Strona główna

Nawigacja

  • SUKCES NASZYCH ÓSMOKLASISTÓW!

    W tym roku odbyła się XVII edycja  Powiatowego Konkursu Historycznego „ Ocalmy naszą przeszłość”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej  i Miejska Biblioteka Publiczna. Głównym celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań historią regionalną uczniów szkół powiatu krasnostawskiego. W konkursie udział wzięło ponad 150 uczniów ze  szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu krasnostawskiego. Przebiegał  on w kilku kategoriach: prace pisemne, prezentacje multimedialne oraz prace plastyczne.

    Uroczystość podsumowania i wręczeniu nagród, odbyła się 2 czerwca 2023 r. w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie.

    Prace konkursowe oceniało jury w składzie: prof. Jacek Kulbaka, prof. Mariusz Korzeniowski, dr Daniel Piekaruś,  natomiast w kategorii plastycznej  jury pracowało w składzie: Joanna Kawęcka, Teresa Stasiak, Maja Toczona-Wal.

     

    Nasi uczniowie w  kategorii szkół podstawowych  - prace pisemne zajęli następujące miejsca:

    Mateusz Dubaj II NAGRODA

    Wojciech Kowalczyk II NAGRODA

    W kategorii szkół podstawowych - prace multimedialne:

    Jakub Bartoń III NAGRODA

    Nauczycielem prowadzącym uczniów była Małgorzata Dudek.

  • Dzień Dziecka

  • Warsztaty edukacyjne

    W bieżącym roku szkolnym nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Pierwszym etapem tej współpracy było włączenie się naszej szkoły w obchody powstania w getcie warszawskim w ramach organizowanej przez nich Akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile”.

    Kolejną odsłoną naszych wspólnych działań było zorganizowanie warsztatów edukacyjnych dla klas: V,VI,VIII , których celem było poznanie kultury i historii polskich Żydów.   Warsztaty miały formę gry narracyjnej z wykorzystaniem mini kolekcji muzealnej , poprzedzonej krótkim wykładem na temat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a zakończonej również bardzo ciekawymi informacjami na temat pozostałości kultury żydowskiej, z którymi uczniowie mogą się spotkać w najbliższej okolicy.

    Podczas zajęć zaprezentowane zostały fragmenty materiałów audiowizualnych zarówno dokumentalnych jak i fabularnych.  Uczniowie w czasie warsztatów wykonywali różne zadania: odszukiwali, wybierali, poznawali zdjęcia archiwalne, repliki obiektów muzealnych i inne przedmioty związane z kulturą żydowską.

    Zajęcia prowadzone były przez Panią Anitę Borkowską- edukatorkę z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

  • Wyjazd edukacyjny do Zamościa

    8 maja, dla 20 uczniów klas IV – VI odbył się edukacyjny wyjazd do Zamościa. Celem wyjazdu była realizacja podstawy programowej w innym miejscu niż szkoła. 

    W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych utrwalających przepisy ruchu drogowego i  wspólnie rozwiązywali próbny test na kartę rowerową. Odbyły się również praktyczne zajęcia w mini miasteczku rowerowym, gdzie uczniowie połączyli teorię z praktyką. Uczestniczyli w zajęciach z edukacji komunikacyjnej, praktycznie sprawdzili swoje umiejętności na placu, który składał się z 28 znaków drogowych pionowych i poziomych oraz  różnego typy skrzyżowań. Całość zajęć koordynował  funkcjonariusz policji, który w trakcie jazdy udzielał uczniom wskazówek. W związku ze zmianami w podstawie programowej z techniki uczniowie dodatkowo zostali zapoznani z przepisami regulującymi poruszanie się hulajnogami elektrycznymi. Dla uczniów klasy V i VI było to powtórzenie i przypomnienie, natomiast dla uczniów klasy IV - przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową.

    Następnie uczniowie zwiedzili zamojski ogród zoologiczny, gdzie zapoznali się z bioróżnorodnością otaczającego nas świata. Mieli możliwość zobaczyć zwierzęta z różnych środowisk, stref klimatycznych oraz poszerzyć swoją wiedzę na ich temat.

  • Zawody wędkarskie

  • Projekt Pho3nix Active School

    Nasza szkoła wzięła udział w projekcie Pho3nix Active School promującym aktywność fizyczną wśród młodzieży. Przygotowaliśmy film pokazujący sportowy charakter szkoły oraz wzięliśmy udział w ogólnopolskim biciu rekordu Pho3nixa. Za aktywny udział w programie otrzymaliśmy 14 koszulek sportowych i 6 koszulek znaczników.

  • I Międzygminny Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej Zbigniewa Dmitrocy

    I Międzygminny Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej Zbigniewa Dmitrocy za nami.

    W środę 26 kwietnia na scenie Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce wystąpiło ponad stu recytatorów.

    Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: przedszkole, kl.1-3, kl.4-6

    Szkołę Podstawową w Tarnogórze-Kolonii godnie reprezentowali uczniowie klasy I :       Lena Turkiewicz, Klaudiusz Bartoń, Filip Hałas i Dawid Pawlak.

    Filip Hałas zajął III miejsce w kategorii klas I-III.

    Organizatorowi - Ośrodkowi Kultury Samorządowej w Żółkiewce dziękujemy za gościnę                  a laureatom serdecznie gratulujemy!

  • Światowy Dzień Ziemi w naszej szkole

    Z okazji Dnia Ziemi w ciągu całego tygodnia odbywały się lekcje i wydarzenia mające na celu przypomnienie potrzeby dbania o naszą planetę oraz utrwaleniu  właściwych postaw proekologicznych.

    Wydarzenia  :

    • przygotowanie tablicy informacyjnej na korytarzu,
    • ozdobienie drzwi do klas dekoracjami w tematyce ekologicznej,
    • rozwiązywanie quizów multimedialnych,
    • oglądanie ,,cudów natury’’ na okularach VR,

    lekcje wychowawcze według scenariuszy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

  • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

    W dniu 5 kwietnia 2023 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Izbica odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pn. "Młodzież Zapobiega Pożarom".

    Do etapu gminnego przystąpili najlepsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii oraz Szkoły Podstawowej w Wirkowicach.

    I grupa wiekowa – klasy  I-IV

    Julia Turkiewicz – II miejsce

    II grupa wiekowa - klasy V-VIII

     Mateusz Dubaj – I miejsce

    Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca w poszczególnych grupach awansowali do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu powiatowym.

     

    21 kwietnia br. w KP PSP w Krasnymstawie odbyły się eliminacje  do 45. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do eliminacji powiatowych przystąpiło 23 uczniów z 20 szkół. Eliminacje przeprowadzono w 3 grupach wiekowych. Celem Turnieju Wiedzy Pożarniczej jest odpowiednie kształtowanie świadomości młodzieży na płaszczyźnie bezpieczeństwa pożarowego. Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu uczniowie systematyzują wiedzę dotyczącą tematyki organizacji ochrony przeciwpożarowej. W eliminacjach powiatowych uczeń naszej szkoły  Mateusz Dubaj zajął IV miejsce w drugiej grupie wiekowej.

  • Akcja społeczno-edukacyjna ,,Żonkile”

    „Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.

    Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”

     

     Marek Edelman

     

     

    19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

     

    Dlaczego żonkile?

     

    Jeden z  przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman,             który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach            z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania  przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

    Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość. 

    W obchody rocznicy zaangażowani byli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Młodsze dzieci  z klas 1-6 obejrzały filmy edukacyjne ,, Pamięć drobinek’’                 i ,, Będę pisać’’ przygotowane przez Polin, klasa 8 obejrzała prezentację na temat powstania w  getcie warszawskim , wykonała również papierowe  żółte żonkile-symbol akcji. Na szkolnym korytarzu została wykonana gazetka okolicznościowa. Nauczyciele przeprowadzili pogadanki, których celem było zobrazowanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów.

    Koordynatorami akcji byli nauczyciele historii i języka polskiego.

  • ,,Szkoła pamięta"

  • ŻYCZENIA

  • Śniadanie wielkanocne w naszej szkole

    Ostatni dzień nauki w szkole, przed wiosenną przerwą świąteczną, różnił się od pozostałych.
    W tym dniu dzięki Rodzicom i uprzejmości Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrzycy
    zorganizowane zostało świąteczne śniadanie, które zostało wcześniej zaplanowane jako
    ostatni etap realizacji projektu edukacyjnego ,,W oczekiwaniu na Wielkanoc”. Wszystkie
    przedszkolaki, wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice zasiedli do wspólnie
    przygotowanych stołów, pełnych tradycyjnych potraw. O znaczeniu pokarmów, jako
    symbolach świątecznych, dzieci dowiedziały się wcześniej na zajęciach od swoich
    nauczycieli. Wszyscy zebrani w radosnym i wiosennym nastroju przekazali sobie najlepsze
    życzenia. Spotkanie w miłym gronie przypomniało i utrwaliło polską obyczajowość,
    uświadomiło najmłodszym cel tradycji, która nadaje specyficzny koloryt każdej rodzinie
    i wspólnocie naszej Małej Ojczyzny.
    Życzymy wszystkim, aby nastrój świątecznej radości przetrwał w nas jak najdłużej.

  • ,,W oczekiwaniu na Wielkanoc”-projekt edukacyjny

    Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palmy do kościołów i oblewamy się wodą w ,,Lany Poniedziałek”. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie. Staramy się je pieczołowicie kultywować z myślą o kolejnych pokoleniach. Warto dbać, aby to co zostało nam przekazane nie zanikło i aby nasi potomkowie mogli  kultywować zwyczaje wielkanocne.

    Wielkanoc tuż, tuż … Za nami projekt edukacyjny: ,,W oczekiwaniu na Wielkanoc”, realizowany w kl. I- III i IV-VIII. Zadania projektowe realizowane były w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej, zajęć świetlicowych, zajęć rozwijających, religii, języka polskiego, plastyki, historii, przyrody. Do współpracy zaproszeni  zostali rodzice, dziadkowie uczniów oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrzycy. 

    Realizacja projektu rozpoczęła się od warsztatów tematycznych zorganizowanych wspólnie            z Kołem Gospodyń, podczas których wykonywane były palmy wielkanocne. Uczniów dzielnie wspierali rodzice i nauczyciele, a  dziadkowie przygotowali materiały i kwiaty z bibuły do ozdobienia palm. Uczestnicy bardzo zaangażowali się w zdobienie wierzbowych gałązek. Efekt końcowy przeszedł oczekiwania wszystkich, gdyż palmy okazały się przepiękne! Są one symbolem Niedzieli Palmowej. Poświęcone w kościele zanosimy do domów, aby chroniły nas przed chorobami i zapewniały dobre plony.

    Uczniowie wspólnie z rodzicami wykonali też stroiki, które były wystawione na kiermaszach organizowanych przez SOKiS  w Izbicy.

    Na zajęciach szkolnych nasi uczniowie gromadzili informacje związane z tradycjami wielkanocnymi, własnoręcznie wykonywali ozdoby wielkanocne, kartki świąteczne, pisali życzenia, kolorowali pisanki, siali rzeżuchę i owies, rozwiązywali quizy poświęcone tematyce świątecznej. Na lekcjach religii poruszono kwestie Triduum Paschalnego, młodsze dzieci rozmawiały o tym , co powinno się znaleźć w koszyczkach wielkanocnych. Uczniowie klas starszych wykonali wielkanocne lapbooki i tablicę  z informacjami o różnych technikach wykonywania pisanek i o tradycjach wielkanocnych z różnych części  naszego kraju. Wszystkie prace zostały umieszczone na szkolnej wystawie. Powstał też piękny wiosenno-wielkanocny ogródek. Zwieńczeniem projektu będzie wspólne międzyklasowe śniadanie wielkanocne.

    Bardzo dziękujemy rodzicom, i wszystkim przedstawicielom środowiska lokalnego za zaangażowanie i pomoc w pracach nad projektem.

  • Stroiki świąteczne

  • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

    Szukali światła w mroczne dni,

    przed Bogiem tylko chyląc kark.                                        

     Pośród klęczących dumnie szli...

    W pogardzie mając każdy targ

     1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony przez sejm Rzeczypospolitej jako wyraz hołdu dla bohaterów. To właśnie te osoby nie złożyły broni po zakończeniu II wojny światowej i nieustannie przeciwstawiały się komunizmowi. W naszej szkole w celu upamiętnienia niezłomnej postawy patriotycznej  ,,Żołnierzy Wyklętych" zorganizowana została okolicznościowa wystawa. Uczniowie odwiedzili miejsca pamięci narodowej na cmentarzu parafialnym w Tarnogórze  i zapalili znicze na grobie żołnierzy Armii Krajowej. Nauczyciele przeprowadzili pogadanki  o bohaterach podziemia antykomunistycznego,  z wykorzystaniem wśród starszych uczniów materiałów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas lekcji historii uczniowie obejrzeli film o tym, kim byli ,,Żołnierze Wyklęci", o ich bohaterskich czynach, a także o tym, w jaki sposób potraktowano te osoby.

  • Walentynki w naszej szkole

    Dnia 14.02.2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii i przyjaźni. Dzień ten wpisał się już na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby to święto było  wyjątkowe i niepowtarzalne. Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie wszystkich klas, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej  skrzynki. Następnie Walentynkowy Listonosz – rozdawał pocztę w czasie zajęć lekcyjnych. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców. Wszyscy odbiorcy listów byli mile zaskoczeni. Tego dnia rozstrzygnęliśmy dwa konkursy zorganizowane w naszej szkole: Walentynkowa Rymowanka  oraz Najładniejsza Kartka Walentynkowa. Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli.                                                                                                                                                       

  • Dzień Babci i Dziadka

  • Warsztaty cukiernicze

    Dnia 6 lutego 2023 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty cukiernicze ,,Spotkanie ze słodką babeczką ”. W ramach warsztatów dzieci  poznały pracę cukiernika czyli jak powstają słodkie cuda, narzędzia i wyposażenie cukierni oraz rodzaje wypieków. Następnie dzieci samodzielnie dekorowały  i pakowały pierniczki. Udekorowane ciastka  wręczyły babciom i dziadkom na akademii zorganizowanej z okazji ich święta.

     

  • Zajęcia Stałe SOKIS w Izbicy

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Tarnogórze-Kolonii
    Tarnogóra-Kolonia 72
    22-375 Izbica
  • 84 618 30 85

Galeria zdjęć