30 września 2019 roku z okazji Dnia Chłopaka, dziewczynki przygotowały miłą niespodziankę dla męskiej części naszej społeczności uczniowskiej. Zamiast tradycyjnych życzeń, chłopcy wespół z koleżankami, po swoich lekcjach spędzili miło czas przy ognisku rozpalonym specjalnie na tę okoliczność. Wszyscy super się bawili i mieli okazję skosztować pysznej upieczonej w ogniu kiełbaski. Uroczystość przebiegała oczywiście pod opieką i z pomocą nauczycieli. Każdy z uczestników na pewno będzie miło wspominał ten dzień.
Uczniowie klas I – III kolejny rok biorą udział w programie powszechnej nauki pływania „UMIEM PŁYWAĆ”. Projekt polega na uczestnictwie w dodatkowych zajęciach nauki pływania dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną również poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Zajęcia nauki pływania odbywają się raz w tygodniu przez 10 kolejnych tygodni jesienią i przez 10 kolejnych tygodni wiosną na krytej pływalni MOSiR w Krasnymstawie.
Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. 20 września uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję #sprzątaMY las z prezydentem. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Krasnystaw otrzymaliśmy worki na śmieci oraz rękawice. Tak wyposażeni rozpoczęliśmy akcję sprzątania. Porządkowaliśmy kompleks leśny Leśnictwa Namule oraz drogi prowadzące do lasu. Najmłodsi uczniowie sprzątali teren w pobliżu szkoły ucząc się w ten sposób odpowiedzialności z swoją Małą Ojczyznę.
Gościliśmy pięćdziesięcioosobową grupę turystów z Holandii i Niemiec zainteresowanych historią II wojny światowej i losami ludności żydowskiej.
W tym dniu odbyło się u nas uroczyste podsumowanie konkursu pt. ,,Gmina Izbica w czasach II wojny światowej’’ i wręczenie nagród ufundowanych przez fundację Bildungswerk. Konkurs poświęcony był pamięci sławnego historyka- badacza dziejów Lubelszczyzny Roberta Kuwałka, który zmarł w 2014 roku w wieku 47 lat. Organizatorzy zaproponowali trzy kategorie konkursowe: historyczną, plastyczną i literacką.
W kategorii prac historycznych przydzielono następujące miejsca:
I miejsce- Oliwia Cieślak -,,Druga wojna światowa oczami mojej prababci’’
II miejsce - Gabriela Harasim - ,,Robert Kuwałek , badacz dziejów Lubelszczyzny”
III miejsce - Monika Dubaj - ,,Ostrzyca w czasach II wojny światowej”
W kategorii literackiej uczniowie otrzymali nagrody za wiersze:
I miejsce- Wiktor Pawlak- ,,Szczypiorek - Irina’’
II miejsce - Sylwia Rosolińska - ,,Życie w obozie’’
III miejsce- Jakub Kowalski - ,,Chaim’’
W kategorii prac plastycznych:
I miejsce - Jakub Kowalski
II miejsce - Karolina Rosolińska
III miejsce - Gabriela Harasim.
Nagrodzeni uczniowie otrzymali karty podarunkowe, ponadto fundacja zorganizowała dla dzieci wycieczkę do Państwowego Muzeum na Majdanku. Była to już druga wycieczka dla uczniów naszej szkoły zorganizowana przez fundację. Poprzednia odbyła się 2 października 2018 roku do Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu.
Nasi uczniowie w języku angielskim i niemieckim opowiedzieli gościom o sobie, swoich zainteresowaniach i o szkole. Zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. ,,Ocalić od zapomnienia” i zaprosili do obejrzenia wystawy zebranych źródeł historycznych i własnoręcznie wykonanych albumów.
W spotkaniu uczestniczyli Pani Anna Olech-Bartoń-Dyrektor Samorządowego Ośrodka Oświaty w Izbicy, Pani Elżbieta Tokarska-Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii, uczniowie, rodzice, nauczyciele.
Cieszymy się, że prace naszych uczniów zostały wydane przez fundację w formie dwujęzycznej publikacji i będą czytane i oglądane poza granicami naszego kraju.
Dnia 24 września 2019 r. tj. wtorek o godz.15.30 odbędzie się w naszej szkole zebranie rodziców uczniów klas I-VIII. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców.
Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów.
która odbędzie się w naszej szkole dnia 2 września 2019r. o godz. 9.00
Dowozy uczniów w dniu 2 września 2019 r. - rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Dworzyska - godz. 8.05; Romanów - godz. 8.10;
Ostrzyca - około godz. 8.15;
Mchy - godz. 8.25; Bobliwo około godz. 8.30.
odbędzie się w naszej szkole
19 czerwca 2019 r. o godz. 9.00.
Przywóz dzieci do szkoły będzie godzinę później niż w dni nauki szkolnej, odwóz o godzinie 11.00
3 czerwca odwiedził naszą szkołę Pan Wójt Jerzy Lewczuk.
Przyjechał w towarzystwie Pani Anny Chachaj i Pani Anny Olech-Bartoń- Dyrektor SOO w Izbicy. Goście przywieźli dla nas wszystkich kosze pełne słodyczy. Zwyczaj odwiedzania szkół i rozdawania dzieciom cukierków z okazji Dnia Dziecka wprowadził kilka lat temu Pan Wójt. Bardzo nam miło, że władze naszej gminy pamiętają o jej najmłodszych mieszkańcach.
Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejny Dzień Dziecka.
Dzień Dziecka to chyba obok urodzin i „gwiazdki” najbardziej lubiany przez dzieci dzień w roku. Jak ten wyjątkowy dzień obchodziliśmy w naszej szkole?
Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 31 maja odbył się Piknik Rodzinny. W naszej szkole było tłumnie, głośno i kolorowo. Wszyscy mieliśmy wiele okazji, aby w tym dniu uśmiech z naszych buzi nie znikał. Oczywiście, był to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, spędzony na świeżym powietrzu. Pogoda nam dopisała. W tym roku bawiliśmy się wspólnie z przedszkolakami. Było bardzo wesoło i jak zawsze zaskakująco, gdyż czekały na nas same niespodzianki.
Pierwsza niespodzianka to przepięknie przystrojone wejście do szkoły. Ten prezent przygotowali dla nas nauczyciele i pracownicy obsługi. Kolorowe balony cudownie dopełniły dzieła i każdy znów poczuł się małym dzieckiem.
Kolejna niespodzianka wprawiła nas w osłupienie. Przyjechał do nas najprawdziwszy
zespół muzyczny Nest. Podczas koncertu wszyscy tańczyli i śpiewali wspólnie z wokalistami. Usłyszeliśmy takie utwory jak: ,,Kolor gwiazd” oraz ,,Nie liczy się czas’’. Zespół zagrał dla nas charytatywnie, a jego lider obiecał nam, że w przyszłości bardzo chętnie do nas znowu przyjedzie.
Następnym punktem programu był mecz piłki nożnej, rozegrany między uczniami klas VII i VIII a tatusiami. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2. Nad prawidłowym przebiegiem meczu czuwała mama jednego z naszych uczniów, która jest zawodowym sędzią piłkarskim. Następnie odbył się mecz siatkówki, w którym zagrały uczennice i mamy. Ten mecz zakończył się wygraną mam- wynikiem 2:1 w setach. Ostatnią sportową konkurencją było przeciąganie liny. Nowością była Baloniada, zabawa idealna na upalne dni, polegająca na przerzucaniu przez siatkę i łapaniu w ręczniki balonów napełnionych wodą. Niewątpliwą atrakcją były tez przejażdżki na kucyku. Dzięki uprzejmości właściciela konika nie musieliśmy za nie płacić. Do naszej szkoły przyjechały też Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrzycy z pysznymi obwarzankami i owocami. Były także inne atrakcje, takie jak: malowanie twarzy, kręcenie balonów, wata cukrowa i popcorn. W trakcie całego pikniku wszyscy mogli częstować się kiełbaskami z grilla i innymi przekąskami przygotowanymi przez Radę Rodziców.
Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, byli zadowoleni i bezpiecznie dotarli do swoich domów. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten dzień był kolejnym wspaniałym wydarzeniem w naszej szkole. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do naszych Nauczycieli, Rodziców, Pań z Koła Gospodyń i oczywiście Zespołu Nest.
Dnia 27.05.2019 r. w Szkole Podstawowej w Orłowie Drewnianym odbył się Gminny Konkurs z Języka Angielskiego. Do rywalizacji przystąpili najlepsi uczniowie z 6 szkół podstawowych z terenu gminy Izbica.
Konkurs przeprowadzony został na trzech poziomach trudności: klasy IV, V i VI.
Podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 7.06.2019 r. w trakcie pięknie przygotowanych obchodów Szkolnego Dnia Języków Obcych i Tolerancji w Orłowie Drewnianym.
Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział Mateusz Dubaj, Bartłomiej Charkot oraz Kamil Dubaj.
W kategorii klas IV , trzecie miejsce zdobył Mateusz Dubaj, natomiast najlepszym z klas V okazał się
Bartek Charkot zdobywając I miejsce !
Wszystkim uczniom GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!
W dniach 20-22 maja 43 uczniów naszej szkoły wraz z 5 opiekunami uczestniczyło w wycieczce do stolicy polskich Tatr.
I Dzień
Po przyjeździe do Zakopanego udaliśmy się do Aqua Parku, gdzie część uczniów korzystała z atrakcji wodnych, a część z kręgielni. Następnie pojechaliśmy na skocznię ,,Wielka Krokiew’’. Po wizycie na skoczni przyszedł czas na spacer po Krupówkach oraz wjazd kolejką na Gubałówkę, z której podziwialiśmy piękną panoramę Tatr. Wieczorem udaliśmy się do hotelu na obiadokolację i nocleg.
II Dzień
Po śniadaniu udaliśmy się do Kuźnic, skąd ruszyliśmy do Morskiego Oka. Piękne widoki na szlaku oraz niesamowite wrażenia nad samym jeziorem sprawiły, że zapomnieliśmy o zmęczeniu. Po wycieczce wróciliśmy do hotelu.
III Dzień
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od śniadania i wykwaterowania z hotelu. Kolejnym punktem była wycieczka po dolinie Kościeliskiej oraz przejście przez Jaskinię Mroźną. Wyjątkowy klimat tego miejsca wywarł na wszystkich z nas ogromne wrażenie. Na zakończenie ponownie udaliśmy się na Krupówki w celu zakupu pamiątek i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Nasza wycieczka była bardzo udana. Zwiedziliśmy piękne miejsca. W naszej pamięci zostaną wspaniałe widoki. Cieszył nas bardzo fakt, iż pogoda była dla nas łaskawa.
W dniu 17.05.19 r. uczniowie klasy IV wysłuchali prelekcji na temat najważniejszych dla nich przepisów ruchu drogowego, w tym bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, zasad poruszania się chodnikiem i poboczem, roli jaką odgrywają odblaski w bezpieczeństwie pieszego oraz zasad poruszania się rowerami. Zostali również zapoznani ze sposobami wystrzegania się niebezpiecznych sytuacji, których inicjatorami mogą być ich rówieśnicy usłyszeli jakie zagrożenia czyhają na nich w Internecie i czym kierować się, by globalna sieć nie stała się przyczyną kłopotów.
Dnia 10 maja 2019 r. odbyły się zajęcia dla dzieci z klas I-II z okazji Dnia Ziemi przeprowadzone przez pracownika Nadleśnictwa w Krasnymstawie panią Aleksandrę Szewczyk we współpracy z nauczycielką przyrody panią Ewą Szewczyk. Tematem zajęć był ,,Dzień lasu". Celem zajęć było pokazanie różnorodności życia w lesie i konieczności ochrony lasów.Uczniowie poznawali mieszkańców lasu, rozpoznawali najpospolitsze gatunki roślin leśnych. Uczyli się jak odpowiednio zachować się w lesie i jak chronić lasy przed dewastacją. Zajęcia były przeprowadzone w bardzo ciekawy sposób i wzbogacone w wiele pomocy dydaktycznych. Na koniec Pani Ola obdarowała dzieci upominkami. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzone zajęcia.
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych organizuje wyjazd na wypoczynek letni w formie kolonii w 2019r. w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej dofinansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 750,00 zł na każdego uczestnika.
Koszt jaki ponoszą rodzice to: 399,00 zł za turnus+ transport
Kolonie letnie organizowane są dla dzieci i młodzieży w wieku do 16 roku życia – urodzonych
po 1 stycznia 2003 r., których co najmniej jedno z rodziców /prawnych opiekunów jest ubezpieczone
w pełnym zakresie w KRUS (jednocześnie na ubezpieczenie emerytalno – rentowe oraz wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie) lub pobiera rentę bądź emeryturę z KRUS.
Wszystkie dokumenty muszą być oryginalne, najlepiej uzupełnione długopisem niebieskim.
Uczestnicy zobowiązani są dostarczyć:
1. Wypełnioną kartę kwalifikacyjną oraz oświadczenie rodzica/opiekuna o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych – obowiązkowo.
2. Oryginał zaświadczenia z KRUS zgodne z wcześniej opisanymi wymogami.
Miejsce wypoczynku:
I Ośrodek „Marysieńka” przy ul.Bałtycka 1 , 76-107 Jarosławiec
Terminy:
1) 06.07 – 15.07.2019 r.
2) 16.07 – 25.07.2019 r.
3) 26.07 – 04.08.2019 r.
4) 05.08 – 14.08.2019 r.
5)15.08-23.08.2019r.
DANE KOORDYNATORA
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych
biuro w Krasnymstawie:
ul. Podwale 6/107, 22-300 Krasnystaw
tel/fax: (82) 576 14 16 e-mail: mar_gol1@op.pl
osoba kontaktowa – Mariusz Gołębiowski (tel. 507 751 786 )
Zainteresowanych prosimy o jak najszybszy kontakt, gdyż ilość miejsc jest ograniczona .
Dnia 25 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Tarnogórze Kolonii odbył się uroczysty apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Jolanty Żabniak i pani Małgorzaty Dudek przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.
Uroczystość tą zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna.
Akademia uzmysłowiła wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja.
Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.
Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony.
Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy.
Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
Konstytucja 3 -ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia.
Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
Dnia 20 marca 2019 roku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego „LEŚNY ALBUM" zorganizowanego przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej i Nadleśnictwo Krasnystaw.
Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział sześcioro uczniów. Z kl. VII: Gabriela Harasim, Oliwia Cieślak i Karolina Rosolińska , z kl. VIII: Jakub Kowalski, Sylwia Rosolińska i Klaudia Turkiewicz. Jury musiało wybrać spośród ponad 100 nadesłanych zdjęć te najlepsze i najciekawsze. Oliwia Cieślak i Jakub Kowalski za swoje prace otrzymali wyróżnienia. Wszystkim młodym fotografom gratulujemy.