Od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.
Od 1 kwietnia br. prowadzony jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.
Z uwagi na obecne zagrożenie epidemiczne związane z COVID-19 w celu umożliwienia efektywnego przeprowadzenia spisu Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 1 kwietnia 2021 r. ustawę z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021.
Głównym celem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji NSP 2021 w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19 o 3 miesiące, tj. do 30 września 2021.
Pozostałe zmiany dotyczą m.in.:
- ujednolicenia stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad;
- dostosowania przepisów dotyczących popularyzacji spisu w mediach publicznych do wydłużonego czasu trwania spisu.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Podstawową metodą spisu jest samospis internetowy poprzez formularz spisowy dostępny na stronie spis.gov.pl.
Każda z osób podlegających spisowi może skorzystać ze spisu „na żądanie” - wystarczy zadzwonić na Infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00, z wyłączeniem świąt i dni ustawowo wolnych.
Jeżeli ktoś nie ma komputera, dostępu do Internetu lub potrzebuje pomocy by się spisać, będzie mógł skorzystać bezpłatnie z udostępnionego na terenie gminy lub w Urzędzie Statystycznym w Lublinie i jego Oddziałach pomieszczenia ze stanowiskiem komputerowym umożliwiającym przeprowadzenie samospisu. Taka forma spisu będzie możliwa tylko w przypadku gdy sytuacja epidemiczna na to pozwoli.
Samospis internetowy trwa od 1 kwietnia do 30 września br. Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie przez Internet lub infolinię do 3 maja, dopiero od 4 maja br. sukcesywnie będą kontaktować się rachmistrze, aby zrealizować spis w formie wywiadu telefonicznego.
Więcej informacji o spisie można znaleźć na stronie dedykowanej Narodowemu Spisowi Powszechnemu Ludności i Mieszkań 2021: spis.gov.pl
Szanowni Rodzice
Lubelski Kurator Oświaty podejmuje kolejne spotkanie służące wsparciu rodziców uczniów klas VIII w zakresie wyboru dalszego etapu kształcenia i procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych pt. „Rodzic pierwszym doradcą”. Spotkanie on-line ze specjalistami w tej dziedzinie odbędzie się dnia 20 kwietnia 2021 r. (wtorek) o godz. 17.00.
Link do spotkania - zakładka "Dla rodziców"
Konkurs plastyczno-literacki
dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych ogłoszony przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Izbicy pt."Nieletnim nie sprzedajemy alkoholu"
Serdecznie zapraszamy uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkółponadpodstawowych do udziału w konkursie plastyczno – literackim.Konkurs zostaje ogłoszony w kategorii "List do sprzedawców".
1) Cele konkursu:- promocja zdrowego stylu życia,- uświadomienie młodzieży i rodzicom zagrożeń związanych z uzależnieniami,- zaangażowanie uczniów do działań profilaktycznych,- rozwijanie umiejętności w zakresie obserwowania i rejestrowania rzeczywistości,- budzenie świadomości w zakresie odpowiedzialności za swoje postępowanie.
2) Organizator: GKRPA.3) Uczestnicy konkursu:- uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych -zadanie konkursowe polega na napisaniu kilku zdań pt."Nieletnim nie sprzedajemyalkoholu". Podpisane prace należy dostarczyć do Urzędu Gminy pokój nr 105 do dnia14 maja 2021 roku.- prace oceni Komisja.- format prac: A4.- uroczyste wręczenie nagród dla wszystkich uczestników konkursu odbędziesię w czerwcu lub we wrześniu- do pracy należy dołączyć oświadczenie rodzica o zgodzie na przetwarzaniedanych osobowych.
Konkurs NSP test wiedzy o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 dla uczniów szkół podstawowych przygotowany przez Urząd Statystyczny w Lublinie
Uczniu rozwiąż test umieszczony na Formularzach Google pod adresem: https://forms.gle/1duoFSiHxPtdCvCe7
Odpowiedzi na pytania należy przesłać poprzez formularz Google do 10 maja 2021 r.
Celem konkursu jest:
Zwycięzcy konkursu otrzymają następujące nagrody:
Miejsca od 1 do 5 - smartwatch
Miejsca 6-10 – głośnik bluetooth
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Regulamin konkursu dostępny na stronie Urzędu Statystycznego w Lublinie:
https://lublin.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/konkursy-nsp-2021/nsp-test-szkola-podstawowa/
Osoba do kontaktu w sprawie konkursu: m.rosolowska@stat.gov.pl
Regulamin_konkursu_test_wiedzy_o_NSP_2021_dla_uczniow_szkol_podstawowych-1-1.pdf
Dzieci na Wielkanoc
Dzieci na Wielkanoc są inne niż zazwyczaj,
W dzieciach na Wielkanoc jest moc tajemnicza,
Dzieci na Wielkanoc
Wstają bardzo rano
I pytają: - Dlaczego dzwony tak głośno krzyczą?
Dzieci na Wielkanoc mają czerwone usta,
Czerwonymi ustami plotą różne głupstwa:
Czy strażak śpi na wieży,
Czy słońce to jest księżyc
I dlaczego hiacynty zaglądają w lustra.
Ty dzieciom na Wielkanoc odpuść wszystkie winy:
Że rozlały atrament, że zbiły słoiki -
Gdy tak smacznie śpią nocą,
Nie dziw, że we dnie psocą,
Że wciąż w ruchu są, jak małe listeczki brzeziny.
Ty także byłeś mały. To historia dawna,
Powiadasz. Ja rozumiem - dzisiaj nosisz krawat,
Parasol i notesik,
Ale gdyś jest wśród dzieci,
Czy nie jesteś znów dzieckiem, powiedz, czy nieprawda?
Widzisz, ten świat jest wciąż niedoskonały:
Jednym ciągle zbyt groźny, innym wciąż zbyt mały -
Ale wiedz: ciemne drogi,
Troski, trudy i trwogi -
Że dzieci, zawsze dzieci w nim opromieniały.
I jeszcze jedno cierpkie słówko jegomości
Podrzucę na odchodnym, z sympatii, z miłości:
Że gdy dzieciom, mój panie,
Zechcesz kropnąć kazanie,
Zaczynaj od kazania do własnych słabości.
Konstanty Ildefons Gałczyński
Informator dostępny jest na stronie internetowej kuratorium oświaty.
Terminy_postepowania_rekrutacyjnego_na_rok_szkolny_2021-2022-1-1.pdf
,, A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi i swój język mają”
Mikołaj Rej
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To również data, która ma przypomnieć, że chroniąc język ojczysty - dbamy o tożsamość kulturową. Dzień 21 lutego jest symbolicznym upamiętnieniem demonstracji studentów uniwersytetu w Dhace, którzy w 1952 r. w Bangladeszu walczyli o język bengalski i prawo do używania języka ojczystego. 21 lutego 2013 ruszyła kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Znaki diakrytyczne to graficzne oznaczenia, takie jak: kropka, przecinek, ogonek, które dodawane są do litery i niosą informację o sposobie wymawiania głoski oznaczonej tą literą. W języku polskim istnieje dziewięć liter z dodatkowymi znakami diakrytycznymi: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Kampanii patronuje jej Rada Języka Polskiego.
Język polski - obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego jest jednym z najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.
Każdego roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego (MJO), który potrwa do 21 marca.
W tym tygodniu nasi uczniowie podczas pracy zdalnej na lekcjach języka polskiego ,,bawią się wyrazami” poprzez wykonywanie kilkuminutowych ćwiczeń interaktywnych w formie gier, zabaw i quizów językowych.
Oto „Wierszyki łamiące języki”, których autorką jest Małgorzata Strzałkowska.
TRZNADLE
W krzakach rzekł do trznadla trznadel:
– Możesz mi pożyczyć szpadel?
Muszę nim przetrzebić chaszcze,
bo w nich straszą straszne paszcze.
Odrzekł na to drugi trznadel:
– Niepotrzebny, trznadlu, szpadel!
Gdy wytrzeszczysz oczy w chaszczach,
z krzykiem pierzchnie każda paszcza!
MUSZKA
Mała muszka spod Łopuszki
chciała mieć różowe nóżki,
różdżką nóżki czarowała,
lecz wciąż nóżki czarne miała.
– Po cóż czary, moja muszko?
Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką!
Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki
i unurzaj w różu nóżki!
Od poniedziałku, 1 lutego br. uczniowie klas I–III szkół podstawowych oraz dzieci w wychowaniu przedszkolnym kontynuują naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych do 14 lutego br. będą nadal uczyć się zdalnie.
Od dnia 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I - III wracają do szkoły w reżimie sanitarnym.
Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
Rodzice mogą wejść tylko do wyznaczonych stref zachowując następujące zasady :
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
Link do wytycznych MEN, GIS i MZ dla klas I - III
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3
Dowozy uczniów będą się odbywać zgodnie z planem obowiązującym od 01.09 2020 r. W autobusie szkolnym obowiązuje indywidualna osłona ust i nosa.
( Rano - Dworzyska ok. godz. 7.10; odwóz ze szkoły ok. godz. 12.40)
Informacja dla uczniów i rodziców
Informujemy!
W sytuacji zawieszenia zajęć w szkole,
Platforma Office 365 - Teams
jest naturalnym środowiskiem do zdalnego nauczania.
Jednocześnie przypominamy!
E-dziennik Vulkan jest głównym narzędziem wykorzystywanym
w pracy naszej szkoły.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii
W związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nauka zdalna w szkołach została przedłuzona do 3 stycznia 2021r. Lekcje w szkole przebiegać będą według obowiązującego planu zajęć.