Uczniowie z naszej szkoły już po raz kolejny uczestniczyli w akcji Fundacji Dr Clown pt. „UŚMIECH ZA CUKIEREK”. Nadrzędnym celem tej akcji pod hasłem „Nie bądź sknera, daj cukiera” było zbieranie cukierków i innych słodyczy, które trafią do małych pacjentów przebywających w szpitalach dziecięcych i dzieci przebywających w domach dziecka na terenie naszego regionu. Organizacja takich działań w szkole wzbudza poczucie własnej wartości, uwrażliwia na potrzeby innych, często słabszych, mniej sprawnych, chorych i potrzebujących. Integruje środowisko, uczy empatii, większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zrobić więcej! Jesteśmy przekonani, że zebrane słodycze umilą dzieciom Święta Bożego Narodzenia i wywołają uśmiech na ich twarzyczkach, co będzie dla nas największą radością.
25 listopada 2019 roku, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, grupa uczniów klas I-III naszej szkoły uroczyście świętowała 117 rocznicę „urodzin” pluszowego niedźwiadka – zabawki znanej od dawna wszystkim dzieciakom. Z tej okazji maluchy przyniosły dziś ze sobą do szkoły swoje ulubione pluszaki, aby po skończonych lekcjach ,na świetlicy szkolnej wspólnie z nimi obchodzić tę uroczystość. Radości było co nie miara. Dzieci i ich ulubieńcy poznali najpierw historię tego święta, zatańczyli wspólny taniec, a następnie uczestniczyli w szeregu wesołych konkursów i przeróżnych zabaw. Na zakończenie uroczystości każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę kolorowankę z podobizną „solenizanta”.
Dnia 27. listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Przedsięwzięcie miało na celu promowanie wśród uczniów korzyści płynących z nauki języków. Tego dnia nasi uczniowie uczestniczyli w różnych zabawach, za które mogli wygrać atrakcyjne nagrody.
Najpierw uczniowie zaprezentowali kilka skeczów językowych, w których przedstawili sytuacje z życia codziennego i tym samym udowodnili, że warto znać języki obce. Następnie odbywały się konkurencje, które były podzielone na trzy kategorie wiekowe. Jako pierwsi brali w nich udział najmłodsi uczniowie z klas II - III. Mieli oni za zadanie odgadnąć, w jakim języku są wymawiane słowa powitań i podziękowań. Za dobre odpowiedzi były przyznawane punkty. Wygrała klasa III.
Kolejna zabawa była zorganizowana dla nieco starszych uczniów z klas V-VI. Uczniowie musieli odgadnąć różnego rodzaju ciekawostki nt. języków obcych. Wygrała klasa VI.
Dzień zakończył interaktywny quiz językowy, który był skierowany do klas V-VIII. W odpowiedziach trzeba było wykazać się wiedzą o różnych językach. Pierwsze miejsce zajęła Gabriela Harasim (klasa VIII), drugie miejsce otrzymała Oliwia Cieślak (klasa VIII), natomiast III miejsce Karolina Rosolińska (klasa VIII).
Wszystkie klasy miały również za zadanie udekorować drzwi swojej sali jednym z wylosowanych dwa tygodnie wcześniej krajów Europy (Wielka Brytania, Włochy, Grecja, Irlandia, Niemcy, Rosja i Francja). Pierwsze miejsce zajęła klasa II, która wylosowała Rosję, drugie miejsce klasa VIII z dekoracją w klimacie Grecji i III miejsce otrzymała klasa V, która ozdobiła drzwi charakterystycznymi symbolami Irlandii.
Święto języków zostało przygotowane przez nauczycieli języków obcych Anetę Szymaniak i Agnieszkę Adamczuk.
Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie edukacyjnym „Śniadanie daje Moc”. Przed przygotowaniem smacznych kanapek uczniowie uczestniczyli w prelekcji jaką przygotowała pani od przyrody i biologii. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest śniadanie dla prawidłowego rozwoju organizmu, szczególnie w wieku szkolnym. Poznały wartość odżywczą produktów spożywczych wykorzystywanych do przygotowania zdrowych i pełnowartościowych kanapek. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli, przygotowywali zdrowe śniadanie. Kolorowe kanapki, twarożkowe rzeźby, śmieszne zwierzaki to tylko część pysznych potraw, które pojawiły się na talerzach. Na zakończenie wszystkie dzieci zasiadły do pysznego drugiego śniadania, które daje moc.
15 listopada uczniowie z naszej szkoły po raz pierwszy brali udział w powiatowym konkursie „Moda na odblaski”, który odbył się Krasnostawskim Domu Kultury. Organizatorami konkursu byli Wydział Ruchu Drogowego KWP w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Konkurs miał na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do wyrażenia własnego pomysłu na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie teraz w okresie jesieni i zimy, gdy wcześnie zapada zmrok. Zgodnie z regulaminem uczestnicy konkursu przygotowali trzyminutowy pokaz mody odblaskowej. Stroje zawierające elementy odblaskowe uczniowie musieli zaprezentować do dowolnie wybranego utworu muzycznego. Do konkursu przystąpili uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VIII. Poziom konkursu był bardzo wysoki, wszystkie stroje były starannie przygotowane, bardzo ciekawe, a przede wszystkim mające dużo odblasków. Uczniowie naszej szkoły podczas konkursu bawili się bardzo dobrze. Reprezentanci wszystkich szkół dostali pamiątkowe dyplomy oraz piłki nożne i siatkowe.
12 listopada był bardzo uroczystym i podniosłym dniem w naszej szkole. Otóż w tym wyjątkowym dniu odbyła się akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyzę.
Po uroczystościach patriotycznych przyszedł czas na kolejne bardzo ważne wydarzenie, jakie przeżywają pierwszoklasiści, wkraczający w początkowy etap edukacji – PASOWANIE NA UCZNIA. W tej wyjątkowej chwili uczniom klasy pierwszej towarzyszyli: Zastępca Wójta Gminy Izbica Pani Małgorzata Run, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Oświaty w Izbicy Pani Anna Olech-Bartoń, Radny Gminy Izbica Pan Sławomir Pawlak, Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Tokarska, rodzice, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy z klas starszych.Po gorącym powitaniu i przemówieniu Pani Dyrektor, prowadzenie uroczystości przejęli starsi uczniowie.
Pierwszoklasiści z dumą zaprezentowali swój program artystyczny. Pięknie śpiewając piosenki i deklamując wiersze udowodnili, że mogą już zostać pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Pomimo trudnych zadań, kandydaci wykazali się dużą wiedzą oraz różnymi umiejętnościami. Udowodnili, że znają zasady postępowania w klasie, szkole i na drodze. Pokazali, że kochają swoją Ojczyznę, pięknie śpiewają i recytują. Po wzorowo zdanym egzaminie głos zabrała Pani Dyrektor, która wyraziła podziw dla małych artystów i zezwoliła na złożenie uroczystego ślubowania i przyjęcie ich do grona prawowitych uczniów. Pierwszoklasiści obiecali, że będą się pilnie uczyć, a swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Dumni, zadowoleni, prawowici uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy, upominki, życzenia i gratulacje. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, rodzice zaprosili wszystkich na poczęstunek.
Mieszkańcy Lublina i województwa lubelskiego Rodacy!
W dniu 1 września 2019 roku podczas uroczystości zorganizowanych w Warszawie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Mike Pence wiceprezydent Stanów Zjednoczonych podkreślał: Historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie utracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać, który nigdy nie zapomniał kim jest. (...) Nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy. Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów. Wymownie brzmią te słowa w kontekście zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, kiedy będziemy przywoływać historię naszego kraju i trudną drogę naszego Narodu do odzyskania wolności i niepodległości. Kiedy wspólnie będziemy oddawać hołd naszym rodakom, których nie ma już wśród nas, ale dzięki którym jesteśmy u siebie.
Jestem przekonany, że wszystkich nas bez wyjątku, pomimo codziennych różnic i sporów, łączy niepodległa Rzeczypospolita Polska – nasza wspólna Ojczyzna. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Lublina
i województwa lubelskiego do licznego udziału w uroczystościach organizowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wspólnie cieszmy się wolnością, cieszmy się suwerennością naszego Narodu, cieszmy się niepodległością Rzeczypospolitej Polskiej. Wykorzystujmy je do zrównoważonego, dostępnego dla wszystkich rozwoju, do budowy dobra wspólnego. Naszą postawą dajmy świadectwo patriotyzmu opartego na konkretnych czynach, na szacunku do drugiego człowieka. Niech łączą nas ideały, które prowadziły na drodze do wolności wiele pokoleń polskich bohaterów pomimo zaborów, okrucieństw germanizacji i rusyfikacji, a później okupacji niemieckiej i sowieckiej. Niech łączy nas niepodległość głęboko osadzona w świadomości naszego Narodu, w jego myśleniu, w jego przeżywaniu świata. Niepodległość – bowiem – to nie tylko stan prawny i faktyczny, odnoszący się do państwa i narodu. To także realny kształt tego narodu, jego świadomości. To wszystko, co trwanie państwa legitymizuje, co kontynuuje go jako moralną jakość, ale także to – a jest to ważne szczególnie w dzisiejszym świecie – co o narodzie i państwie wiedzą inni. Budowa tej niepodległości to ciągłe wyzwanie (Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej). Podejmijmy je jako świadomi, odpowiedzialni i dumni kontynuatorzy dziedzictwa naszych przodków. Ku chwale Ojczyzny.
Przemysław Czarnek
Wojewoda Lubelski
Pełnay tekst Odezwy_11_listopada_2019-1.pdf
Korzystając z pięknej, słonecznej i złotej jesieni uczniowie klas I, II, III i V wybrali się 24 października 2019r. na wycieczkę do Bliżowa. Jest to malownicza wieś na Roztoczu, gdzie znajduje się Wioska Przygody Frajda. Nasi uczniowie korzystali z toru przeszkód, pokonywani i przezwyciężali różne trudności aby dotrzeć do celu. Brali udział w „zwariowanej olimpiadzie”, w grach rekreacyjno-integracyjnych i różnych zabawach sportowych. Niezapomnianą przygodą była wizyta w wiosce indiańskiej. Tam uczniowie poznali zwyczaje i obyczaje Indian oraz ich domowe zajęcia. Zobaczyli jak wygląda tipi, jak rozpalano dawniej ognisko. Mogli sami spróbować postrzelać z łuku, wbijać gwoździe oraz poszukiwali zaginionego skarbu. Po długim i pełnym dniu wrażeń wszyscy zasiedli do świeżo upieczonych i pięknie pachnących kiełbasek z ogniska. Po zakończonych zabawach i rozgrywkach wszyscy udali się w drogę powrotna do domu.
14 października 2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali na tę okazję bardzo ciekawą część artystyczną. Chcieli w ten sposób podziękować wszystkim nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym szkoły za wszelkie dobro, którego tutaj doznają, za ciekawe zajęcia, wiedzę itp.
30 września 2019 roku z okazji Dnia Chłopaka, dziewczynki przygotowały miłą niespodziankę dla męskiej części naszej społeczności uczniowskiej. Zamiast tradycyjnych życzeń, chłopcy wespół z koleżankami, po swoich lekcjach spędzili miło czas przy ognisku rozpalonym specjalnie na tę okoliczność. Wszyscy super się bawili i mieli okazję skosztować pysznej upieczonej w ogniu kiełbaski. Uroczystość przebiegała oczywiście pod opieką i z pomocą nauczycieli. Każdy z uczestników na pewno będzie miło wspominał ten dzień.
Uczniowie klas I – III kolejny rok biorą udział w programie powszechnej nauki pływania „UMIEM PŁYWAĆ”. Projekt polega na uczestnictwie w dodatkowych zajęciach nauki pływania dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną również poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Zajęcia nauki pływania odbywają się raz w tygodniu przez 10 kolejnych tygodni jesienią i przez 10 kolejnych tygodni wiosną na krytej pływalni MOSiR w Krasnymstawie.
Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. 20 września uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję #sprzątaMY las z prezydentem. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Krasnystaw otrzymaliśmy worki na śmieci oraz rękawice. Tak wyposażeni rozpoczęliśmy akcję sprzątania. Porządkowaliśmy kompleks leśny Leśnictwa Namule oraz drogi prowadzące do lasu. Najmłodsi uczniowie sprzątali teren w pobliżu szkoły ucząc się w ten sposób odpowiedzialności z swoją Małą Ojczyznę.
Gościliśmy pięćdziesięcioosobową grupę turystów z Holandii i Niemiec zainteresowanych historią II wojny światowej i losami ludności żydowskiej.
W tym dniu odbyło się u nas uroczyste podsumowanie konkursu pt. ,,Gmina Izbica w czasach II wojny światowej’’ i wręczenie nagród ufundowanych przez fundację Bildungswerk. Konkurs poświęcony był pamięci sławnego historyka- badacza dziejów Lubelszczyzny Roberta Kuwałka, który zmarł w 2014 roku w wieku 47 lat. Organizatorzy zaproponowali trzy kategorie konkursowe: historyczną, plastyczną i literacką.
W kategorii prac historycznych przydzielono następujące miejsca:
I miejsce- Oliwia Cieślak -,,Druga wojna światowa oczami mojej prababci’’
II miejsce - Gabriela Harasim - ,,Robert Kuwałek , badacz dziejów Lubelszczyzny”
III miejsce - Monika Dubaj - ,,Ostrzyca w czasach II wojny światowej”
W kategorii literackiej uczniowie otrzymali nagrody za wiersze:
I miejsce- Wiktor Pawlak- ,,Szczypiorek - Irina’’
II miejsce - Sylwia Rosolińska - ,,Życie w obozie’’
III miejsce- Jakub Kowalski - ,,Chaim’’
W kategorii prac plastycznych:
I miejsce - Jakub Kowalski
II miejsce - Karolina Rosolińska
III miejsce - Gabriela Harasim.
Nagrodzeni uczniowie otrzymali karty podarunkowe, ponadto fundacja zorganizowała dla dzieci wycieczkę do Państwowego Muzeum na Majdanku. Była to już druga wycieczka dla uczniów naszej szkoły zorganizowana przez fundację. Poprzednia odbyła się 2 października 2018 roku do Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu.
Nasi uczniowie w języku angielskim i niemieckim opowiedzieli gościom o sobie, swoich zainteresowaniach i o szkole. Zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. ,,Ocalić od zapomnienia” i zaprosili do obejrzenia wystawy zebranych źródeł historycznych i własnoręcznie wykonanych albumów.
W spotkaniu uczestniczyli Pani Anna Olech-Bartoń-Dyrektor Samorządowego Ośrodka Oświaty w Izbicy, Pani Elżbieta Tokarska-Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii, uczniowie, rodzice, nauczyciele.
Cieszymy się, że prace naszych uczniów zostały wydane przez fundację w formie dwujęzycznej publikacji i będą czytane i oglądane poza granicami naszego kraju.
Dnia 24 września 2019 r. tj. wtorek o godz.15.30 odbędzie się w naszej szkole zebranie rodziców uczniów klas I-VIII. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców.
Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów.
która odbędzie się w naszej szkole dnia 2 września 2019r. o godz. 9.00
Dowozy uczniów w dniu 2 września 2019 r. - rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Dworzyska - godz. 8.05; Romanów - godz. 8.10;
Ostrzyca - około godz. 8.15;
Mchy - godz. 8.25; Bobliwo około godz. 8.30.
odbędzie się w naszej szkole
19 czerwca 2019 r. o godz. 9.00.
Przywóz dzieci do szkoły będzie godzinę później niż w dni nauki szkolnej, odwóz o godzinie 11.00
3 czerwca odwiedził naszą szkołę Pan Wójt Jerzy Lewczuk.
Przyjechał w towarzystwie Pani Anny Chachaj i Pani Anny Olech-Bartoń- Dyrektor SOO w Izbicy. Goście przywieźli dla nas wszystkich kosze pełne słodyczy. Zwyczaj odwiedzania szkół i rozdawania dzieciom cukierków z okazji Dnia Dziecka wprowadził kilka lat temu Pan Wójt. Bardzo nam miło, że władze naszej gminy pamiętają o jej najmłodszych mieszkańcach.
Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejny Dzień Dziecka.
Dzień Dziecka to chyba obok urodzin i „gwiazdki” najbardziej lubiany przez dzieci dzień w roku. Jak ten wyjątkowy dzień obchodziliśmy w naszej szkole?
Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 31 maja odbył się Piknik Rodzinny. W naszej szkole było tłumnie, głośno i kolorowo. Wszyscy mieliśmy wiele okazji, aby w tym dniu uśmiech z naszych buzi nie znikał. Oczywiście, był to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, spędzony na świeżym powietrzu. Pogoda nam dopisała. W tym roku bawiliśmy się wspólnie z przedszkolakami. Było bardzo wesoło i jak zawsze zaskakująco, gdyż czekały na nas same niespodzianki.
Pierwsza niespodzianka to przepięknie przystrojone wejście do szkoły. Ten prezent przygotowali dla nas nauczyciele i pracownicy obsługi. Kolorowe balony cudownie dopełniły dzieła i każdy znów poczuł się małym dzieckiem.
Kolejna niespodzianka wprawiła nas w osłupienie. Przyjechał do nas najprawdziwszy
zespół muzyczny Nest. Podczas koncertu wszyscy tańczyli i śpiewali wspólnie z wokalistami. Usłyszeliśmy takie utwory jak: ,,Kolor gwiazd” oraz ,,Nie liczy się czas’’. Zespół zagrał dla nas charytatywnie, a jego lider obiecał nam, że w przyszłości bardzo chętnie do nas znowu przyjedzie.
Następnym punktem programu był mecz piłki nożnej, rozegrany między uczniami klas VII i VIII a tatusiami. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2. Nad prawidłowym przebiegiem meczu czuwała mama jednego z naszych uczniów, która jest zawodowym sędzią piłkarskim. Następnie odbył się mecz siatkówki, w którym zagrały uczennice i mamy. Ten mecz zakończył się wygraną mam- wynikiem 2:1 w setach. Ostatnią sportową konkurencją było przeciąganie liny. Nowością była Baloniada, zabawa idealna na upalne dni, polegająca na przerzucaniu przez siatkę i łapaniu w ręczniki balonów napełnionych wodą. Niewątpliwą atrakcją były tez przejażdżki na kucyku. Dzięki uprzejmości właściciela konika nie musieliśmy za nie płacić. Do naszej szkoły przyjechały też Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrzycy z pysznymi obwarzankami i owocami. Były także inne atrakcje, takie jak: malowanie twarzy, kręcenie balonów, wata cukrowa i popcorn. W trakcie całego pikniku wszyscy mogli częstować się kiełbaskami z grilla i innymi przekąskami przygotowanymi przez Radę Rodziców.
Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, byli zadowoleni i bezpiecznie dotarli do swoich domów. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten dzień był kolejnym wspaniałym wydarzeniem w naszej szkole. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do naszych Nauczycieli, Rodziców, Pań z Koła Gospodyń i oczywiście Zespołu Nest.