,, A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi i swój język mają”
Mikołaj Rej
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To również data, która ma przypomnieć, że chroniąc język ojczysty - dbamy o tożsamość kulturową. Dzień 21 lutego jest symbolicznym upamiętnieniem demonstracji studentów uniwersytetu w Dhace, którzy w 1952 r. w Bangladeszu walczyli o język bengalski i prawo do używania języka ojczystego. 21 lutego 2013 ruszyła kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Znaki diakrytyczne to graficzne oznaczenia, takie jak: kropka, przecinek, ogonek, które dodawane są do litery i niosą informację o sposobie wymawiania głoski oznaczonej tą literą. W języku polskim istnieje dziewięć liter z dodatkowymi znakami diakrytycznymi: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Kampanii patronuje jej Rada Języka Polskiego.
Język polski - obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego jest jednym z najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.
Każdego roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego (MJO), który potrwa do 21 marca.
W tym tygodniu nasi uczniowie podczas pracy zdalnej na lekcjach języka polskiego ,,bawią się wyrazami” poprzez wykonywanie kilkuminutowych ćwiczeń interaktywnych w formie gier, zabaw i quizów językowych.
Oto „Wierszyki łamiące języki”, których autorką jest Małgorzata Strzałkowska.
TRZNADLE
W krzakach rzekł do trznadla trznadel:
– Możesz mi pożyczyć szpadel?
Muszę nim przetrzebić chaszcze,
bo w nich straszą straszne paszcze.
Odrzekł na to drugi trznadel:
– Niepotrzebny, trznadlu, szpadel!
Gdy wytrzeszczysz oczy w chaszczach,
z krzykiem pierzchnie każda paszcza!
MUSZKA
Mała muszka spod Łopuszki
chciała mieć różowe nóżki,
różdżką nóżki czarowała,
lecz wciąż nóżki czarne miała.
– Po cóż czary, moja muszko?
Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką!
Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki
i unurzaj w różu nóżki!
Od poniedziałku, 1 lutego br. uczniowie klas I–III szkół podstawowych oraz dzieci w wychowaniu przedszkolnym kontynuują naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych do 14 lutego br. będą nadal uczyć się zdalnie.
Od dnia 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I - III wracają do szkoły w reżimie sanitarnym.
Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
Rodzice mogą wejść tylko do wyznaczonych stref zachowując następujące zasady :
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
Link do wytycznych MEN, GIS i MZ dla klas I - III
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3
Dowozy uczniów będą się odbywać zgodnie z planem obowiązującym od 01.09 2020 r. W autobusie szkolnym obowiązuje indywidualna osłona ust i nosa.
( Rano - Dworzyska ok. godz. 7.10; odwóz ze szkoły ok. godz. 12.40)
Informacja dla uczniów i rodziców
Informujemy!
W sytuacji zawieszenia zajęć w szkole,
Platforma Office 365 - Teams
jest naturalnym środowiskiem do zdalnego nauczania.
Jednocześnie przypominamy!
E-dziennik Vulkan jest głównym narzędziem wykorzystywanym
w pracy naszej szkoły.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii
W związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nauka zdalna w szkołach została przedłuzona do 3 stycznia 2021r. Lekcje w szkole przebiegać będą według obowiązującego planu zajęć.
Uprzejmie informuję, iż na podstawie wytycznych MEN z 23 października 2020 r. nauka w klasach IV-VIII będzie odbywać się w trybie zdalnym w dniach 26 października – 8 listopada 2020 r.
Oddział przedszkolny oraz klasy I – III funkcjonują bez zmian – w trybie stacjonarnym.
Dowozy uczniów będą odbywać się zgodnie z dotychczasowym rozkładem jazdy.
16 października w naszej szkole obchodziliśmy XX Dzień Papieski, który w tym roku odbywał się pod hasłem „TOTUS TUUS”. Te łacińskie słowa Karol Wojtyła, będąc jeszcze księdzem, wybrał na swoje biskupie zawołanie. Towarzyszyło mu ono aż do śmierci. „Totus Tuus” oznacza „Cały twój” i odnosi się do zawierzenia Bogu przez Maryję. Chcąc uczcić ten dzień uczniowie klasy II i III wystąpili w montażu słowno-muzycznym. Uczniowie z wielkim uczuciem recytowali wiersze i czytali słowa świętego Jana Pawła II, które pozostawił po sobie. Jednym z elementów przedstawienia były wymienione ważniejsze daty i wydarzenia z życia Ojca Świętego oraz ciekawostki z nim związane. Wysłuchaliśmy kilku pieśni i piosenek związanych z osobą Jana Pawła II.
Na koniec, wspólnie z publicznością dzieci zaśpiewały "BARKĘ", ukochaną pieśń papieża. Występ potwierdza, że młodzi ludzie, również dzieci, przywiązują wielką wagę do słów Ojca Świętego, do jego nauczania. Uczniowie naszej szkoły przygotowali również prace plastyczne, na wystawę pod hasłem „Jan Paweł II naszym przewodnikiem”, które zostały wyeksponowane w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Tarnogórze.
25 września nasza szkoła brała udział w akcji Dzień Pustej Klasy. Idea tej akcji jest bardzo prosta – nauczyciele i uczniowie opuszczają pomieszczenia szkoły i biorą udział w lekcji w terenie, na powietrzu. W ten dzień nauczyciele prowadzili lekcje na dworze, pogoda sprzyjała, było słonecznie i bardzo ciepło. Dzień Pustej Klasy był okazją do uatrakcyjnienia zajęć, pożytecznego, a jednocześnie miłego spędzenia czasu z uczniami na powietrzu. Jako iż w pobliżu naszej szkoły znajduje się piękny i malowniczy park - to on był miejscem lekcji w tym dniu.
Na zajęciach ćwiczyliśmy uczniowską spostrzegawczość, rozpoznawaliśmy, nazywaliśmy i liczyliśmy drzewa. Poznawaliśmy piętra roślinności, robiliśmy odbitki z liści. Obserwowaliśmy przesuwające się chmury na niebie, zbieraliśmy kolorowe liście, uczyliśmy się nowych słówek w języku angielskim. Na boisku szkolnym rysowaliśmy figury geometryczne i graliśmy w rysowane kalambury. Dzień Pustej Klasy był bardzo udany i wyjątkowy, i taką ideę będziemy kontynuować w przyszłości.
W tym roku para prezydencka wybrała jako lekturę
„Balladynę” Juliusza Słowackiego,
wybitne dzieło polskiego romantyzmu.
Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W naszej szkole czytanie ,,Balladyny” miało miejsce 07.09.2020 r. na lekcji języka polskiego. Koleżanki i koledzy z klasy VII pięknie, głośno, z podziałem na role czytali dramat Juliusza Słowackiego. Zaproszeni zostali: wychowawca klasy VII i dyrektor szkoły. Lekcja została wzbogacona o prezentację multimedialną na temat dramatu ,,Balladyna”. W naszej sali zorganizowaliśmy też wystawkę dzieł autorstwa Juliusza Słowackiego- po to, aby uczniowie mogli lepiej poznać sylwetkę i twórczość wybitnego poety polskiego romantyzmu. Podczas lekcji został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zachęcał wszystkich Polaków do wzięcia udziału w akcji oraz wyjaśnił, dlaczego „Balladyna” jest utworem ponadczasowym. Na korytarzu szkolnym pojawiła się również gazetka tematyczna z ilustracjami z różnych wydań ,,Balladyny” oraz plakaty ze znanych przedstawień. Cieszymy się, że pomimo tegorocznych ograniczeń, podjęliśmy się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.
Weronika i Julka-kl. VII