znajduje – bardzo ważne jest systematyczne wsparcie nauczyciela, bezpośrednia komunikacja oraz nawiązywanie i podtrzymywanie relacji rówieśniczych w przyjaznym otoczeniu.
Specjaliści z zakresu chorób zakaźnych podkreślają, że w walce z epidemią dużą rolę odgrywa solidarność społeczna, w tym także decyzje podjęte przez rodziców uczniów. Dlatego zwracam się z gorącym apelem o odpowiedzialne reagowanie w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych COVID-19 u Państwa dziecka. W przypadku podejrzenia zakażenia kluczowa jest konsultacja z lekarzem oraz nieposyłanie dziecka do szkoły lub przedszkola.
Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza. Dziecko można zapisać na test na koronawirusa (SARS-CoV-2) przez kwestionariusz umieszczony na stronie:https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-dziecko-na-test-na-koronawirusa.
Od 27 stycznia 2022 r. test można wykonać także w aptece, która spełnia standardy bezpieczeństwa. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-dzialania-rzadu-w-odpowiedzi-na-v-fale-pandemii.
Pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi oraz konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przyczynią się do zminimalizowania nie tylko ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, ale także innych infekcji wirusowych, w tym grypy i zachorowań grypopodobnych. Te standardowe działania profilaktyczne mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo zdrowotne całej społeczności szkolnej, ale także ograniczają nieobecności w szkole. Lekarz, na podstawie wywiadu oraz badania dziecka, posiada kompetencje, aby dokonać rzetelnej oceny jego stanu zdrowia i określić dalsze postępowanie. Tylko w przypadku stwierdzenia choroby zaleca konieczność pozostania w domu i dalszą rekonwalescencję.
Pragnę wszystkim Państwu bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe działania profilaktyczne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko w szkole,
ale również poza nią. Profilaktyka, w tym szczepienia, jest skuteczną bronią nas wszystkich w walce z pandemią.
Z wyrazami szacunku
Z upoważnienia
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI
Marzena Machałek
Sekretarz Stanu
/ – podpisany cyfrowo/
W Domu Kultury w Tarnogórze w okresie od 14 do 18 lutego organizowane są przez lubelskie Centrum Inicjatyw Tanecznych półkolonie pt. Zimowa Akademia Kreatywności.
Zapisy w Domu Kultury lub pod nr tel. 846183075. Więcej informacji na profilu facebooka SOKiS:
Szanowne Babcie,
Drodzy Dziadkowie!
Tarnogóra-Kolonia, 21 stycznia 2022 r.
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, najmłodsi uczniowie naszej szkoły wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, najmłodsi chłopcy przebrani za pasterzy, byli aniołowie oraz dostojni trzej królowie. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi, Józefa oraz małego Jezuska szukających schronienia na ciemną grudniową noc.
Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku... Piękny śpiew kolęd i pastorałek uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla dzieci z oddziału przedszkolnego jak i całej społeczności uczniowskiej.
Po zakończonym spektaklu głos zabrała dyrektor szkoły p. Elżbieta Tokarska, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia.