Wyniki Konkursu Plastycznego „Szczęśliwa Rodzina Bez Używek i Przemocy” zorganizowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Izbicy
Celem konkursu było kształtowanie i promowanie pozytywnych norm i wartości społecznych,
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach:
Do udziału w konkursie zgłoszono łącznie 103 prace. Po analizie wszystkich złożonych wniosków GKRPA wyłoniła zwycięzców.
Z naszej szkoły troje uczniów znalazło się w gronie zwycięzców.
Kategoria I – indywidualne prace uczniów klas I – IV
II miejsce – Julia Iwańczuk kl.I
III miejsce – Olaf Wojciechowski kl. III
II Mikołaj Koryszko kl. IV
Ponadto 19 uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia i drobne upominki.
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Mamy nadzieję,
że będzie wesoło i radośnie. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się
podczas zabaw zimowych oraz zamieszczamy kilka ważnych porad i wskazówek.
TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE, WIĘC:
1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!
2. Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
3. Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody!
4. W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre udaj się do domu by je zmienić
na suche!
5. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych
przedmiotów!
6. Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami
elektrycznymi!
7. W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!
8. W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze
dobre zamiary w stosunku do ciebie!
9. Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla twoich oczu!
10. Pamiętaj o telefonach alarmowych:
Straż pożarna - 998,
Policja - 997,
Pogotowie ratunkowe - 999,
Numer alarmowy - 112.
11. Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
12. W kontaktach z obcymi pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!
13. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!
14. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych
w zimne dni!
Dnia 15 grudnia 2022 roku w siedzibie Powiatowej Biblioteki
Publicznej w Krasnymstawie odbyło się rozstrzygnięcie IV powiatowego konkursu literacko -
plastycznego ,,Nasze lektury - znamy i czytamy".
W kategorii plastycznej zadanie konkursowe polegało na wykonaniu projektu
okładki książki Adama Mickiewicza ,,Ballady i romanse" w dowolnej technice
plastycznej. Motywy plastyczne okładki miały nawiązywać do wybranego utworu
Mickiewicza z ,,Ballad i romansów”.
Praca Oli Kusik, uczennicy klasy V została wyróżniona na etapie powiatowym.
Dziewczynka otrzymała nagrodę i pamiątkowy dyplom. Ola przygotowała projekt
okładki nawiązujący do utworu ,,Świtezianka".
W gminnym etapie konkursu wzięły udział uczennice klasy V: Ola Kusik, Zosia
Franczak, Kinga Zygmunt, Kamila Żeliszczak oraz Wiktoria Kudan z klasy VI.
Wszystkie dziewczynki otrzymały nagrody oraz dyplomy.
Gratulujemy Oli a także Zosi, Kindze, Kamili i Wiktorii. Jednocześnie zachęcamy
wszystkich uczniów do udziału w konkursach plastycznych. Naprawdę warto.
Lapbooka można zrobić właściwie o wszystkim. Uczniowie z klas V i VI wykonali lapbooki
o tematyce świątecznej. Zapisali ważne informacje dotyczące m.in. narodzenia Jezusa,
tradycji i zwyczajów świątecznych, znaczenia symboli ozdób choinkowych, historii Świętego
Mikołaja, a także wigilijnych potraw. Wyobraźni przy tworzeniu lapbooków naszym
uczniom nie brakuje, co można podziwiać na wystawie, na szkolnym korytarzu.
Oto efekty ich pracy:
A z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzą wszystkim magicznego świątecznego czasu,
wielu radosnych wzruszeń przy blasku choinki, rodzinnego kolędowania, zdrowia, miłości i wszelkiej pomyślności.
Pierwszego grudnia nasi ósmoklasiści udali się na wycieczkę edukacyjną do Lublina. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Lublin Majdanek. Pod opieką wychowawczyni i szkolnej pedagog wzięli udział w lekcji muzealnej zorganizowanej przez Państwowe Muzeum na Majdanku. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z relacjami video świadków historii-byłych więźniów obozu koncentracyjnego. Druga część zajęć edukacyjnych rozpoczęła się od spotkania pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Następnie uczniowie zwiedzili baraki, Plac Selektywny – Rozengarten, Pole nr V, Plac Kolumny Trzech Orłów, krematorium, rowy egzekucyjne. Motto, które góruje na kopule, będącej wiekiem monumentalnej urny: ,,Los nasz dla was przestrogą” - cytat z wiersza Franciszka Fenikowskiego ,,Requiem"- towarzyszyło uczestnikom wycieczki podczas zwiedzania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Młodzi ludzie mogli wyciszyć się i pomyśleć o tragicznym losie więźniów, którzy zginęli w komorach gazowych, podczas egzekucji, z głodu i chorób. Był to czas refleksji nad losem pomordowanych ludzi pochodzących z 50 różnych krajów. Trudno sobie wyobrazić, co przeżywali ludzie, którzy przekroczyli bramę tego miejsca kaźni. Zetknięcie ze scenami z życia obozu, z miejscami, gdzie tysiące ludzi straciło życie, dostarczyło silnych, wstrząsających wrażeń. Pobyt na Majdanku zakończył się oddaniem hołdu poległym, których prochy zostały złożone w sarkofagu w centralnym miejscu obozu.
W dniu 25.11.2022 r. uczniowie z klas I –III uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.
W tym wesołym dniu uczniów czekało wiele atrakcji. Zostali zaproszeni do wspólnej zabawy ze swoimi misiami. Poprzez prezentację multimedialną poznali historię tego święta, oglądali bajki o misiach oraz ilustracje przedstawiające różne bajkowe misie. Dzieci brały udział w różnych zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Na zakończenie zajęć pani z biblioteki przeczytała uczniom fragment książki pt. „Kubuś Puchatek”.
Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęsliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać je swoim koleżankom i kolegom z grupy rówieśniczej.
Z okazji 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego została przypomniana trudna droga Polaków do wolności. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną Niepodległość. Walczyło o nią kilka pokoleń, które nie pozwoliły światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego.
Uczniowie z klas 5 i 6 z powagą i zaangażowaniem zaprezentowali piękne wiersze mówiące o miłości do ojczyzny i zaśpiewali wzruszające pieśni patriotyczne. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.
Podobnie jak w poprzednich latach nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła do hymnu”. Podczas apelu został odśpiewany uroczyście przez całą społeczność szkolną nasz hymn narodowy.
Po uroczystościach patriotycznych przyszedł czas na kolejne bardzo ważne wydarzenie, jakie przeżywają pierwszoklasiści, wkraczający w początkowy etap edukacji – PASOWANIE NA UCZNIA. W tej wyjątkowej chwili uczniom klasy pierwszej towarzyszyli: Burmistrz Miasta i Gminy Izbica Pan Jerzy Lewczuk, Sekretarz Miasta i Gminy Pani Magdalena Przysiężniak Dyrektor Samorządowego Ośrodka Oświaty w Izbicy Pani Aneta Kister-Kiełb, Radny Miasta i Gminy Izbica Pan Sławomir Pawlak, ksiądz Grzegorz Zając, Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Tokarska, rodzice, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy z klas starszych.
Pierwszoklasiści z dumą zaprezentowali swój program artystyczny. Pięknie śpiewając piosenki i deklamując wiersze udowodnili, że mogą już zostać pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Kandydaci wykazali się dużą wiedzą oraz różnymi umiejętnościami. Udowodnili, że znają zasady postępowania w klasie, szkole i na drodze. Pokazali, że kochają swoją ojczyznę, pięknie śpiewają piosenki i recytują wiersze. Po wzorowo zdanym egzaminie, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Obiecali, że będą się pilnie uczyć, a swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie Pani dyrektor dokonała aktu pasowania i przyjęcia ich do grona prawowitych uczniów. Dumni, zadowoleni, prawowici uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy, pierwszy dokument – legitymację szkolną, upominki, życzenia i gratulacje.
Szczegóły konkursu oraz karta zgłoszeń
Uczniowie naszej szkoły-kolejny raz- w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych udali się na wzgórza Ostrzycy, aby podtrzymać pamięć o poległych w 1915 roku żołnierzach. Po drobnych pracach porządkowych zapaliliśmy znicze.
27 września pod okiem jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie przeprowadzono w naszej szkole próbną ewakuację na wypadek zagrożenia pożarowego. Na sygnał alarmowy ( trzy dzwonki), uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami opuścili budynek szkoły udając się do tz. ,,punktu zbornego’’ na parkingu. Cała akcja przebiegła szybko i sprawnie. Po zakończonych ćwiczeniach strażacy zaprezentowani prawidłowe postępowanie przy udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym.
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Akcji Sprzątania Świata. Tegorocznym hasłem kampanii było „Wszystkie śmieci są nasze”. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała także na celu uświadomienie uczniom, że rozwiązaniem problemu zanieczyszczania naszej planety nie jest coroczna zbiórka śnieci, lecz zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja śmieci i umiejętne gospodarowanie odpadami.
W tym roku para prezydencka wybrała jako lekturę Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Zbiór Ballady romanse, który opublikowany został w czerwcu 1822 roku w Wilnie dał początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Ballady i romanse przenoszą czytelników do poetyckiego świata, w którym tajemniczy świat przyrody i nastrojowość oraz ludowa moralność tworzą oryginalne i ponadczasowe zestawienie. Tradycją lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w organizację tego wydarzenia, które odbyło się 7 września 2022 r. Okazało się, że i dziś teksty Mickiewicza mogą budzić emocje- bawić wzruszać, wywoływać dreszcze.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
1 września 2022 r. godz. 9.00
Dowóz uczniów do szkoły o godzinę później niż w dni nauki szkolnej,( Dworzyska- ok. godz. 8.10) odwóz o godz. 10.00.
Zapraszamy wszystkich uczniów na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 dnia 1 września 2022 r.
Prosimy przygotować uczniów na odbiór podręczników.
21 czerwca 2022 r., uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Warszawy. Dzięki pozyskanym środkom finansowym z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę 2022” uczniowie zwiedzili Zamek Królewski - Trasa Królewska, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Piłsudskiego oraz Pałac Kultury i Nauki.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła wywalczyła wysokie II miejsce w podsumowaniu rywalizacji sportowej szkół podstawowych z terenu powiatu krasnostawskiego w roku szkolnym 2021/2022 w kategorii Igrzyska Młodzieży. Podczas uroczystego spotkania najlepsze szkoły zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami oraz pucharami.
W tym roku odbyła się XVI edycja Powiatowego Konkursu Historycznego „ Ocalmy naszą przeszłość”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej i Miejska Biblioteka Publiczna przy współpracy z II LO im. C. K. Norwida.
Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań historią regionalną wśród uczniów szkół powiatu krasnostawskiego.
W uroczystości podsumowania i wręczeniu nagród, które odbyło się 9 czerwca 2022 r. w II LO im. C. K. Norwida udział wzięły władze powiatu i miasta, nauczyciele, opiekunowie oraz uczestnicy konkursu. Gościem specjalnym był dr Daniel Piekaruś pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Naszą szkołę reprezentowali:
Weronika Nożyńska- kategoria historyczna
Kamila Korowaj, Nikola Sulima, Roksana Żeliszczak kategoria plastyczna
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, nauczyciele prowadzący podziękowania a wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy za udział.
W trakcie podsumowania konkursu uczestnicy mogli obejrzeć prezentację multimedialną zawierającą wszystkie prace plastyczne na temat „Dworki i pałace powiatu krasnostawskiego”.