Wesołych, pełnych nadziei i wiary Świąt Wielkiej Nocy, spędzonych wśród srebrnych bazi i kochającej rodziny.
Radosnego, wiosennego nastroju, oraz wesołego Alleluja!
Wiesz jak wygląda rycerz? A spojrzałeś mu prosto w przyłbicę?
21.03.2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym: ,,Życie i kultura w średniowieczu” zorganizowanym przez grupę rekonstrukcyjną. Przybyły rycerz opowiedział wszystkim o realiach życia w epoce średniowiecza. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia kolekcji broni, którą stosowano w średniowieczu. Mogli dowiedzieć się czegoś więcej o rycerskim stanie, rzemiośle, zwyczajach, broni, sztuce walki i torturach. Atrakcją stały się dyby, w które zakuci byli chętni uczniowie. Każdy też mógł z bliska obejrzeć zbroję, dotknąć broni i rekwizytów. Występ był bardzo ciekawy i dostarczył wiele pozytywnych emocji. Spotkanie z żywą lekcją historii było bardzo interesujące.
W dniu 5 marca 2019 r. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole Pana Jarosława Margola ze schroniska dla zwierząt prowadzonego przez fundację „Zea” w Zamościu. Fundacja zajmuje się organizowaniem adopcji dla bezdomnych zwierząt. Pan przyjechał z psem o imieniu Florencja. Opowiadał o zwierzętach, które przebywają w schronisku. Rozmawialiśmy o charakterach psów i kotów oraz o tym, że wszystkie zwierzęta potrzebują domu, pana, jedzenia i miłości. Mówiliśmy, że pomiędzy psem a kotem jest taka różnica, że pies potrzebuje domu, człowieka, dostępu do pożywienia i miłości, natomiast kotem oczywiście trzeba się opiekować, ale jest on bardziej niezależny.
W naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy i koców dla zwierząt ze schroniska w Zamościu. Przekazaliśmy
Organizatorem i koordynatorem akcji jest Pani Małgorzata Dudek.
Wolontariuszki z klasy VII
„Niech nam żyją wszyscy babcie i dziadkowie też”. Te słowa popłynęły z ust dzieciaków w dniu 22 stycznia 2019 roku w naszej szkole w czasie uroczystej akademii, którą zorganizowaliśmy dla babć i dziadków z okazji ich święta. Podczas uroczystości uczniowie z klas I, II i IV prezentowali ciekawy program artystyczny, na który składały się tańce, wierszyki i piosenki oraz śmieszne scenki z życia babć i dziadków. Razem z dziadkami i babciami popłynęli statkiem w muzyczny rejs, który prowadził przez lata dzieciństwa, wiek młodzieńczy i wiek dojrzały naszych gości. W czasie „podróży” wspominaliśmy tamte lata oraz przypomnieliśmy hity muzyczne tamtych czasów. Rejs zakończył się wspólnym tańcem. Nie obyło się bez tradycyjnego 100 lat oraz najserdeczniejszych życzeń, które złożyły wnuczęta swoim babuniom i dziadziusiom. Każde z wnucząt miało również dla nich przygotowany przez siebie upominek. Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem dla wszystkich gości.
to konkurs historyczny, którego głównym celem było kształtowanie postaw patriotycznych i świadomości własnej tożsamości poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy na temat lokalnej historii oraz polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego, propagowanie innowacyjnych metod edukacyjnych oraz zmiana nastawienia do nauki historii.
Konkurs ten polegał na rozwiązaniu 6 zagadek historycznych zawartych w krótkich filmach nagranych przez nastolatków z Akademii Młodzieżowej w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Filmy były publikowane na funpage’ Akademii Młodzieżowej na Facebooku oraz na kanale Telewizji Akademii Młodzieżowej na Youtube co dwa dni. Pierwszy z nich pojawił się 19 listopada 2018 r. o godz. 20.00., ostatni 29 listopada 2018 r. o godz. 20.00.
Uczniowie z klasy VII i VIII przyjęli wyzwanie, oglądali filmy, odpowiadali na pytania, mieli świetną zabawę, byli też bogatsi o nowe doświadczenia- pierwszy raz brali udział w konkursie online.
Dnia 23 listopada 2018 roku w naszej szkole miał miejsce Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Jego celem było upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, popularyzacja utworów o treściach patriotycznych , aby ocalić je od zapomnienia. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV- VIII, którzy rywalizowali w kategoriach : soliści i zespoły z podziałem na klasy IV- VI i klasy VII- VIII. Zainteresowanie śpiewem pieśni patriotycznych było bardzo duże, łącznie wystąpiło 29 osób. Każda klasa miała swoich reprezentantów. Uroczystość prowadzili Natalia Knap i Kamil Dubaj- oboje z klasy VI. Najważniejsi byli tutaj oczywiście występujący młodzi artyści i ich prezentacje, ale w scenariuszu konkursu znalazło się miejsce na przybliżenie społeczności szkolnej podstawowych informacji o wykonywanych utworach. W większości wykonawcy śpiewali piosenki legionowe, ale nie brakowało współczesnych piosenek o treściach patriotycznych.
Jury w osobach: pani Elżbieta Tokarska- dyrektor szkoły, pani Barbara Karczmarzyk i ks. Rafał Lamorski przyznało następujące miejsca wykonawcom:
Kategoria zespoły kl. IV-VI
I miejsce – zespół wokalny ,,Ich czterech” z klasy V w składzie: Wiktor Pawlak, Wiktor Dudek,
Patryk Cieślak i Paweł Wójcik
II miejsce – zespół wokalny uczniów klasy IV w składzie: Klaudia Zygmunt, Dominika Solan,
Maja Olech, Martyna Żeliszczak, Jakub Bartoń, Mateusz Dubaj, Michał Frańczak,
Adam Wójcik, Kacper Wdowicki
II miejsce- zespół wokalny dziewcząt z kl. V w składzie: Weronika Nożyńska, Julia Malczewska,
Julia Kowalczyk, Kamila Korowaj
III miejsce- zespół wokalny uczennic z kl. VI w składzie: Oliwia Knap, Amelia Długosz,
Martyna Kapica
Kategoria zespoły kl. VII-VIII
I miejsce- Karolina Rosolińska z kl. VII i Sylwia Rosolińska z kl. VIII
II miejsce – zespół wokalny uczennic z kl. VII w składzie: Gabriela Harasim, Oliwia Cieślak,
Karolina Rosolińska , Oliwia Izydorska, Monika Dubaj
Kategoria soliści kl. VII-VIII
I miejsce- Kinga Olech z kl. VIII
I miejsce- Klaudia Turkiewicz z kl. VIII.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim wykonawcom.
Dnia 19 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Izbicy odbył się Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Nasza szkoła była reprezentowana przez:
zespół wokalny uczniów klasy IV w składzie: Klaudia Zygmunt, Dominika Solan, Maja Olech, Martyna Żeliszczak, Jakub Bartoń, Mateusz Dubaj, Michał Frańczak, Adam Wójcik, Kacper Wdowicki,
Karolinę Rosolińską z kl. VII i Sylwię Rosolińską z kl. VIII, które wystąpiły w duecie oraz solistki: Kingę Olech z kl. VIII i Klaudię Turkiewicz z kl. VIII. Wszyscy nasi uczniowie pięknie się zaprezentowali, a Kinga Olech uzyskała tytuł laureata. Gratulujemy.
W dniu 12.12.2018 roku nasi uczniowie udali się na wycieczkę do Zamościa. Ten zimny, grudniowy dzień był pełen niezapomnianych wrażeń. W dobry nastrój wprowadził wszystkich film pt. ,,Grinch", a po seansie dzieci udały się do Zamojskiej Manufaktury Słodyczy ,,Tęcza”, gdzie uczestniczyły w pokazach produkcji cukierków. Obserwowały cały proces produkcji: od momentu wylania karmelu na granitowy blat i dodania aromatów, barwników poprzez jego wyrabianie, formowanie, modelowanie aż do wyrobu finalnego w postaci cukierków i lizaków. Uczestnicy wycieczki mieli okazję własnoręcznie zrobić swojego lizaka. Wyjazd był wspaniałą okazją do przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia, głównie poprzez film o tematyce świątecznej, jak również lekcję, podczas której można było dowiedzieć się, jak powstają cukierki i lizaki.
W tym roku nawiązaliśmy stałą współpracę z Fundacją Bildungswerk Stanislaw Hantz z Kassel.
Dzięki fundacji skorzystaliśmy z wyjazdu edukacyjnego do Muzeum Pamięci w Bełżcu. Uczestnikami wycieczki byli nasi uczniowie i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Izbicy. Uczniowie poznali historię niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu- zostali oprowadzeni po ekspozycji historycznej oraz po terenie muzeum. W drugiej części wizyty młodzież wzięła udział w uroczystościach upamiętniających tragiczną historię tego miejsca- zagładę Żydów na stacji kolejowej w Bełżcu w roku 1942. Podczas uroczystości uczniowie wyrecytowali okolicznościowe wiersze oraz złożyli pamiątkowy kamień.
Efektem współpracy z fundacją jest też działający w naszej szkole Klub Miłośników Historii.
Strona Fundacji Bildungswerk Stanislaw Hantz z Kassel
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono go w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Nasza szkoła postanowiła uczcić kolejną rocznicę urodzin Pluszowego Misia.
26 listopada najmłodsi uczniowie przynieśli do szkoły swoje misie.
Te miękkie, miłe w dotyku maskotki są ulubieńcami dzieci na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Podczas wspólnego świętowania dzieci poznały historię Pluszowego Misia, śpiewały piosenki i wykazały się znajomością literatury i filmów, których bohaterem był miś.
20 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie zapoznali się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi praw najmłodszych obywateli – z Konwencją o Prawach Dziecka. Dowiedzieli się do również , do kogo mogą zwracać się o pomoc w trudnej sytuacji, jak nazywa się Rzecznik Praw Dziecka i jaka jest rola Rzecznika Praw Ucznia w naszej szkole. Najmłodsi poznawali swoje prawa w oparciu o wiersz i piktogramy.
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
Dnia 8 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie edukacyjnym „Śniadanie daje Moc”. Dzieci, pod czujnym okiem nauczycieli, przygotowywały pełnowartościowe, zdrowe śniadanie. Kolorowe kanapki, twarożkowe rzeźby, śmieszne zwierzaki to tylko część pysznych potraw, które pojawiły się na talerzach. Poza zjedzeniem smacznego i zdrowego posiłku dzieci dowiedziały się również jak ważne jest śniadanie dla prawidłowego rozwoju organizmu.
15 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na jednodniową wycieczkę do Lublina. Grupa liczyła 37 uczniów z klas I-IV oraz czterech opiekunów. Rano zebraliśmy sie przed szkołą, by wyruszyć do Lublina. Ten listopadowy dzień był pełen niezapomnianych wrażeń. Na początku w dobry nastrój wprowadziły nas zabawy w Sali Zabaw ,,Koziołek”. Tutaj przez dwie godziny uczestnicy wycieczki bawili się aż do utraty tchu. Następnie udaliśmy się na ,, Czekoladowe warsztaty”, gdzie projektowaliśmy, wylewaliśmy i dekorowaliśmy własne czekolady. Przygotowaliśmy również samodzielnie czekoladowy lizak. Była tez degustacja rodzajów czekolad. Każdy z uczestników otrzymał dyplom Czekoladowego Mistrza oraz mógł delektować się filiżanką czekolady na gorąco. Na koniec udaliśmy się do Mc Donald’s. Do domu powrócili zmęczeni ale bardzo zadowoleni.
9 listopada 2018 r. odbyła się w naszej szkole podwójnej wagi uroczystość. Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączono z symbolicznym przyjęciem pierwszoklasistów w poczet uczniów. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Tokarska, która powitała przybyłych gości:
- Pana Jerzego Lewczuka -Wójta Gminy Izbica,
- Panią Annę Olech-Bartoń - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Oświaty w Izbicy,
- Pana Marcina Wojewodę - Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Izbicy,
- Panią Elżbietę Makuch- pracownika Banku Spółdzielczego w Izbicy
- Panią Joannę Nożyńską - lokalnego przedsiębiorcę
W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor przedstawiła historię narodu polskiego i jego trudne drogi do wolności. Następnie jedna z uczennic przybliżyła historię powstania naszego hymnu. Dokładnie o godz. 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie hymn Polski. Pierwsza część uroczystości poświęcona została wyjątkowemu świętu, czyli 100-leciu niepodległości Polski. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej wolności przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna, jak wiele trzeba było trudu łez i krwi, aby była niepodległym państwem oraz co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: Wolność.
W dalszej części uroczystości wystąpili pierwszoklasiści. Pierwszoklasiści z przejęciem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, otuchy dodawali im starsi uczniowie. Po części artystycznej z powagą złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Uczniowie obiecali uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrymi Polakami. Każdy świeżo pasowany uczeń otrzymał pamiątkowy akt pasowania i pierwszy dokument – legitymację szkolną. Ponadto dzieci otrzymały upominki od rodziców, Pana Jerzego Lewczuka- Wójta Gminy Izbica, Pani Anny Olech-Bartoń- Dyrektora Samorządowego Ośrodka Oświaty w Izbicy, Pana Marcina Wojewody - Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Izbicy oraz pani Joanny Nożyńskiej - lokalnego przedsiębiorcy. Wyprawki ,,Świat Grupaków” ufundowała Grupa Azoty. Pan Marcin Wojewoda - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Izbicy wręczył również pierwszakom książeczki SKO z pierwszą wpłatą ufundowaną przez bank.
25 października 2018r. odbyły się szkolne eliminacje Turnieju „Moda na odblaski”. W dwóch kategoriach rywalizowały między sobą drużyny z naszej szkoły.
25 października 2018r. odbył się szkolny etap konkursu „Moda na odblaski”. Założeniem zabawy jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym małoletnich – niechronionych uczestników ruchu. Inicjatywa ma również na celu zachęcenie dzieci do przedstawienia własnego stroju artystycznego lub projektu praktycznego, estetycznego i przyjaznego dzieciom elementu plastycznego.
Otwarcia konkursu dokonała pani dyrektor Elżbieta Tokarska, która powitała uczestników, zapoznała z regulaminem konkursu życzyła drużynom zdrowej rywalizacji i wszystkim uczestnikom dobrej zabawy.
Następnie uczestnicy prezentowali przygotowane przez siebie stroje odblaskowe. Jury wyłoniło najlepsze stroje, jednak komisja postanowiła nie wytypować żadnej z drużyn do etapu powiatowego, ponieważ uczestnicy nie spełniali kryteriów określonych w regulaminie konkursu.
UŚMIECH ZA CUKIEREK
Od 19.11 do 28.11.2018r. organizujemy szkolną zbiórkę słodyczy
„ Nie bądź sknera, daj cukiera”
Okres przedświąteczny to czas, kiedy mamy więcej okazji niż zazwyczaj do tego, by dzielić się dobrem z innymi, dlatego też w listopadzie włączamy się w działania charytatywne Fundacji Dr Clown. Przeprowadzamy zbiórkę cukierków, które zostaną przekazane dzieciom z oddziałów pediatrycznych.
Nie zbieramy pieniędzy !!!
Liczymy na Was !!!
Wielki test wiedzy o niepodległości ,,Warto być Polakiem”
to test wiedzy historycznej zorganizowany przez Kurier Lubelski i Kuratorium Oświaty w Lublinie w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugiego października nasi uczniowie przystąpili do pierwszego etapu. Wyłonił on zwycięzców, którzy uczestniczyli w finale wojewódzkim. Byli to: Kamil Zieliński- kl. VIII, Klaudia Turkiewicz- kl. VIII, Monika Dubaj- kl. VII, Oliwia Cieślak- kl. VII.
Etap wojewódzki odbył się 7 listopada 2018 roku w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Konkurs miał formę testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru typu: a-b-c. Na rozwiązanie zadania uczestnicy mieli 30 sekund. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami. Ten konkurs, jako kolejny sposób świętowania 100-lecia wolnej Polski, bez wątpienia wzbogacił wiedzę historyczną wszystkich uczestników.