W tym roku nawiązaliśmy stałą współpracę z Fundacją Bildungswerk Stanislaw Hantz z Kassel.
Dzięki fundacji skorzystaliśmy z wyjazdu edukacyjnego do Muzeum Pamięci w Bełżcu. Uczestnikami wycieczki byli nasi uczniowie i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Izbicy. Uczniowie poznali historię niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu- zostali oprowadzeni po ekspozycji historycznej oraz po terenie muzeum. W drugiej części wizyty młodzież wzięła udział w uroczystościach upamiętniających tragiczną historię tego miejsca- zagładę Żydów na stacji kolejowej w Bełżcu w roku 1942. Podczas uroczystości uczniowie wyrecytowali okolicznościowe wiersze oraz złożyli pamiątkowy kamień.
Efektem współpracy z fundacją jest też działający w naszej szkole Klub Miłośników Historii.
Strona Fundacji Bildungswerk Stanislaw Hantz z Kassel
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono go w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Nasza szkoła postanowiła uczcić kolejną rocznicę urodzin Pluszowego Misia.
26 listopada najmłodsi uczniowie przynieśli do szkoły swoje misie.
Te miękkie, miłe w dotyku maskotki są ulubieńcami dzieci na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Podczas wspólnego świętowania dzieci poznały historię Pluszowego Misia, śpiewały piosenki i wykazały się znajomością literatury i filmów, których bohaterem był miś.
20 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie zapoznali się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi praw najmłodszych obywateli – z Konwencją o Prawach Dziecka. Dowiedzieli się do również , do kogo mogą zwracać się o pomoc w trudnej sytuacji, jak nazywa się Rzecznik Praw Dziecka i jaka jest rola Rzecznika Praw Ucznia w naszej szkole. Najmłodsi poznawali swoje prawa w oparciu o wiersz i piktogramy.
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
Dnia 8 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie edukacyjnym „Śniadanie daje Moc”. Dzieci, pod czujnym okiem nauczycieli, przygotowywały pełnowartościowe, zdrowe śniadanie. Kolorowe kanapki, twarożkowe rzeźby, śmieszne zwierzaki to tylko część pysznych potraw, które pojawiły się na talerzach. Poza zjedzeniem smacznego i zdrowego posiłku dzieci dowiedziały się również jak ważne jest śniadanie dla prawidłowego rozwoju organizmu.
15 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na jednodniową wycieczkę do Lublina. Grupa liczyła 37 uczniów z klas I-IV oraz czterech opiekunów. Rano zebraliśmy sie przed szkołą, by wyruszyć do Lublina. Ten listopadowy dzień był pełen niezapomnianych wrażeń. Na początku w dobry nastrój wprowadziły nas zabawy w Sali Zabaw ,,Koziołek”. Tutaj przez dwie godziny uczestnicy wycieczki bawili się aż do utraty tchu. Następnie udaliśmy się na ,, Czekoladowe warsztaty”, gdzie projektowaliśmy, wylewaliśmy i dekorowaliśmy własne czekolady. Przygotowaliśmy również samodzielnie czekoladowy lizak. Była tez degustacja rodzajów czekolad. Każdy z uczestników otrzymał dyplom Czekoladowego Mistrza oraz mógł delektować się filiżanką czekolady na gorąco. Na koniec udaliśmy się do Mc Donald’s. Do domu powrócili zmęczeni ale bardzo zadowoleni.
9 listopada 2018 r. odbyła się w naszej szkole podwójnej wagi uroczystość. Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączono z symbolicznym przyjęciem pierwszoklasistów w poczet uczniów. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Tokarska, która powitała przybyłych gości:
- Pana Jerzego Lewczuka -Wójta Gminy Izbica,
- Panią Annę Olech-Bartoń - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Oświaty w Izbicy,
- Pana Marcina Wojewodę - Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Izbicy,
- Panią Elżbietę Makuch- pracownika Banku Spółdzielczego w Izbicy
- Panią Joannę Nożyńską - lokalnego przedsiębiorcę
W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor przedstawiła historię narodu polskiego i jego trudne drogi do wolności. Następnie jedna z uczennic przybliżyła historię powstania naszego hymnu. Dokładnie o godz. 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie hymn Polski. Pierwsza część uroczystości poświęcona została wyjątkowemu świętu, czyli 100-leciu niepodległości Polski. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej wolności przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna, jak wiele trzeba było trudu łez i krwi, aby była niepodległym państwem oraz co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: Wolność.
W dalszej części uroczystości wystąpili pierwszoklasiści. Pierwszoklasiści z przejęciem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, otuchy dodawali im starsi uczniowie. Po części artystycznej z powagą złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Uczniowie obiecali uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrymi Polakami. Każdy świeżo pasowany uczeń otrzymał pamiątkowy akt pasowania i pierwszy dokument – legitymację szkolną. Ponadto dzieci otrzymały upominki od rodziców, Pana Jerzego Lewczuka- Wójta Gminy Izbica, Pani Anny Olech-Bartoń- Dyrektora Samorządowego Ośrodka Oświaty w Izbicy, Pana Marcina Wojewody - Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Izbicy oraz pani Joanny Nożyńskiej - lokalnego przedsiębiorcy. Wyprawki ,,Świat Grupaków” ufundowała Grupa Azoty. Pan Marcin Wojewoda - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Izbicy wręczył również pierwszakom książeczki SKO z pierwszą wpłatą ufundowaną przez bank.
25 października 2018r. odbyły się szkolne eliminacje Turnieju „Moda na odblaski”. W dwóch kategoriach rywalizowały między sobą drużyny z naszej szkoły.
25 października 2018r. odbył się szkolny etap konkursu „Moda na odblaski”. Założeniem zabawy jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym małoletnich – niechronionych uczestników ruchu. Inicjatywa ma również na celu zachęcenie dzieci do przedstawienia własnego stroju artystycznego lub projektu praktycznego, estetycznego i przyjaznego dzieciom elementu plastycznego.
Otwarcia konkursu dokonała pani dyrektor Elżbieta Tokarska, która powitała uczestników, zapoznała z regulaminem konkursu życzyła drużynom zdrowej rywalizacji i wszystkim uczestnikom dobrej zabawy.
Następnie uczestnicy prezentowali przygotowane przez siebie stroje odblaskowe. Jury wyłoniło najlepsze stroje, jednak komisja postanowiła nie wytypować żadnej z drużyn do etapu powiatowego, ponieważ uczestnicy nie spełniali kryteriów określonych w regulaminie konkursu.
UŚMIECH ZA CUKIEREK
Od 19.11 do 28.11.2018r. organizujemy szkolną zbiórkę słodyczy
„ Nie bądź sknera, daj cukiera”
Okres przedświąteczny to czas, kiedy mamy więcej okazji niż zazwyczaj do tego, by dzielić się dobrem z innymi, dlatego też w listopadzie włączamy się w działania charytatywne Fundacji Dr Clown. Przeprowadzamy zbiórkę cukierków, które zostaną przekazane dzieciom z oddziałów pediatrycznych.
Nie zbieramy pieniędzy !!!
Liczymy na Was !!!
Wielki test wiedzy o niepodległości ,,Warto być Polakiem”
to test wiedzy historycznej zorganizowany przez Kurier Lubelski i Kuratorium Oświaty w Lublinie w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugiego października nasi uczniowie przystąpili do pierwszego etapu. Wyłonił on zwycięzców, którzy uczestniczyli w finale wojewódzkim. Byli to: Kamil Zieliński- kl. VIII, Klaudia Turkiewicz- kl. VIII, Monika Dubaj- kl. VII, Oliwia Cieślak- kl. VII.
Etap wojewódzki odbył się 7 listopada 2018 roku w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Konkurs miał formę testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru typu: a-b-c. Na rozwiązanie zadania uczestnicy mieli 30 sekund. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami. Ten konkurs, jako kolejny sposób świętowania 100-lecia wolnej Polski, bez wątpienia wzbogacił wiedzę historyczną wszystkich uczestników.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
,,NIEPODLEGŁA POLSKA”
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowaliśmy międzyszkolny konkurs plastyczny ph. ,,Niepodległa Polska”, adresowany do uczniów klas I-VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Izbica.
Konkurs podzielony został na dwie kategorie: klasy I-III i klasy IV-VIII
Zadaniem uczniów klas I-III było przygotowanie pracy plastycznej przedstawiającej postać związaną z historią Polski.
Zadaniem uczniów klas IV-VIII było przygotowanie projektu znaczka pocztowego upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na konkurs wpłynęło 64 prace z czterech szkół podstawowych: Izbicy, Tarnogóry, Wirkowic , Tarzymiech i oczywiście z naszej szkoły.
Laureatami zostali następujący uczniowie W kategorii klas młodszych:
I miejsce zajął Antoni Kapeluszny ze Szkoły Podstawowej w Izbicy
II miejsce zajęła Julia Dudek ze Szkoły Podstawowej w Wirkowicach
III miejsce zajął Dawid Pałka ze Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach
Wyróżnienia otrzymali:
-Zuzanna Czuba ze Szkoły Podstawowej w Izbicy,
-Wiktoria Kudan ze Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii
W kategorii klas starszych:
I miejsce zajęła Julia Knap ze Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach
II miejsce zajęła Roksana Żeliszczak ze Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii
III miejsce zajęła Kinga Sowa ze Szkoły Podstawowej w Wirkowicach
Wyróżnienia otrzymali:
-Jakub Bartoń ze Szkoły Podstawowej w Tarnogórze-Kolonii,
-Natalia Sędłak ze Szkoły Podstawowej w Tarnogórze,
-Natalia Waszak ze Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach,
-Szymon Warchoł ze Szkoły Podstawowej w Wirkowicach.
Zwycięscy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły, Księgarnię na Solnym w Zamościu i wydawnictwo Nowa Era. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zainteresowanie konkursem.
Dnia 12.10.2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli Pani Dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, uczniowie wszystkich klas oraz pracownicy obsługi.
Akademię przygotowali uczniowie klas V, VI i VII pod kierunkiem pani Ewy i pani Agnieszki. W pierwszej części przedstawienia młodzi artyści zaprezentowali montaż słowno – muzyczny oraz w sposób humorystyczny opowiedzieli o trudnej pracy nauczyciela. Swoim występem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli i wychowawców.
Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wszystkich uczniów. W drugiej części akademii zostały rozdane Nauczycielskie Ludwiki 2018. Gala ta przebiegła w bardzo podniosłej i owianej tajemnicą atmosferze. Wszyscy nauczyciele otrzymali statuetki w dopasowanych do swoich osobowości kategoriach. W oczach nauczycieli dało się zauważyć łzy wzruszenia, duże zaskoczenie, a niekiedy niedowierzanie. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie odśpiewali gromkie Sto lat swoim nauczycielom.
Dnia 19 września wyjechaliśmy na wycieczkę do Lublina.
Około godziny 9:00 dojechaliśmy do pierwszego miejsca, które mieliśmy zwiedzać.
Był to Port Lotniczy w Świdniku. Pani przewodnik opisała jak przebiega praca na lotnisku. Na początku pokazała i opowiedziała jak i gdzie przebiega odprawa i odbiór bagaży. Przedstawiła nam jakie linie lotnicze tam funkcjonują np. Wizzer. Podsumowaniem zwiedzania było wyjście na zewnątrz i podziwianie startu samolotu.
Kolejnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Obozu Koncentracyjnego na Majdanku. Zobaczyliśmy tam komory gazowe, łaźnie i kilka baraków. W każdym z baraków znajdowało się wiele łóżek ustawionych w szeregach. W jednym z nich była gablota z obuwiem ofiar obozu. Po obejrzeniu baraków przeszliśmy do budynku, w którym była wystawa przedmiotów codziennego użytku, należących do ludzi przebywających w obozie. Następnie przeszliśmy do krematorium, gdzie znajdowały się piece, w których spalano zwłoki zagazowanych osób. Gdy szliśmy do krematorium, przechodziliśmy obok kopuły z prochami ludzi zamordowanych w tym obozie. Za nią znajdował się dół, do którego wpadali ludzie po strzale najczęściej w głowę. Po zwiedzeniu obozu pojechaliśmy na obiad do restauracji Mc’Donald. Po zjedzeniu obiadu wyruszyliśmy do UMCS na pokazy fizyczne. Tematyką tegorocznych pokazów były błękitna planeta, światło i oko, fizyka latania i fizyka zabawek. Po pokazach wyruszyliśmy w drogę powrotną. Około godziny 19:30 wróciliśmy do szkoły. Bardzo nam się podobała ta wycieczka.
Jest rok 1940. Rozpoczyna się kilkumiesięczne starcie powietrznych sił nazistowskich Niemiec i Wielkiej Brytanii. Niemieckie dywizjony bombowe atakują lotniska Royal Air Force. Największym problemem Brytyjczyków jest brak pilotów. W Anglii przebywają polscy piloci, chcą walczyć. Brytyjczycy nie są pewni ich umiejętności. Wreszcie postanawiają skorzystać z pomocy Polaków. Dywizjony 302 i 303 wchodzą do walki w najcięższymjejokresie -w drugiej połowie sierpnia, gdy przewaga Luftwaffe jest największa i poważnie odciążają lotnictwo brytyjskie.
To krótkie wprowadzenie w problematykę filmu pt. ,,Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, na który wybraliśmy się wspólnie z naszymi rodzicami i wychowawcami w sobotę 22 września. Film czerpie inspiracje z książki Arkadego Fiedlera ,,Dywizjon 303”, która z pierwszej ręki relacjonuje walki polskich lotników na ziemi brytyjskiej.
Oto fragmenty recenzji filmu napisane przez koleżanki i kolegów z naszej klasy.
Fabuła filmu jest ciekawa. Film jest dobry- głównie ze względu na muzykę, która jest bardzo nastrojowa. Chwilami wzmaga napięcie, ale podoba mi się to, że tworzy klimat tamtych czasów. Najbardziej przejmująca scena w filmie to taniec bez muzyki.
...Polacy byli najlepsi. Na końcu filmu jest informacja, że strącili 126 samolotów wroga, przy stratach własnych
8 polskich pilotów. To niebywałe! Mi najbardziej podobają się powietrzne pojedynki, słychać ryk silników, napór powietrza, drgania kabiny i oddech pilota. Tak, jakbyśmy byli w kokpicie samolotu. Ciekawe są też sceny obrazujące życie przed wojną…
Dla mnie najlepsza była Anna Prus, która odtwarzała rolę Jagody Kochan. Taka miła, subtelna, elegancka po prostu ,,przedwojenna”…
,,Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”
Te słowa pojawiają się na ekranie na końcu filmu. Wypowiedział je Winston Churchill i są chyba najtrafniejszym podsumowaniem i podziękowaniem dla pilotów z bitwy o Anglię.
Uczniowie klasy VIII
28 września pod okiem jednostki PSP w Krasnymstawie przeprowadzono w naszej szkole próbną ewakuację na wypadek zagrożenia pożarowego. Na sygnał alarmowy ( trzy dzwonki), uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły, udając się do tzw. ,,punktu zbornego’’, czyli wyznaczonego miejsca na boisku szkolnym. Cała akcja przebiegła szybko i sprawnie Po zakończonych ćwiczeniach strażacy wygłosili pogadankę dla uczniów i pracowników szkoły na temat prawidłowego zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem.
Na zakończenie wizyty strażacy zaprezentowali wszystkim sprzęt ratowniczy, którym dysponuj i opowiedzieli o swojej pracy.
Przybliżmy sobie historię tego święta; Dzień Chłopca powstał , prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet. Jak podaje angielska Wikipedia. "International Men's Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago.
Ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. I tak, w Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy, obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Men's Day czyli Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia.
Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić ten dzień. Większość źródeł podaje 30 września ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".
W naszej szkole 28 września obchodzono Dzień Chłopaka. Na początek ,,Święta Panów” dziewczęta przygotowały akademię ,,na wesoło’’. Na chłopców czekało wiele ciekawych zadań i konkursów m.in.: jedzenie cytryny, skakanie na skakance czy odbijanie piłeczek. Wszyscy świetnie się spisali, a zwycięscy otrzymali nagrody. Nie zabrakło życzeń oraz odśpiewania ,,100 lat’’. Następnie wszyscy uczniowie bawili się na dyskotece. W poszczególnych klasach zorganizowano poczęstunek, a dziewczęta obdarowały swoich kolegów upominkami.
Wszystkim chłopcom życzyliśmy :
uśmiechu na twarzy
a w sercu radości,
i spełnienia marzeń.
Akcja „Sprzątanie świata” ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju i poszanowanie zasobów naturalnych. To także zachęta do dbania o środowisko.
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Każda klasa miała wyznaczony teren, który został solidnie wysprzątany. Młodsze dzieci porządkowały teren najbliższy szkole, starsi uczniowie rozeszli się w „cztery strony świata”. Efekty pracy były zadowalające, jednak widać, że upłynie jeszcze wiele czasu, nim ludzie zrozumieją, jak ważnym jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.
Serdecznie zapraszamy
na Uroczystość Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2018/2019,
która odbędzie się w naszej szkole
dnia 3 września 2018r. o godz.9.00.
Dowóz uczniów do szkoły o godzinę później niż w dni nauki szkolnej, odwóz o godz. 10.30.
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego
2017/2018,
odbędzie się w naszej szkole
22 czerwca 2018 r. o godz. 9.00.
Przywóz do szkoły tak jak w dni nauki szkolnej, odwóz o godz. 11.00
Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany przez nas wszystkich czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania. Na ten czas życzymy wszystkim udanego wypoczynku. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskoałych humorach w nowym roku szkolnym 2018/2019.
Szkoła
Warszawa, 18 maja 2018 r.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie Uczniów klas VII szkoły podstawowej
oraz klas II gimnazjum,
wdrażanie kolejnych etapów reformy edukacji wiąże się z naturalnymi i zrozumiałymi pytaniami oraz wątpliwościami. Jedną z takich kwestii jest organizacja naboru na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych. Wówczas o przyjęcie będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum.
Pragnę przypomnieć, że postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone oddzielnie, według odrębnych kryteriów rekrutacyjnych. Jednocześnie podkreślam, że absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów nie będą rywalizowali ze sobą o te same miejsca. Będą oni ubiegać się o przyjęcie do innych typów szkół.
Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub
3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum mogą ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Pragnę podkreślić, że obie te grupy będą realizowały odrębne programy nauczania.
Szkoły i samorządy przygotowują się do przyjęcia od 1 września 2019 r. większej liczby kandydatów. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby
sal lekcyjnych.
Przypomnę również, że postępowanie rekrutacyjne będzie obejmowało m.in. następujące kryteria:
W przypadku dodatkowych wątpliwości do Państwa dyspozycji pozostają dyrektorzy szkół i kuratorzy oświaty. Od 1 września br. we wszystkich kuratoriach zostaną utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne, w których rodzice uczniów obecnych klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum uzyskają informacje dotyczące postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2019/2020. Ponadto od początku września 2018 r. pytania związane z naborem będzie można kierować na adres mailowy: rekrutacja@men.gov.pl.
Ustalenie sieci publicznych szkół ponadpodstawowych pozostaje
po stronie samorządów. Odbywa się ono po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej deklaruje pełne wsparcie
i gotowość współpracy z samorządami.
Zapewniam, że szkoły będą przygotowane na przyjęcie uczniów w roku szkolnym 2019/2020. Mam nadzieję, że ich oferta edukacyjna spełni oczekiwania zarówno absolwentów szkół podstawowych, jak i gimnazjów.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej