Uprzejmie informuję, iż na podstawie wytycznych MEN z 23 października 2020 r. nauka w klasach IV-VIII będzie odbywać się w trybie zdalnym w dniach 26 października – 8 listopada 2020 r.
Oddział przedszkolny oraz klasy I – III funkcjonują bez zmian – w trybie stacjonarnym.
Dowozy uczniów będą odbywać się zgodnie z dotychczasowym rozkładem jazdy.
16 października w naszej szkole obchodziliśmy XX Dzień Papieski, który w tym roku odbywał się pod hasłem „TOTUS TUUS”. Te łacińskie słowa Karol Wojtyła, będąc jeszcze księdzem, wybrał na swoje biskupie zawołanie. Towarzyszyło mu ono aż do śmierci. „Totus Tuus” oznacza „Cały twój” i odnosi się do zawierzenia Bogu przez Maryję. Chcąc uczcić ten dzień uczniowie klasy II i III wystąpili w montażu słowno-muzycznym. Uczniowie z wielkim uczuciem recytowali wiersze i czytali słowa świętego Jana Pawła II, które pozostawił po sobie. Jednym z elementów przedstawienia były wymienione ważniejsze daty i wydarzenia z życia Ojca Świętego oraz ciekawostki z nim związane. Wysłuchaliśmy kilku pieśni i piosenek związanych z osobą Jana Pawła II.
Na koniec, wspólnie z publicznością dzieci zaśpiewały "BARKĘ", ukochaną pieśń papieża. Występ potwierdza, że młodzi ludzie, również dzieci, przywiązują wielką wagę do słów Ojca Świętego, do jego nauczania. Uczniowie naszej szkoły przygotowali również prace plastyczne, na wystawę pod hasłem „Jan Paweł II naszym przewodnikiem”, które zostały wyeksponowane w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Tarnogórze.
25 września nasza szkoła brała udział w akcji Dzień Pustej Klasy. Idea tej akcji jest bardzo prosta – nauczyciele i uczniowie opuszczają pomieszczenia szkoły i biorą udział w lekcji w terenie, na powietrzu. W ten dzień nauczyciele prowadzili lekcje na dworze, pogoda sprzyjała, było słonecznie i bardzo ciepło. Dzień Pustej Klasy był okazją do uatrakcyjnienia zajęć, pożytecznego, a jednocześnie miłego spędzenia czasu z uczniami na powietrzu. Jako iż w pobliżu naszej szkoły znajduje się piękny i malowniczy park - to on był miejscem lekcji w tym dniu.
Na zajęciach ćwiczyliśmy uczniowską spostrzegawczość, rozpoznawaliśmy, nazywaliśmy i liczyliśmy drzewa. Poznawaliśmy piętra roślinności, robiliśmy odbitki z liści. Obserwowaliśmy przesuwające się chmury na niebie, zbieraliśmy kolorowe liście, uczyliśmy się nowych słówek w języku angielskim. Na boisku szkolnym rysowaliśmy figury geometryczne i graliśmy w rysowane kalambury. Dzień Pustej Klasy był bardzo udany i wyjątkowy, i taką ideę będziemy kontynuować w przyszłości.
W tym roku para prezydencka wybrała jako lekturę
„Balladynę” Juliusza Słowackiego,
wybitne dzieło polskiego romantyzmu.
Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W naszej szkole czytanie ,,Balladyny” miało miejsce 07.09.2020 r. na lekcji języka polskiego. Koleżanki i koledzy z klasy VII pięknie, głośno, z podziałem na role czytali dramat Juliusza Słowackiego. Zaproszeni zostali: wychowawca klasy VII i dyrektor szkoły. Lekcja została wzbogacona o prezentację multimedialną na temat dramatu ,,Balladyna”. W naszej sali zorganizowaliśmy też wystawkę dzieł autorstwa Juliusza Słowackiego- po to, aby uczniowie mogli lepiej poznać sylwetkę i twórczość wybitnego poety polskiego romantyzmu. Podczas lekcji został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zachęcał wszystkich Polaków do wzięcia udziału w akcji oraz wyjaśnił, dlaczego „Balladyna” jest utworem ponadczasowym. Na korytarzu szkolnym pojawiła się również gazetka tematyczna z ilustracjami z różnych wydań ,,Balladyny” oraz plakaty ze znanych przedstawień. Cieszymy się, że pomimo tegorocznych ograniczeń, podjęliśmy się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.
Weronika i Julka-kl. VII
Wszystkim Dzieciom życzymy wspaniałych, wesołych i bezpiecznych wakacji.
Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń,
bajkowych przygód i samych słonecznych dni.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii
Zakończenie roku szkolnego odbędzie się w naszej szkole dnia 26 czerwca 2020 r. – piątek
godz. 8:30 – klasy I-VII ( sale lekcyjne)
godz. 9:00 – klasa VIII (korytarz na piętrze budynku)
Przypominamy, że nadal obowiązują zasady reżimu sanitarnego zgodnie z wytycznymi GIS i MEN (maseczki i dystans społeczny).
Z uwagi na obostrzenia Rodzice nie mogą wchodzić do budynku szkoły. Uczniowie wchodzą do szkoły w maseczkach po uprzednim zdezynfekowaniu rąk oraz po pomiarze temperatury. Bezpośrednio po tych czynnościach uczniowie idą do swoich sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcą.
W salach lekcyjnych wychowawcy wręczają świadectwa i nagrody. Po spotkaniu w klasach uczniowie opuszczają budynek szkoły.
Odbiór świadectwa w w/w terminie nie jest obowiązkowy. Osobą decyzyjną w kwestii udziału dziecka w zakończeniu roku szkolnego 2019/2020 jest Jego Rodzic.
Nieodebrane w dniu zakończenia roku szkolnego świadectwa będzie można odbierać w terminie późniejszym.
SNÓW KOLOROWYCH
ZABAW SZALONYCH
PRZYGÓD WSPANIAŁYCH
PRZYJACIÓŁ ODDANYCH
GÓRY SŁODKOŚCI
I MNÓSTWA RADOŚCI
Harmonogram egzaminu ósmoklasisty
W szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym
W szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym
W terminie głównym
W terminie dodatkowym
W przypadku egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w czerwcu i lipcu:
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty
do 31 lipca 2020 r.
Termin przekazania szkołom wyników i zaświadczeń
do 31 lipca 2020 r.
Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym
do 31 lipca 2020 r.
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci. W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl ukazują się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje obejmują tematykę bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii, historii, a nawet astronomii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.
Zapraszamy do pobrania darmowych lekcji. By zachęcić rodziców do większego zaangażowania w wspólną naukę z dziećmi, CRL na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) organizuje konkursy dla dzieci i ich rodziców. Materiały można pobrać pod adresem:
Ofertę dla najmłodszych widzów, ich rodziców oraz nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotował kanał TVP2. Od 30 marca br. od godziny 11:05 ruszyło pasmo „Wesoła Nauka”.
„Wesoła Nauka” to trwające po 30 minut pasjonujące zajęcia dla najmłodszych. Prowadzący program wraz z nauczycielami, rodzicami, youtuberami i gwiazdami telewizji poprowadzą dzieci przez fascynujący świat nauki; będą zaskakujące eksperymenty i intrygujące doświadczenia naukowe, a także kreatywne gry i zabawy. Nie zabraknie również zajęć sportowych, prac twórczych i muzyki z największymi gwiazdami w roli domowych nauczycieli. Emisja programu - od poniedziałku do piątku w TVP2.
Pierwsze programy wystartowały 30 marca o godzinie 8.00. Można je obejrzeć na 4 kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia w dwóch blokach programowych: porannym - rozpoczynającym się zawsze od godz. 8:00 i powtórzeniowym – od godz. 12:30.
Plan lekcji „Szkoły z TVP” jest dostępny na specjalnej stronie szkolaztvp.pl. Dodatkowo plan zajęć udostępnią elektroniczne przewodniki programowe operatorów, dostarczających sygnał telewizyjny. Dodatkowo wszystkie wyemitowane na antenie lekcje będą dostępne na vod.tvp.pl w specjalnie przygotowanych serwisach poświęconych poszczególnym klasom szkoły podstawowej
Wybierz swoje lekcje na jednej z anten TVP
Aby wziąć udział w zajęciach zorganizowanych w „Szkole z TVP” wystarczy wybrać odpowiednią antenę Telewizji Polskiej, na której prowadzone są lekcje dla konkretnej klasy. Następnie trzeba wskazać godzinę emisji lekcji w danym dniu. Dzięki dwóm emisjom tej samej lekcji w ciągu dnia, porannej i popołudniowej, zawsze na tej samej antenie, uczeń i rodzic mogą w łatwy i przystępny sposób wybrać odpowiednią klasę.
Wszystkie cztery kanały Telewizji Polskiej, na których emitowana będzie „Szkoła z TVP” są dostępne dla każdego, za darmo. Aby mieć gwarancję pełnej dostępności wszystkich kanałów, uruchomiona została dodatkowa emisja programu TVP Rozrywka na cyfrowym multipleksie trzecim (MUX3), naziemnej telewizji cyfrowej. Telewizory dostroją się automatycznie do nowych ustawień, natomiast w przypadku niektórych odbiorników telewizyjnych, może zaistnieć konieczność ręcznego dostrojenia. Szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób dostroić odbiornik telewizyjny zwiera instrukcja dołączona do telewizora. Informację taką można uzyskać również kontaktując się z infolinią producenta odbiornika telewizyjnego (numery telefonów dostępne są na stronach internetowych producentów telewizorów).
Informacja dla uczniów klasy ósmej i ich rodziców
Uprzejmie informujemy, że w dniach 30.03.- 01.04.2020 r. (poniedziałek - środa) uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Tarnogórze - Kolonii przystąpią do próbnego egzaminu ósmoklasisty. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Terminy publikacji materiałów
Zadania egzaminacyjne oraz nagrania z języka obcego nowożytnego zostaną udostępnione na stronach CKE oraz OKE w następujących terminach:
• 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
• 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
• 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:
• informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów
• przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
• arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty
• arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.
• osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
• filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.